Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Мохамед ел Барадеи може да стане премиер, а военните да предадат по-бързо властта

8 коментара

Протестите срещу властта на военните в Египет продължават и във вторник, като броят на жертвите на насилието през последните три дни достигна 36 души. В същото време остава неясно политическото бъдеще на страната, тъй като Висшият военен съвет все още не е обявил дали приема оставката на правителството начело с премиера Есам Шараф, съобщиха световните агенции.

 

На днешната среща между Висшия военен съвет и политически партии е била обсъдена възможността бившият генерален директор на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) Мохамед ел Барадеи да бъде номиниран за нов премиер, съобщи военен източник, цитиран от Франс прес.

 

Разгледана е била и кандидатурата на бившия член на ислямистката организация Мюсюлмански братя Абдул Монейм Абул Фатух.

 

Според непотвърдена информация военните са поканили бившия генерален директор на Международната агенция за атомна енергия Мохамед ел Барадей за премиер, но той се колебае дали да приеме предложението, тъй като иска уверения, че ще може да назначава министри.

 

Съветът се е съгласил и да формира до няколко дни правителство на националното спасение и да организира президентски избори преди юли, отстъпвайки пред натиска на протестиращите за по-бързо предаване на властта, съобщиха политици, участвали в днешните преговори с военните.

 

Според досегашните планове на Военния съвет президентските избори трябваше да се състоят в края на 2012 или началото на 2013 г.

 

Очаква се по-късно председателят на Висшия военен съвет в Египет фелдмаршал Хусейн Тантауи да направи обръщение към нацията.

 

На този фон продължават сблъсъците между демонстранти и полиция на площад "Тахрир" в Кайро. Протестиращите са замеряли служителите на реда с бутилки със запалителна течност, а полицията е отговорила със сълзотворен газ.

 

На площада се провежда многохилядна демонстрация, участниците в която настояват за незабавно предаване на властта на цивилна администрация. Демонстрантите искат формиране на правителство на националното спасение, за оттегляне на военните от властта и за провеждане на президентски избори не по-късно от април 2012 година.

 

Това са най-ожесточените протести и сблъсъци след падането от власт през февруари тази година на управлявалия в продължение на три десетилетия президент Хосни Мубарак.

 

Насилието избухна при демонстрации срещу прекомерната според критиците власт на Висшия военен съвет. Това става броени дни преди започващите на 28 ноември първи парламентарни избори в Египет след ерата Мубарак.

 

Десетки египетски дипломати осъдиха смъртоносните сблъсъци в страната и поискаха "незабавно прекратяване на нападенията срещу мирни демонстранти", предаде Франс прес, като се позова на тяхно комюнике.

 

Над 140 дипломати призоваха управляващите военни да организират президентски избори най-късно в средата на следващата година, след като върнат властта на цивилните. Те освен това поискаха парламентарните избори да бъдат произведени по график и при гарантирана сигурност.

Правозащитната организация "Амнести интернешънъл" заяви от своя страна, че военните управници на Египет "напълно са се провалили да изпълнят обещанията си към египтяните да подобрят състоянието на човешките права".

 

Според организацията военният съвет извършва много от злоупотребите, характерни за ерата на сваления президент Хосни Мубарак, включително изтезания на заподозрени лица и забраняване на критични медии.

 

"Еуфорията на бунта бе заменена от страхове, че един репресивен апарат просто е бил заменен с друг", посочиха от Амнести, цитирани от ББС.

 

 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #8

    Барадей е деребей и злодей! Не е по-стока от Хоснито

  2. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #7
  3. Анонимен
    #6

    Kotaraka: Военните трябва да се махат по най-бързият начин от властта: http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/africaandindianocean/egypt/8906931/Repression-worse-now-than-under-Mubarak-says-report.html Оставете хората на мира да си решават съдбата!!

  4. Анонимен
    #5

    Барадей няма шанс във власта като американски лакей, който като шеф на Атомната агенция....... "потвърди" наличието на Оръжия за масово унищожение в Ирак на СХюсеин и услужливо даде повод за интервенцията. Ако арабската пролет е наистина арабска следва сезона арабската "зима".

  5. Анонимен
    #4

    Kotaraka: Наистина къде са бомбардировките на запада , на французите и англичаните? Айде почвайте ... Толкова е очевидно какви ги плетат западните олигарси, че направо са бетер като руснаците. Остана в калта митът за "западната цивилизация". Тя официално вече е варварщина подобна на предишни мракобесни режими от миналото.

  6. Анонимен
    #3

    Неолиберални експерименти правят там.. Да.. Като тук.. Тук пенсията трябва да е минимум 400-лева.. Пък минималната заплата да е 800лева.. Тоест 5лева на час. Да ама не.. Тук се управлява от десните кучета на ЦРУ... Минималната работна заплата за
    секторите, които
    нямат такава, ще
    бъде определена от
    комисия, включваща
    работодателите и работниците, т.е. тя
    няма да бъде
    "политическа".
    Равнището й трябва
    да съответства на
    въведената минимална заплата
    за почасови
    работници, която е
    7.79 евро в Западна
    Германия

  7. Анонимен
    #2

    Проблемите в арабският свят не са случайни- сходствата на събитията в Египет-с обща граница с Израел, на Сирия ссъщо с Израел,спокойствието в Йордания -монархия под егидата на САЩ както и останалите мюсюлмански монархии в арабският свят, както и подготовката на коледно парти в Иран и нео-отоманските амбиции на Турция в региона Балканите показват,че т.н. сблъсък на цивилизациите предизвикан от ЦРУ и Мосад е в пълен ход.Проблемът с признаването на Палестина като самостоятелна държава е още един повод за създаване на изкуствен хаос в Близкият Изток.

  8. Анонимен
    #1

    Който и да дойде на власт в Египет няма да се справи. Ресурсите на страната за изхранване на увеличаващото се с 1 милион годишно население не могат да стигнат. От началото на революцията са опукали 40% от златния си резерв за закупуване на храни. Като се има предвид, че почти нищо свестно не произвеждат за износ, не виждам какво могат да направят. Суецкият канал засега им дава единствено постоянен доход, но при сегашната криза и трафикът през него ще намалее.При толкова много гладен народ няма да е чудно да избуят крайни екстремистки движения.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.