Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Мониторинг на ЕС може да отложи членството ни в ЕС

0 коментара

Европейският съюз разработва механизъм, който може да забави приемането на България и Румъния в организацията с година или повече. Източници от съюза заявиха за Би Би Си, че усилената система за мониторинг може да отложи влизането на двете страни в организацията за след 2007 година, ако София и Букурещ не изпълнят всички обещания, поети по време на преговорите за присъединяване.

Новата система за мониторинг може да послужи като прецедент за Хърватия и Турция, които се надяват да започнат преговори за присъединяване през следващата година.

Това е първият случай, в който ЕС планира да въведе толкова строг механизъм за мониторинг. Комисията на съюза все още се занимава с подробностите, които едва ли ще бъдат публикувани преди септември.

Дипломати заявиха за Би Би Си обаче, че засиленият мониторинг ще бъде много ограничаващ. Приемането ще бъде под условие, заяви източник от ЕС, което ще ни даде възможност да забавим присъединяването с около година, ако не бъдат правилно изпълнени ангажиментите, поети по време на преговорите за членство.

Съюзът вече въведе мониторинг за десетте държави, които се присъединиха на 1 май. Някои европейски правителства са недоволни, че системата за контрол въобще не е ефективна, след като комисията направи заключение преди 1 май, че няма да бъдат налагани санкции въпреки сериозните закъснения в Полша, Словакия и Унгария в прилагането на стандартите за надеждност на храните и създаването на агенции за изплащане на земеделските и регионалните субсидии от ЕС.

В съответствие с договора за присъединяване такива санкции все пак могат да бъдат наложени през следващите три години и да доведат до забрана на износа или временно прекратяване на други права, произтичащи от членството в съюза.

Служители на съюза посочиха няколко причини за подсилването на механизма за България и Румъния. И двете страни закъсняват в подготовката си. Те се надяват да бъдат приети на 1 януари 2007 година, като искат освен това да приключат преговорите си за членство още в рамките на тази година. Според дипломати България може да приключи преговорите си дори още през юни. Това ще остави дупка от две години и половина за изпълнение на всички поети при преговорите ангажименти. За вече приетите десет нови държави този срок беше само година и половина.

Един официален представител заяви, че в случая с България и Румъния съюзът прави дългосрочен залог, и единственият начин да запази възможността си да оказва натиск през това време е чрез по-строги механизми за мониторинг. Според дипломати подсиленият мониторинг ще даде възможност на Ирландия, която председателства съюза до 30 юни, да завърши преговорите с България, като в същото време успокои страховете на други европейски правителства за нейната реална готовност за членство.

Досега, заяви един дипломат, преговорите бяха предимно за ангажименти на хартия. Отсега нататък ще наблюдаваме от по-близо изпълнението на обещаните реформи.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.