Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Москва цели да притисне енергийния пазар

33 коментара
Москва цели да притисне енергийния пазар
Русия се стреми да разшири контрола си върху енергийните доставки за Запада и затова е важно европейските страни да обединят усилията си за диверсификация на транзитните маршрути на нефт и газ, заяви в понеделник висш американски представител, цитиран от Ройтерс.

"Факт е, че Русия работи сериозно, опитвайки се да притисне пазара, така да се каже, и работи за затваряне на опциите до транзит на енергийни суровини през Русия. Те искат всичко да минава през Русия, а много от нас мислят, че е по-важно да има различни начини за получаване на достъп до тези ресурси", казва високопоставеният източник, който е пожелал да остане неназован.

"Никоя страна не трябва да е в състояние да да доминира тотално тези доставки" допълва той.

Изявлението става в момент, когато американският вицепрезидент Дик Чейни е на посещение в Италия, където търси подкрепа за Грузия след краткия ѝ военен конфликт с Русия.

Италия е последната спирка от едноседмичната обиколка на Чейни, която започна с Азербайджан, Грузия и Украйна – бивши съветски републики, които САЩ считат за свои съюзници и които получиха нови уверения за бъдеща американска подкрепа след конфликта между Москва и Тбилиси.

Кризата избухна на 7 август, когато Грузия се опита да си възстанови по военен път сепаратисткия район Южна Осетия, а Русия отговори с мощно контранастъпление и завзе не само Южна Осетия и отцепническа Абхазия, но все още държи войски в "буферна зона", навътре в грузинска територия.

В реч, произнесена този уикенд в Италия, Дик Чейни определи действията на Русия като "бруталност срещу съсед". Той също така обвини Русия, която е вторият по големина производител на петрол в света, че използва енергийните ресурси като "инструмент за сила и манипулация" в Централна Азия, в Кавказ и навсякъде другаде, като заплашва с прекъсване на петролните или газовите доставки.

Европа и САЩ са загрижени за транзитните маршрути на нефт и газ, разглеждани като алтернатива на руските доставки, през източноевропейските страни.

"Смятаме, че диверсификацията на доставките е важна", е заявил още висшият американски представител пред журналистите, придружаващи вицепрезидента Чейни.

Азербайджан и Грузия са свързани с подкрепения от Запада енергиен коридор, който заобикаля Русия. Западът се опасява, че този коридор е в опасност след руската военна акция в Грузия.

По време на разговорите с частни предприемачи и правителствени представители в Италия е било изразено безпокойство за сигурността на енергийния коридор през Грузия, след руската военна операция там.

Европа е заинтересована да намири начини за напредък на проекти като "Набуко", който ще транзитира азерски газ през Грузия към Турция. Инвеститорите обаче се тревожат от нестабилността на кавказкия регион.

Европа също така иска да гарантира, че тръбопроводът Баку – Тбилиси – Джейхан, по който дневно се пренасят 850 000 браела висококачествен азерски суров петрол от Каспийско море към западните средиземноморски пазари, остава открит и функционира, е заявил още високопоставеният американски представител, цитиран от Ройтерс.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

33 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Adjutant
    #34

    Tipi4no po ruski, s izvibane na race i natisk.Ne me kefqt, da si stoqt v ASIA.

  2. reakzioner
    #33

    по силна позиция на енергийните пазари са легитимни. Легитимни са също и стремежите на ЕО да обедини усилията си за диверсификация на транзитните маршрути на нефт и газ!

  3. reakzioner
    #32

    "Никоя страна не трябва да е в състояние да да доминира тотално тези доставки". Да така е! Но защо тогава Америка иска да доминира света?

  4. Aha
    #31

    Te stremejite sa dobre ama metodite hitc ne sa dobre. Mnogo grubo pipat i tova ne se haresva a inatce vseki ima meraci ama ima pravila na igrata. Rusnacite vinagi si mislyat tce pravilata ne sa za tyah. Pak shte se varne bumeranga i shte gi udari po manerkite.

  5. reakzioner
    #30

    Кое наричаш ти грубо пипане? Грубо пипат американците! Заради иракския нефт, им разбиха държавата и подкопаха стабилността на целия регион!

  6. boby1945
    #29

    Ми като САЩ и ЕС имат стремежи за диверсификация на доставките от каспийския регион и покрай Русия, кому х.. отварят война на връх откриването на Олимпиадата и то с ход на най-калпавият им играч Грузия? Освен война, която както изглежда и не я умеят много много (Ирак, Афганистан) друго в политиката не знаят ли? Ако не знаят да питат!!

  7. Tascam
    #28

    Списък под едно гнусно писмо с клевети срещу Грузия и възхвала на матушка Рус. Писмо, според което дори днешното проруско българско правителство не било достатъчно лоялно към страната на победилата клептокрация, страната, водена на халка за носа от Кремълската престъпна групировка.Рядко може да се намери такова скотско, предателско, рушкопоклонно и отблъскващо сборище на едно място:Проф. д-р Иван Цветков, проф. д-р Велко Вълканов, акад. Васил Гюзелев, акад. Никола Попов, проф. Чавдар Добрев, Панчо

  8. Pitasht
    #27

    .

  9. CHESTIT PRAZNIK DRUGARI
    #26

    .

  10. обикновен
    #25

    Аз предлагам дружно и начело с USA и ЕС да бойкотираме руският нефт и газ, руските въглища и стомана и всички останали техни природни ресурси.Така те няма да имат на кого да си ги продават ш ще започнат направо да ни молят и подаряват всичко. И това ще стане цивилизовано без войни и нападки.Защото:" на човек насила можеш само за му вземеш, но да му дадеш насила не можеш". Някой да има нещо против?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.