Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Мозер показа червен картон на СДС

0 коментара

БЗНС- НС напуснаха форума на 11 десни партии, иницииран от СДС и ръководен от Филип Димитров. Оттук нататък земеделците на Анастасия Мозер, канени за коалиционен партньор от три места, ще продължат преговорите с всяка от партиите на двустранна основа.

Това съобщи във вторник лидерът на БЗНС - НС след заседанието на Постоянното присъствие. Малко по-рано същия ден СДС обявиха, че са предложили на БЗНС-НС и Демократическата партия (ДП) проект за предизборно споразумение, но отказаха да обявят параметрите му.

Анастасия Мозер обаче даде да се разбере, че е засегната от политическата линия на СДС в периода на парламентарната криза, когато под натиска на Филип Димитров и Едвин Сугарев сините отказаха да се съгласят за съставяне на експертен кабинет при евентуален успех на вота на недоверие към кабинета.

А. Мозер беше спрягана за председател на парламента, излъчен от опозицията, а Народен съюз се очакваше да получи мандат за съставяне на експертен кабинет, ако вотът срещу царя успее.

Вотът обаче няма шанс да мине, тъй като в понеделник Новото време се прехвърлиха от лагера на опозицията към лагера на управляващите. Те се оправдаха със СДС, които настоявали за служебен кабинет, назначен от президента, след евентуалното сваляне на правителството. В действителност ръководството на СДС така и не излезе с ясно решение по въпроса заради вътрешните противоречия в партията.

"Смятаме участието в срещите във формата на 11-те за излишно, особено след като СДС излезе със самостоятелно становище по развитието на ситуацията напоследък, без да е съгласувано с нас", обясни във вторник Анастасия Мозер.

Демократи за силна България (ДСБ) също обвиниха СДС, че на практика са подкрепили правителството в периода на кризата, с което доказали, че не са реална опозиция.

Ръководството на БЗНС - НС определи срещите на 11-те десни партии от формата "10 ноември" като непродуктивни и обяви, че прекратява да участва в тях.

Това е голям удар по авторитета на СДС, тъй като събирането на 11-те във формата "10 ноември" е единствената политическа инициатива на сините, които все още се смятат за най - голямата и легитимната дясна партия.

Освен това БЗНС - НС е единственият приоритетен партньор на СДС в групата на 11-те, където са още формациите на Евгений Бакърджиев, Христо Бисеров и прочее.

НИС на СДС има мандат за води преговори за съвместно явяване на изборите с всички 11 партии, но първи покана получиха БЗНС - НС и ДП, тъй като са членове на Европейската народна партия (ЕНП).

ДП на Ал. Праматарски, който заедно с Мозер е в коалиция Народен съюз, пък от самото начало не участва във формата "10 ноември", намислен като начин за изолирането на партията на Иван Костов.

А. Мозер повтори, че продължава да държи на дясно обединение във формата от Будапеща - СДС, ДСБ, БЗНС - НС, ДП, ССД, като към тях прибави и Гергьовден и ВМРО.

Никога не сме били привърженици на тези "допълнения", които СДС си привлече без да ни пита, обясни Мозер. СДС винаги е казвало, че те са тяхна отговорност, добави тя.

В сряда ръководството на БЗНС - НС ще се срещне със ССД на Стефан Софиянски и ВМРО на Красимир Каракачанов, които първи им предложиха предизборна коалиция.

БЗНС - НС имат покана за съвместно явяване на изборите и от ДСБ, които предлагат възстановяване на коалиция ОДС.

А. Мозер каза, че на заседанието на Управителния съвет на партията на 20 февруари ще бъде взето решение за коалиционна политика на БЗНС.

На предишното заседание на УС тя бе бламирана, след като болшинството е гласувало в подкрепа на коалицията със Софиянски. Мозер, която не е съгласна с тази линия, по-късно обяви, че е готова да подаде оставката си, ако остане в изолация.

БЗНС - НС вече са поставили като условие за включването си в коалиция да получат поне 10 избираеми места в парламента, за да могат при нужда да формират собствена парламентарна група в следващото Народно събрание.

А. Мозер обвини лидера на СДС Надежда Михайлова, че тя воюва срещу Иван Костов, а не обратното. Според председателката на БЗНС - НС, докато Н. Михайлова е била начело на съвместната им парламентарна група ОДС, много рядко давала думата на Народен съюз. "Оставахме винаги на края на опашката, непрекъснато на заседание на ПГ ни се казваше какви са решенията на НИС, а ние не сме НИС, ние сме отделна организация. Тогава председател на парламентарната група беше Надежда Михайлова, така че нека не спрягаме ДСБ в тази история, защото г-жа Михайлова беше начело на този парламентарен съюз, в който ние доброволно влязохме, за да бъдем втората по големина парламентарна група. Вината е нейна, а не на г-н Костов", обясни Мозер пред БНР.

Следващия вторник БЗНС -НС ще се среща със земеделски организации, сред които БЗНС "Врабча 1" и БЗНС "Никола Петков".

БЗНС-НС изразиха позиция, че каквото и да бъде решението на Управителния съвет на 20 февруари за коалиционен партньор, то ще бъде отворено.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.