Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Може би и други кметове ще последват Софиянски

0 коментара

Г-н Димитров, какви са законовите и технологически последствия от решението на съда да отстрани кмета на София, докато трае разследването на сделката за Халите?

От момента на издаване на това решение Стефан Софиянски престава да бъде функциониращ кмет. Според закона за местната власт, трябва да изтекат 3 месеца, след което общинският съвет трябва да се произнесе по това дали кметът е в хипотезата на трайна невъзможност да изпълнява своите функции. Тук следва една не много ясна процедура за прекратяване на неговите правомощия, тъй като е необходимо квалифицирано мнозинство на съветниците. А не е много ясно как това може да бъде постигнато при сегашната конфигурация в Столичния общински съвет. Финалният етап е провеждането на нови избори.

Така че, аз не съм в състояние да подредя достатъчно системно стъпките, по които ще се мине до нови избори, но те изглеждат много вероятни.

Изглеждат много вероятни?

Да. И не толкова заради конкретния казус - сделката за Халите, а защото е възможно това действие на прокуратурата и следствието да бъде последвано от серия такива действия, които ще направят много продължителен периода, в който кметът няма да може да управлява. Чу се, че в момента текат проверки по "Софийска вода", може би ще продължат с крематориума, и всички други подобни сделки, в които общината е основавала смесени дружества. И тъй като времевият хоризонт се връща 6 години назад, това може да бъде много - много дълга история.

Съвсем нормално е прокуратурата да осъществява перманентен надзор върху дейността на местните власти. Но не е ли смущаващ факта, че в момента се говори за сделка, осъществена преди 6 години?

Действително е смущаващ, тъй като оттогава е минало много време, много подобни сделки са сключвани. Да не говорим, че много подобни сделки са сключвани и в много други общини, което по принцип прави кметската институция доста неустойчива в рамките на сегашните правила и сегашните закони. И може би това, което се случва с г-н Софиянски, е вероятно да се случи и с много други кметове.

Извън контекста на конкретния случай, искам да обърна внимание, че след последните местни избори има вълна от съдебни решения, които всъщност обявяват за недействителни изборните резултати. На много места те са минали през всички съдебни инстанции и нови избори ще се произведат например в Белоградчик, Мадан, Невестино. Продължават - както се казва - да се готвят Перник, Велико Търново, общинският съвет в Плевен и много други кметски избори. Общо следствие от това е една неустойчивост на местната власт или влизане в цикъл на много чести повтаряеми избори.

Има ли някаква причина за тази "вълна", както я нарекохте, защото не си спомняме за подобна масовост при предишни местни избори?

При предишните избори е имало единични случаи, в които са отменяни резултатите, но те не са били много чести и по-скоро са приемани като изключения. А в сегашната ситуация може да очакваме поне 10-15 избора за кмет през есента.

Важното при едни такива избори е, че ще се тестват нови лица и нови партийни конфигурации, ще има една нова вълна на мобилизация за основните партии. Всичко това бавно ще се прелее в една ясна нова кампания, която е неизбежна към края на годината във връзка с изтичането на мандата на сегашното парламентарно мнозинство. Така че цялата серия от повторни кметски избори всъщност ще е една голяма подготовка за парламентарните избори. Смятам, че това е големият залог.

Коя от политическите сили има най-голяма полза от тази ситуация?

В състояние на фрагментираност, провеждането на чести местни избори винаги ще показва едно и също - че печели тази партия, която е най-голямата и която има най-малко съперници край себе си, тоест социалистическата. Честите избори ще поддържат напрежението и съперничеството вдясно и ще оставят по-малко възможности за конструктивно взаимодействие между многото и различни партии и претенденти за партии в това пространство.

Като цяло, тази серия от задаващи се нови повторни избори всъщност е една прелюдия към прерастването на настоящето мнозинство - да го наречем либерално-социално, поне във формулата взаимодействие правителство - президент - към социално-либерално. В него социалистите ще постигнат свое мнозинство, вероятно с помощта на ДПС и вероятно с помощта на част от остатъчно НДСВ. Или ако обобщим, сегашната либерално-социална коалиция ще прерасне в социално-либерална.

Връщайки се към софийския казус и подготвящите се серия проверки от страна на прокуратурата, има ли дясното мнозинство в София законова възможност да предотврати едни частични избори в столицата?

За да бъде отстранен кметът, има две хипотези. Едната е трайната невъзможност да изпълнява задълженията си. Но тази трайна невъзможност трябва да се приеме от две-трети от общинския съвет. Втората, която е по-директна, е да съществува влязло в сила съдебно решение за ефективна присъда затвор за кмета.

Доколкото втората е съвършено ясна, при първата като процедура има луфтове и недоуточнени правила. Не е ясно какво би се случило, ако например в общинския съвет не може да се събере мнозинство от две-трети, с което да се вземе решението за прекратяване на правомощията на кмета. Подобен казус може да бъде уреден само с промяна в закона за местната власт, което връща отново топката в полето на управляващото мнозинство.

Има и още нещо - променената ситуация в София по някакъв начин ще принуди тези, които участват в управлението на града, а оттам и в по-широк контекст в цялата страна, да започнат интензивно да се консултират как да намерят изход. Говорим за онези общински съвети, в които има десни мнозинства или в които ще се провеждат повторни избори. Това по някакъв начин може да подтикне към нов поглед, към установяване на нова парадигма на отношенията вдясно, тъй като е очевидно, че в състезание между себе си поединично повечето от тези партии ще губят влияние и ще бъдат маргинализирани.

Ако има стратегически нова оценка на ситуацията, е възможно да се потърси и друга рационализация на отношенията вдясно, обратна на това, което би се случило от инерцията на непрекъснати избори и съперничество.

Но това е само потенциална възможност, до чието опредметяване има дълъг процес.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.