Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Мудис" повиши кредитния рейтинг на Турция до една степен под инвестиционния

2 коментара

Международната агенция "Мудис" (Moody’s) повиши кредитния рейтинг на Турция до една степен под инвестиционния статут заради "значителното“ подобрение на публичните финанси и политиките за преодоляване на дефицита по текущата сметка, съобщи агенция "Блумбърг", цитирана от Инвестор.бг в сряда.

След обявяването на новината турската лира поскъпна с 0.4% до 1.7929 лири за долар, достигайки най-високото си равнище от 14 май. Доходността по двугодишните турски държавни облигации се понижи с 14 базисни пункта до 8.95%, като това е най-ниското ѝ ниво от 22 февруари.

Повишението на рейтинга е с една степен до Ва1, се посочва в съобщение на агенцията. "Мудис" запазва положителната си перспектива по турския рейтинг, позовавайки се на очакванията, че "факторите, довели до днешното повишаване на рейтинга, ще продължат да подобряват фискалната и макроикономическата устойчивост на страната“.

"Ако погледнем напред, повишаването на рейтинга до инвестиционен статут вероятно ще зависи от устойчивостта на Турция по отношение на сътресенията в международната търговия, като се имат предвид вече благоприятните показатели за публичните финанси“, добавят от агенцията.

Общият държавен дълг на Турция през 2011 г. бе 39.4% от брутния вътрешен продукт на страната, което е под средното равнище от 54.6% за страните, чийто кредитен рейтинг е оценяван на Ва1 от "Мудис" и е доста близък до средния от 38.5% на страните с рейтинг Ваа3.

Рейтингът на Турция, дадено от другата международна агенция "Фитч" (Fitch) е ВВ+, също една степен под инвестиционния, докато при "Стандард енд Пуърс" (Standard & Poor’s) е с 2 степени под инвестиционния - ВВ.

Турските стимули за увеличаване на инвестициите и частните пенсии са насочени към справяне с "първопричините за уязвимостта на страната към външните пазари, като например високите обеми на вноса от компаниите износители, ниското равнище на спестяванията и умереният размер на валутните резерви на страната“, подчертават от "Мудис".

Политиките ще помогнат за намаляване на нуждите на турските износители от вносни компоненти за техните стоки и ще увеличат преките чуждестранни инвестиции, добавят от агенцията.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #2

    българския е инвестиционен с 2 степени по-висок Ваа2

  2. Анонимен
    #1

    Струва си да се замислим как рейтинга е повишен на страна управлявана от ислямистка партия, а рейтингите на демократичните страни пада надолу. Дали европа не загуби пътя към обетованата земя, със загубването на вярата си?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.