Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

МВФ и Велчев не постигнаха компромис за минималната заплата

0 коментара

Българското правителство и Международния валутен фонд не постигнаха компромис за размера на минималната работна заплата за догодина и няма шанс да се споразумеят до края на сегашната мисия на фонда. Това стана ясно от изявленията на финансовия министър Милен Велчев и ръководителя на мисията Ханс Фликеншийлд след срещата им в четвъртък сутринта, по време на работната мисия на фонда, която обсъжда с правителството изпълнението на бюджет 2004 и подготовката на бюджет 2005.

Ръководителят на МВФ-мисията препоръча и натрупания излишък в бюджет 2004 да не се харчи от правителството, а да се спести и да се използва догодина.

Кабинетът не е склонен да отстъпи от увеличението на минималната заплата

Правителството няма готовност да отстъпи от позицията минималната работна заплата да се вдигне от сегашните 120 на 150 лв., което е увеличение с 25%, бе категоричен Велчев. Минути след срещата с фонда, на влизане за заседанието на Министерски съвет той уточни, че се разчита на компромис от страна на МВФ.

На този етап не се обсъждат компромисни варианти, бе също толкова категоричен Фликеншийлд и повтори позицията на фонда, че минималната заплата трябва да се увеличава с по-консервативни темпове. Предложението на МВФ е планираното от кабинета ниво да се достигне на стъпки, с по 10% увеличение за три години.

Още при пристигането си в София преди два дни ръководителят на МВФ-мисията подчерта опасенията на фонда, че по-рязкото увеличение на минималната заплата няма да може да се преглътне от бизнеса, не отговаря на ръста на производителността на труда и ще влоши конкурентноспособността на българската икономика.

Увеличението на минималната работна заплата с 25 % би принудило предприятията с по-ниска продуктивност да направят съкращения, повтори Ханс Фликеншийлд след днешната си среща с финансовия министър. Според него индустрията ще се приспособи по-лесно, ако се прилага едно по-плавно нарастване на заплатата.

Приоритет на българското правителство трябва да остане увеличаването на заетостта, а с това заплатите автоматично ще се повишават, каза още Фликеншийлд.

Запитан как гледа на предлаганите от правителството данъчни промени, ръководителят на МВФ-мисията заяви, че фондът няма нищо против намалението на данъците, стига да не се нарушат планираните приходи в бюджет 2005. За догодина кабинетът планира да намали данък печалба от 19.5 на 15%, ДОД - средно с 2% и 5% за най-високата ставка, както и да въведе елементи на семейното подоходно облагане.

Велчев и Фликеншийлд предварително направиха уговорката, че сегашната мисия няма да завърши с никаква договореност, тъй като разговорите са неофициални. Преговорите по спорните точки от бюджет 2005 ще продължат "от дистанция", като финансовият министър планира и директни разговори по време на посещението си във Вашингтон през октомври за годишната среща на МВФ.

Велчев бе оптимист, че до началото на декември, когато в България идва редовната мисия на фонда, ще бъде постигната договореност. Тази мисия ще направи първия преглед на изпълнението на 2-годишното предпазно споразумение между България и МВФ.

Бизнесът подкрепя аргументите на МВФ

Намерението на правителството вече бе разкритикувано от редица представители на бизнеса и икономически анализатори. Днес зам.председателят на Българската стопанска камара Дикран Табеян преповтори аргументите на фонда, че повишаването на минималната работна заплата ще доведе до съкращаване на нискоефективен персонал.

Пред радио "Нова Европа" Табеян посочи, че увеличението на минималната заплата с 30 лв. ще увеличи разходите за бизнеса с около 50 лв., като се отчете съответното повишаване на осигурителните вноски и на класовете за прослужено време.

Зам.председателят на камарата даде за пример редица отрасли, при които в момента средната заплата е по-ниска от планираните 150 лв., което ще доведе до изкривяване на пазара на труда в тези сфери. Сред изброените от Табеян бяха хлебопроизводството, производството на трикотаж и на облекло, мебелната промишленост, туризма.

Той посочи още едно изкривяване на пазара на труда, което ще настъпи при планираното от кабинета увеличение на минималната заплата ще се намали разликата между възнагражденията на най-нискоквалифицираните работници и на тези с по-добра квалификация, което неминуемо ще се отрази върху качеството на труда на втората група.

БСК вече е запознала с аргументите си управляващите. Неотстъпчивостта им Дикран Табеян определи като политически ход, свързан с предстоящите догодина парламентарни избори. Той обаче предупреди, че негативните социални последици от този ход ще се усетят след изборите.

Фондът предупреди кабинета да не харчи ударно излишъка в края на годината

След срещата си с финансовия министър Ханс Фликеншийлд каза още, че правителството трябва да се придържа към бюджет 2004 и да спести преизпълнението на приходите, а не да ги харчи.

Правителството трябва да изпълнява разходните си планове така, както са одобрени от парламента. Всички допълнителни приходи трябва да бъдат спестени и запазени и да бъдат харчени само съгласно предварителните планове, посъветва Фликеншийлд.

Той допълни, че допълнителните приходи трябва да бъдат спестени, за да се покрият разходи през следващата година.

Във вторник от фонда заявиха, че трябва да се направи по-реалистична прогноза за приходите в бюджета за догодина, за да не се стига до такова голямо преизпълнение, както в тазгодишния.

За полугодието на 2004 г. бе отчетен рекорден излишък от над 800 млн.лв., а анализаторите очакват в края на годината той да надхвърли 1 млрд. въпреки традиционните по-големи разходи през вторите шест месеца.

В края на юли кабинетът вече предостави допълнителни 263 млн.лв. - над заложените разходи в бюджета - за ремонти на пътища, училища, лекарства за болници и сметките им за ток и парно, за субсидии за държавни фирми и фондове.

Опашката от настояващи за харчене на останалите пари обаче не е намаляла особено. Освен очакваните от всички 13-та заплата и пенсия тук влизат както всяка година общините, болниците, армията и т.н.

Още след решението на правителството през юли икономисти коментираха, че могат да се очакват още подобни действия в рамките на допълнителните разходи в размер на 1 % от БВП, договорени с МВФ, особено с наближаването на изборите. Те определиха действията на правителството като прахосване, защото се дават пари за проблеми, които могат да бъдат решени със структурни реформи.

Този тип решения на правителството са отстъпление и от принципите на програмното бюджетиране, които обяви в края на 2003 г. министърът на финансите Милен Велчев, напомниха анализатори.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.