Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

МВФ не е настоявал за увеличаване на патентните данъци

0 коментара

Аз смятам, че макроикономическото положение в страната е малко или повече същото, което оставих преди 2 месеца. Все още оценяваме растежа за миналата година на 4 - 4,5 процента. Имаше спад през последната четвърт на 2001-ва, но и това също бе очаквано с оглед на състоянието на световната икономика

Изпълни ли правителството, поетите от него ангажименти?

Все пак програмата ни с България току що стартира и е твърде рано да се каже. Но със сигурност смятаме, че бюджета повече или по-малко е във вида, в който се споразумяхме. Определено сме доволни от това. Има процес по въвеждане на политиката по доходите за тази година. Все пак повечето от трудните неща тепърва предстоят.

Доволен ли сте от това, което имаме като политика по доходите в държавните предприятия?

Това, което видяхме като предварителен вариант или драфт на тази програма, е в рамките на очакваното и договореното

Смятате ли, че малки изменения в данъците, особено в патентния, ще повлияят негативно върху бюджета?

Аз би казал, че тези изменения в посока увеличение на патентните данъци не са нещо, за което МВФ е настоявало. Не сме искали патентите да се променят, не сме настоявали за тях. Правителството реши, че не е имало актуализация с времето и съобразно инфлацията и че имат нужда от допълнителни приходи. Ако правителството иска да направят малки модификации при патентните данъци в посока намалението им и намерят приходи от друго място, то ние нямаме проблем с това

Това означава ли, че ще бъдете съгласни с това?

Ние искаме да сме сигурни, че целта за бюджетен дефицит, която е заложена, все още е постижима. Ако това, което се направи, е някаква форма на замяна на приходи, тогава бихме могли я приемем. Стига това да не доведе до изкривяване на приходите. Като цяло ние не насърчавахме правителството да променя и увеличава патентните данъци. Нашето притеснение е, че ако нещо при тях се промени сега то ще доведе до допълнителна промяна на бюджета и на финансовия пакет. Това пък от своя страна е нещо, което няма да позволи на програмата да се реализира успешно.

Смятате, че една промяна трябва да е много внимателна?

Да, така е. Ние не сме променили позицията си за необходимост от сравнително нисък бюджетен дефицит. Със сигурност не бихме желали да видим това да е първата от предстоящи следващи изменения в бюджета. Аз разбрах, че се е вдигнал много шум около патентите.

Как ще се отрази на България кризата в Аржентина?

Не считам, а и не очаквам да има някакво влияние върху България. Инвеститорите определено могат да правят разлики между страните. Те обмислят и знаят важните различия между двете държави. Приликата е, че и двете са във валутен борд. Но България има силна фискална политика и растеж за последните няколко години, което и основната разлика с Аржентина. Вашата валута е вързана към еврото, защото основната ви част от търговията е в еврозоната. Това е естествена връзка. Аржентина е вързана към долара и проблема е че Америка не е техния основен търговски партньор.

А рецесията? Много икономисти смятат, че инвеститорите ще се отдръпнат от инвестиции и това ще ни се отрази негативно?

Би трябвало инвеститорите да могат да разграничават държавите, включени в понятието нововъзникващи държави, на такива, които провеждат добра политика и такива, които я нямат. Смятам че от тази гледна точка ключово за страната ще е да продължи да следва добрата политика и инвеститорите ще видят това.

Как ще отразят върху българската търговия рецесията и кризата?

Ясно е, че България ще бъде засегната, ако растежът в Европейския съюз намалее. Ние видяхме това ясно през втората половина на 2001-ва. Така че вероятно е да видим малък спад в износа и в растежа през първата половина на годината. Но ние се надяваме, че световната икономика ще започне да се изправя на крака и това ще се отрази благоприятно на страната през вторите 6 месеца

Какво ще е най-голямото предизвикателство за тази година?

От гледна точка на правителството това ще е въвеждането и изпълнението на бюджета. Това е ключов момент и ще бъде предизвикателство, поради факта, че трябва да се предприемат много структурни реформи, които не са били предприемани през първите 4-5 години на преход и които трябва да се направят. Така че едно от ключовите предизвикателства, с което ще се сблъска правителството, ще бъде това. Естествено трябва да се продължи с политиката, която се прилага до момента и която е средносрочна и е прилагана в други страни в преход. Естествено без нещата да се бутат в една или друга посока поради краткосрочни събития.

Оптимист ли сте за постигането на 4 процента растеж на икономиката за тази година?

Смятам, че 4 процента растеж е достижима цел. Много е важно и какво ще се случи в света. България е много отворена икономика и очевидно ако световната рецесия се задълбочи и нещата станат по зле или рецесията продължи по-дълго, отколкото предполагаме, това ще се отрази на България. Но базирайки се на общото мнение за развитието на световната икономика смятам, че 4 процента са достижими

Как обаче това ще се отрази на големите сделки като БТК и Булгартабак?

Трябва да видим. Но телекомуникационни пазар не е това, което беше преди. Не трябва да се гледа назад. Смятам, че е изключително важно тези сделки да се извършат прозрачно и по начин, по който чуждестранните инвеститори ще бъдат назовани. Имам определени притеснения, като чувам, че правителството възнамерява да запази златна акция, смятам че това определено ще ограничи интереса към Булгартабак например.

Но какъв е тогава варианта да се защитят държавните интереси в такива сделки?

Вие трябва да решите - дали дадено предприятие ще е частно, управлявано от частен инвеститор или пък решенията ще се взимат от правителството. Ако кажете на даден инвеститор, ела моля те, купи това предприятие, но ние ще взимаме ключовите решения, не мисля че ще има много голям интерес и няма да имате полза от приватизацията.

Да, но при този тип приватизация има и социален момент?

Ние продължаваме да мислим, че генерирането на работни места е свързано с навлизането на частен капитал. Опитът в други страни показва, че приватизацията може да доведе до първоначален спад на работни места. Но от друга страна нараства продуктивността на икономиката и в последствие се създават и работни места. Може да постъпите по друг начин - да е ясно колко работни места трябва да запази инвеститора и за какъв период от време. Много страни прилагат такава схема и това е средно положение между липсата на ограничения и златната акция. Все пак всичко зависи от детайлите по сделката и не искам да коментирам, без съвсем да е ясно какво е решено.

Оптимист ли сте, че ще получим одобрение от Борда на директорите на МВФ на стенд бай споразумението през февруари?

Аз трябва да съм оптимист. Нямаше да водя преговори в България и да се върна тук, ако не смятах, че това няма да бъде одобрено. Вярно е, че едно одобрение не е одобрение, докато не е получено де факто, но съм оптимистично настроен за това.

*Интервюто е излъчено по предаването "Бизнесът" на bTV. Заглавието е на mediapool.bg

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.