Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

МЗ прогнозира демонополизация на здравната каса след поне 2 години

2 коментара
Бойко Пенков

Поне 2 години би отнел процесът на демонополизация на здравната каса, заяви в понеделник зам.-министърът на здравеопазването Бойко Пенков, който откри конференцията ”Защита на здравето на всеки гражданин на ЕС”, организирана от Германо-българската индустриално търговска камара в рамките на българското председателство на Съвета на ЕС.

”Според мен са твърде големи очакванията към демонополизацията на НЗОК. Германия е една страна, в която от самото начало така е формирано здравното осигуряване с много фондове, но при тях вървят обратните процеси. Там в момента се обединяват, за да могат да покрият нуждите на хората. Съществуващото у нас здравно застраховане ни дава възможност за надграждане и за покриване на допълнителен риск при заболяване“, заяви Пенков.

”Има много идеи, но въпросът е кое ще бъде най-добро за България. Все още сме на етап обсъждане. Чисто теоретично за мен идеалният срок демонополизацията да се случи без да има стрес за хората е до 2 години”, коментира Пенков. Той поясни, че това е периодът, необходим за преценка, изготвяне на ново законодателство, стандартизация на самите процеси, гаранции за сигурността на средствата.

Той уточни, че дали размерът на здравната вноска ще остане 8%, когато стартира демонополизацията, е чисто политическо решение.

”Говорихме си с колегите от Германия преди началото на конференцията, че при демонополизацията има съревнование и конкурентост между самия пакет услуги, който се предлага и оттам се търси интереса на човека, но при един такъв модел е абсолютно забранена негативната селекция“, заяви Пенков.

По думите му това означава, че ако той има едно или две заболявания, няма да бъде много желан за фонда, защото ще прави разходи и ще трябва да взима лекарства. Според него затова е хубаво да се направи национален преливник – на национално ниво да има отделени средства от осигурителните вноски от различните фондове, за да може там, където има хора с повече нужди, те да бъдат подпомогнати.

По думите му е ясно, че вече трябва да има повече пазар и по друг начин да бъдат формирани отношенията между доставчиците на медицинска, дентална и лекарствена помощ и здравноосигурителни институции.

”Надяваме се, че като се променят нещата, значимо ще се подобри контролът върху изразходваните средства и няма да имаме такъв тип измами. В Германия има до 5% измами в здравноосигурителната система – въпросът е да не са повече“, каза д-р Пенков.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. trezwomislesht
    #2
  2. анита хегерланд
    #1

    Европейска здравна каса е идея, която може да реши проблемите на хората, които се лекуват в чужбина. Ако страните членки на ЕС отделят определен процент за такава каса, то националните няма да бъдат натоварени с непосилни суми и могат по-добре да разпределят ресурсите. Трябва ясно да се определи кои болници имат социална функция и те да бъдат подкрепяни и от социалното министерство. Така за добрите болници и добрите лекари ще има повече пари.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.