Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

МЗ: Промените за износа на лекарствата могат да бъдат гласувани след нотификацията от ЕК

0 коментара
МЗ: Промените за износа на лекарствата могат да бъдат гласувани след нотификацията от ЕК

Министерството на здравеопазването заяви, че промените в Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина (ЗЛПХМ), които касаят ограниченията за техния износ, могат да бъдат гласувани от Народното събрание след като Европейската комисия ги нотифицира, въпреки изразените от страна на комисията резерви. В становището на ЕК се посочва, че  "с нотифицирания проект се пораждат опасения относно свободното движение на лекарствени продукти в рамките на вътрешния пазар". Комисията насърчава страната ни да използва механизмите на ЕС за преодоляване на критичен недостиг на лекарства, преди да пристъпи към забрани за износ.

От МЗ казаха в четвъртък, че след преминалата процедурата по нотификация на Европейската комисия промените в ЗЛПХМ могат да продължат процедурата по приемане в Народното събрание.

"Процедурата по нотификация не предвижда издаване на положително или отрицателно становище от ЕК", уточняват от МЗ.

"В съответствие с Директива (ЕС) 2015/1535, на 13.12.2023 г. Министерството на здравеопазването извърши нотификация пред ЕК на законопроекта, с който се променя алгоритъма за изчисление на недостига на лекарствени продукти, включени в Позитивния лекарствен списък, за които се подава информация в Специализираната система за проследяване и анализ на лекарствените продукти (СЕСПА).

Припомняме, че с текстовете се предлага изчисленията да се извършват, като се вземе предвид 100 % от необходимите количества за задоволяване на здравните потребности на населението за период от един месец, вместо досегашните 65 %. Тази стойност ще се изчислява въз основа на средномесечното потребление на съответния лекарствен продукт за предходните 12 месеца, считано от деня на извършване на анализа, вместо както до сега за период от 6 месеца.

Съгласно Директивата, считано от датата на нотификация на проекта, започва да тече тримесечен период на прекъсване, по време на който законопроектът не може да бъде приет и да влезе в сила.

Този тримесечен период може да бъде удължен с още три месеца, ако от страна на ЕК или от държава-членка постъпи т.нар. „подробно становище“, с което се изразява несъгласие по предложените текстове. Ако след изтичането на тримесечния отлагателен период не постъпят подробни становища по проекта на акт, то той може да бъде приет.

По настоящата нотификация тримесечният отлагателен срок изтече на 14.03.2024 г. В рамките на този срок по предложените промени в ЗЛПХМ не са постъпили подробни становища нито от Комисията, нито от някоя от държавите-членки.

По текстовете са направени коментари от ЕК, като в своето съобщение Комисията подчертава, че тези забележки не удължават периода на изчакване. Европейската комисията изразява надежда, че доколкото е възможно, българските власти ще вземат под внимание предложенията ѝ по проекта на закон", заявяват от МЗ.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.