Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

На един крак към Европа

0 коментара

България не може да куца на един крак към Европа. Тя не бива да подскача само на десен крак и така да върви достатъчно бързо към националната цел. Общественият интерес повелява българската десница и българската левица да са еднакво натоварени със задачата да вкарат страната ни в семейството на "скучните" демокрации.

Обществено единодействие е необходимо и по въпроса на нормализацията на партийността у нас. Нормалните партии ги има, защото пестят човешката енергия, структурират постъпателно усилията на големите групи хора и ги свързват идейно за общи действия. Идеологията на НДСВ възхвалява колко са лоши партиите, колко разделят нацията, колко зле било да има различие в гражданските усилия. Наглостта на царизма у нас стигна до там, че министър Николай Свинаров дори предложи разпускане на парламентарните групи.

Тази царска мътилка обаче е само последната метастаза на тоталитарното комунистическо мислене. Друго ако не прави НДСВ, то поне кривият му силует в родното политическо огледало сочи, че докато не се появи ясен и смислен образ на лявото и дясното, българската политика ще продължи да бъде синоним на мръсотия.

БСП и Европа

Сергей Станишев е в драматична ситуация. След като пристигна мисията на Партията на европейските социалисти /ПЕС/, за да огледа левицата дали се социалдемократизира и дали напредва в израстването си като единен субект, младият лидер на БСП трябва да реши спешно няколко задачи, ако иска да има образ на новатор. Всъщност думата "спешно" беше основното послание на емисарите. Няма време за губене по вътрешни противоречия между отделните партии в ляво. На българската левица ще ѝ се наложи скоро да решава много по-големи проблеми от тясно партийните, казаха от ПЕС. В светлината на тази задача, Станишев или ще предприеме бързи радикални действия за сближаване на БСП и другите в ляво още преди конгреса през юни, или ще остави БСП на течението на времето, което работи в полза на старите нереформирали се сили.

Новаторската мисия на Станишев обаче изглежда почти невъзможна, вплетена в капана на големите кукловоди в БСП. Емисарите от ПЕС изпускат една неочевидна, но голяма подробност. Те трудно проумяват, предвид липсата им на посткомунистически опит и на непознаване в детайли на логиката на прехода, че всъщност сегашното управление на царя задкулисно се направлява от близки до БСП кръгове. Ето защо постът на Станишев като председател на столетницата съвсем не е стабилен. Но както се казва, който се страхува от червения Джурасик парк, не си купува билет за лидер. Едно е ясно - вратата на ПЕС е отворена само за Новата левица.

Какво измисли обаче Станишев? Той реши да заяви, че СДС пречи на България по пътя за НАТО?! Явно лидерът на столетницата има твърде кратък социален запис, тъй като едва от година насам БСП говори за НАТО в позитивен тон. Обвинението на Станишев към ОДС показва единствено паника. И има за какво да е притеснено младото лице на БСП. То хем пое ангажимента да вкара червените в Социалистическия интернационал и в ПЕС, хем вече говори, че предизвестено ще вземе цялата държавна власт. При това без да е ясно кога ще се разграничи от своите министри.

По друг начин казано - противоречието се разбира, когато се разбере разликата между "Коалиция за България" и "Нова левица". В общественото съзнание тези два образа са малко размити, но те по своя замисъл са коренно различни. Образът на "Нова левица" БСП използва за пред ПЕС, а "Коалиция за България" е визитната картичка пред електората, ерго за властта.

Европа не иска и да чуе за "Коалиция за България". Там има патриотични организации, които звучат на европееца не по друг начин, а като националистични формации. Там има и откровени комунисти, с които ПЕС или Социнтерна съвсем не са от един порядък. Сергей Станишев понастоящем е и шеф на парламентарната група на тази парламентарна коалиция. Всъщност котилото на всички е едно - БКП. Тук е мястото за репликата - "ами червените се пръснаха по перца и крилца, за да се съберат сега отново". На Европа обаче този номер не минава. ПЕС иска да разговаря и да има за партньор "Новата левица". Тя иска да види ясния социалдемократически профил на българската левица. Модерни леви или социалисти са определения - залъгалки, които съвсем не могат да прикрият необходимостта БСП да се раздели със своя комунистически двойник.

Големият проблем пред българската левица обаче е, че тя трудно става Нова. Днес в "Новата левица" има различия, които трудно биха могли да се отграничат от разногласията в "Коалиция за България". Защото болестта на "Новата левица" се казва власт. И то не само като водачество на "бащината дружина"

Левицата и властта

БСП е в разкрачено положение спрямо управлението. Това видя недвусмислено даже и един от партньорите в Новата левица - Политическото движение "Социалдемократи" на Николай Камов.

Каквито и оправдания да измислят от БСП, за да обяснят, че не са част от властта в момента, все по-трудно залъгват данъкоплатците. Въздържанието на червените депутати при вота на недоверие към политиката на кабинета и отзоваването на "ненашите" уж министри, разобличава лъжата на столетницата. В същото време, друг член от Новата левица - Кръстю Петков от Обединения блок на труда, иска генерален ремонт на кабинета Сакскобургготски. Но предложенията на ОБТ към управляващите НДСВ-ДПС-БСП варират - от словесна опозиция до участие на повече леви министри. Дълбокото неартикулирано желание на професора екссиндикалист изглежда повече да е постът на социалния министър Лидия Шулева. Просто нищо ново, ще каже някой.

Въпросът е къде тук е новото на "Новата левица". След подобни разногласия, как ПЕС ще хареса Новата левица, за да я направи част от себе си? Как червените от Европа ще решат да дадат какъвто и да било статут на някой от червените в България? Къде тук е ясния силует на принципното социалдемократическо поведение?

Всъщност да му мисли Сергей Станишев. Той ще продължава да обяснява пред европейските емисари защо още БСП не е готова да поиска истински "Новата левица" като единен субект в българския политически живот. Ще обяснява и какво е това полулегално-нелегално участие на БСП във властта на царя. Едно на ръка, че на сцената до БСП пак се появи Александър Томов и неговата Евролевица, което очевидно допълнително изнерви определени хора от столетницата.

Левицата и десницата

Раждането на новото дясно и новото ляво в България предстои. Предстои раздялата с марксистката илюзия, че десницата защитава само богатите, а левицата само бедните. Ляво и дясно еднакво предлагат проекти за общ живот на гражданите на базата на различни принципи - въпросът е на чия страна са предимствата.

В маратона към нормалната европейска партия, десницата у нас е с няколко обиколки пред левицата. СДС е част от Европейската народна партия. Макар и след 4-годишен управленски мандат, СДС проумя, че първо трябва да напише програмата си от принципи и чак тогава да конкретизира предизборни и управленски платформи.

БСП продължава да е в нелегално положение, образно казано, спрямо Социалистическия интернационал и спрямо ПЕС. Докато Едуард Стийн от ръководството на Европейската народна партия отправяше своите пожелания към 13-та конференция на СДС и към Надежда Михайлова, която е лидер на СДС и вицепрезидент на ЕНП, емисарите от ПЕС се чудеха в София как един млад човек като Сергей Станишев може да се оправдава, че електоратът на БСП не бил готов за обединението на лявото в България.

Да оставим настрана, че БСП е още далеч от идеята първо да напише своя социалдемократически манифест и чак тогава да мисли за властта. Настрана трябва да оставим и мита за прословутия кадрови управленски потенциал на БСП. Ако беше реалност, как да си обясним, че левият проект на властта през тези 12 години преход в България все се проваля? Не може само лявата идея да носи вината, а нейните носители - персонажи да остават безотговорни. Явно залповете на Аврора продължават да отекват на "Позитано"20.

След последната среща на членовете на Съвета на Политическия съюз "Нова левица" се разбра, че Меморандумът - политическата харта на лявата четворка, подлежи на промяна. Коя точно част от нея обаче - не се разбра. Може би БСП прави опити сама да влезе в ПЕС без партньорите от "Нова левица"? Мисията на европейските социалисти беше категорична - не може. Може би предпочита този меморандум да бъде социаллиберален и към него да приобщи и ДПС? Също не може - ДПС вече е член на Либералния интернационал.

БСП просто трябва да поеме отговорността за своята промяна, защото един Първанов пролет не прави.

Левицата в България има проблем с идентичността. Този проблем е проблем и на България. Защото подскоците на десен крак към Европа не ускоряват движението напред.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.