Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

На "енергийния" фронт: Руската армия не успя да потопи Украйна в мрак

9 коментара
На "енергийния" фронт: Руската армия не успя да потопи Украйна в мрак

Руската армия редовно обстрелва енергийните съоръжения на Украйна от няколко месеца, опитвайки се да извади от строя системите, които осигуряват страната с топлина и електричество и да принуди въоръжените сили на Украйна да изразходват боеприпаси за защита на електроцентралите. Въпреки очакванията на руските пропагандисти, Украйна изглежда се справя с атаките като цяло. Енергийната система продължава да работи, но премиерът Денис Шмигал предупреждава, че е "твърде рано за отпускане". Специалният кореспондент на руското независимо издание Meduza Маргарита Лютова обобщава резултатите от първата половина на зимата и разказва как енергийният сектор на страната устоя на бомбардировките.

"Енергийният фронт дава достоен отпор на врага от първите дни на войната", пише на сайта си Министерството на енергетиката на Украйна. През последните четири месеца енергийната система на страната е устояла на 13 ракетни атаки и 15 атаки с дронове. Всекидневните доклади на Ukrenergo за последиците от атаки, планирани и аварийни спирания, ремонти и преговори за международна помощ напомнят репортажи от бойното поле. Най-важната задача на този "фронт" е поддържането на баланс в енергийната система.

Що за баланс?

След избухването на войната генериращите мощности на Украйна силно намаляха. Някои от електроцентралите се намират на територии, окупирани от Русия, или опасно близо до фронтовата линия. Друга част е унищожена или повредена. Но проблемът не е само в липсата на капацитет: ако участъци от самата мрежа бъдат унищожени, става просто невъзможно да се достави енергия на някои жители.

Поради това енергийните инженери трябва да ограничат потреблението, тоест планирано (с предупреждение за време и продължителност) или аварийно изключване на електроенергията за няколко часа.

Аварийни спирания има не само по време на руските удари, но и при надвишаване на лимита на потребление, например в пиковите часове, когато хората отиват на работа сутрин или се връщат от нея вечер.

Планираните спирания стават така. Първо, Ukrenergo разпределя лимити за регионалните (областните) оператори на енергоразпределителната система , като се вземат предвид наличните мощности. След това операторите решават кого точно и за какъв период от време да изключат.

Вярно е, че енергийните компании често не спазват предварително обявените графици (в Украйна това дори стана повод за мемета). Но отклонението от графиците е практически неизбежно, обясни Владимир Омелченко, директор на енергийните програми в "Центъра Разумков". И не само защото е невъзможно да се предскажат руските удари, но и възстановителните работи засягат графика за спиране (и те например могат да бъдат забавени поради липса на оборудване). Според Омелченко подобни спирания ще продължат "до края на активната фаза на войната".

Просто е невъзможно да се каже колко точно е пострадала енергийната система на Украйна. Ето защо.

Повечето от енергийните статистики на Украйна са или напълно засекретени от съображения за сигурност, или са спрели да се актуализират от началото на пълномащабната руска инвазия, отбеляза още през август Андрий Билоус, мениджър на отворените данни в украинската компания за енергиен анализ DiXi Group.

Според Билоус трябва да се възстанови достъпът до данни за производството и потреблението на енергия - например, за да могат анализаторите, оценяващи икономическата ситуация в страната, да ги изследват. Той предлага да се публикуват данни със закъснение, за да не могат да "помогнат" на руската армия.

Врагът дори без тези данни има "банка от цели" на енергийната инфраструктура. Освен това врагът знае как да наруши веригите за доставка на [електричество] и пазарните статистики ще отразяват само това въздействие и не са основната причина [за атаките].

През есента на 2022 г. обаче атаките на руските въоръжени сили срещу енергийната инфраструктура на Украйна рязко се засилиха. Веднага след експлозията на Кримския мост на 8 октомври Министерството на отбраната обяви смяната на главнокомандващия на "специалната военна операция" - поста зае армейски генерал Сергей Суровикин. Източници на Meduza го нарекоха привърженик на масирани ракетни атаки срещу инфраструктурата, включително цивилна.

Два дни по-късно руската армия наистина започна масиран обстрел на почти цялата територия на Украйна и до новата смяна на главнокомандващия продължи да нанася удари по енергийния сектор на страната. Целта на тези атаки също беше да изтощи украинската противовъздушна отбрана: руската армия се опита да принуди въоръжените сили на Украйна да премахнат значителна част от зенитно-ракетните системи от фронта и да изразходват боеприпасите си за противодействие на ракети и безпилотни самолети, които са насочени срещу електроцентрали.

През цялото това време украинските власти и представители на енергийни компании редовно правеха официални изявления за последиците от ударите, но даваха минимални подробности за това колко силно са пострадали енергийните съоръжения.

Министерството на енергетиката на Украйна на официалната си страница във Facebook обясни: Русия се опитва да унищожи нашите енергийни съоръжения до основи, обстрелвайки някои дори десет пъти подред. Следователно да се "докладва" какво се е случило и какъв е мащабът на разрушенията, означава да се помогне на руското разузнаване.

В същата публикация министерството предупреди, че Русия води информационна война и на "енергийния фронт", включително с аргумента, че украинските власти омаловажават реалните щети за енергийната система. Руските държавни и проправителствени медии публикуваха подобни съобщения. Например, на 19 декември на уебсайтовете на подобни издания - от ТАСС и "Российская газета" до МК и РИА ФАН - се появиха материали, в които, позовавайки се на мнението на "бившия посланик на [самопровъзгласилата се] Луганска народна република" Родион Мирошник, беше съобщено, че украинските власти уж "крият от населението истинското състояние на енергийната система на страната, за да избегнат масово изселване на жители, които покриват Киев като жив щит".

Всъщност кметът на Киев Виталий Кличко, на фона на прекъсванията на електричеството, отоплението и водоснабдяването, напротив, многократно призова жителите на града временно да се преместят в селски къщи и да се запасят с най-необходимото. Министерството на енергетиката на Украйна също призова да не се вярва на мрачните прогнози на руските пропагандисти, че руската армия уж "скоро ще унищожи цялата украинска електроенергетична индустрия и Украйна ще потъне в мрак". Компанията обаче подчерта, че вредата от разрушаването на инфраструктурата не бива да се подценява.

За целия период на масиран обстрел Украйна наистина "потъна в мрак" (но не напълно) само веднъж – след масиран руски ракетен удар на 23 ноември. По време на тази атака бяха извършени аварийни спирания във всички региони на Украйна, съобщи Укренерго. До вечерта на същия ден 11 от 24 области на страната бяха напълно без електричество, в останалите електричеството се подаваше за няколко часа или със значителни прекъсвания. Това беше първото спиране на тока в историята на Украйна.

На следващия ден министърът на енергетиката на Украйна Герман Галущенко заяви: "Вчера всъщност имаше прекъсване на тока в нашата енергийна система в резултат на извършения обстрел". Въпреки това, според Галущенко, е възможно да се възстанови работата на енергийната система до 4 сутринта на следващия ден.

Как работят електроцентралите по време на война

След ноемврийската атака на руската армия украинските атомни електроцентрали загубиха външно захранване (електричеството е необходимо за осигуряване на тяхната работа). В станциите заработиха автоматични предпазни механизми, а атомните електроцентрали преминаха на авариен режим: захранването на собствените нужди на станциите се осигуряваше от дизелови генератори. За първи път в 40-годишната история на украинската ядрена индустрия всички атомни електроцентрали в страната бяха напълно изключени от енергийната система.

В същото време ядреното производство е основният източник на енергийни доставки за Украйна. Общо в страната има четири атомни електроцентрали, в които са инсталирани общо 15 реактора. Най-голямата атомна електроцентрала е Запорожката. Това е най-голямата атомна електроцентрала в Европа и преди войната само тя представляваше около една четвърт от цялата произведена електроенергия в Украйна. Руските войски окупираха станцията в началото на март, през септември работата ѝ беше спряна и тя спря да доставя енергия в мрежата, но продължи да получава енергия за собствените си нужди от украинската мрежа с прекъсвания.

Ако Запорожката АЕЦ продължи да доставя енергия на Украйна, работейки на пълен капацитет, няма да има недостиг, каза ръководителят на Ukrenergo Володимир Кудрицки. Трите останали атомни електроцентрали, както и през 2021 г., представляват 55% от производството на електроенергия.

От януари 2023 г. във всички действащи атомни електроцентрали в Украйна, както и в затворената Чернобилска атомна електроцентрала ще започнат работа постоянни мисии на МААЕ, които ще следят за ядрената безопасност. Главният държавен инспектор по ядрена безопасност на Украйна Олег Кориков обясни, че всеки път, когато централите преминават в режим на аварийно спиране, рискът от аварии се увеличава - например поради това, че някое оборудване не работи или персоналът допусне грешка.

Вторият тип електропроизводство в Украйна са топлоелектрическите централи (ТЕЦ) и комбинираните топлофикационни централи. Последните не само генерират електричество, но и осигуряват централизирано отопление. През 2021 г. двата типа централи са произвели общо около 30% от украинската електроенергия. Какъв е делът им сега, не се съобщава.

Работата на ТЕЦ и топлоелектрическите централи е много важна за гладкото функциониране на енергийната система: за разлика от атомните електроцентрали, те могат бързо да увеличат производството на енергия или да го намалят, за да поддържат баланс. Вярно е, че електричеството, произведено от тях, е по-скъпо, тъй като за генерирането му се използват газ и въглища, цените на които по света се увеличиха значително през последната година.

Общо в Украйна има 15 топлоелектрически централи и три дузини топлофиекационни централи. В края на 2021 г. от техните общо 88 енергоблока са работили 44%, или около 40, съобщи Украински новини, позовавайки се на данни на Укренерго. Останалите са били в ремонт, консервирани или спрени поради липса на гориво или обстрел. Това например се случи с електроцентрали в окупираните територии на Луганска и Донецка област.

Към 27 януари 2023 г. в Украйна работят 24 когенерационни и ТЕЦ блока, съобщи бившият министър на енергетиката на страната Олга Буславец, която редовно публикува сводки на енергийните новини във фейсбук. Според Министерството на енергетиката на Украйна, извадени от строя или окупирани са повече от 50% от топлинните генерации.

Според Владимир Омелченко, директор на енергийните програми в "Центъра Разумков", средният дефицит в енергийната система на Украйна тази зима е бил 25-30%, като периодично се повишава до 40%, най-вече веднага след атаките на руските въоръжени сили. Но освен липсата на захранване има проблем и с пропускателната способност на мрежите, които са повредени - отнема време за възстановяването им, обясни експертът.

Друг проблем, освен времето за ремонт, е спецификата на повредената техника. Трансформаторните подстанции често страдаха от стачки: поради голямата си площ те са особено уязвими за атаки.

Как Украйна възстановява енергийната система

За да възстановите вече разрушените подстанции и в същото време да имате резерв от оборудване, ще са необходими поне 70 трансформатора. Освен това закупуването и инсталирането им ще отнеме около година - както и 200 милиона долара (при най-оптимистичния сценарий), прогнозира в средата на декември Александър Харченко, директор на Центъра за енергийни изследвания.

Още от съветско време в украинската енергийна система се използват най-мощните трансформатори, каза Харченко. Всеки тежи около 200 тона и може да струва няколко милиона долара. В Украйна те се произвеждат от Запорожкия трансформаторен завод, но сега той редовно попада под обстрел и теоретично може да достави само 10% от необходимото количество устройства, смята експертът.

Намирането им от чуждестранни производители не е толкова лесно: в Европа се използват трансформатори с по-малка мощност, които не са подходящи за украинската мрежа, а производството на един необходим трансформатор може да отнеме до една година. Понякога такива устройства могат да бъдат намерени в старите запаси на постсъветските страни - например през януари 2023 г. гигантски автотрансформатор, построен през 1980 г., наред с друго оборудване, беше прехвърлен в Украйна от Литва.

Освен това възстановяването на инфраструктурата след руски атаки изисква не само големи трансформатори, но и други видове компоненти и оборудване. Сега те се прехвърлят в Украйна от цял свят - от Европа, САЩ, Казахстан, Обединените арабски емирства и дори от Нова Зеландия. Важна част от "енергийната" помощ са генераторите, работещи на бензин и дизел. Те помагат не само за осигуряване на енергия (и следователно топлина) на апартаменти и къщи, но и за подпомагане на работата на клиники и болници, бизнес от сектора на услугите и дори промишлени предприятия.

Само за 11 месеца на 2022 г. в Украйна са внесени 354 000 генератора - около шест пъти повече от година по-рано, а общият им капацитет е еквивалентен на един гигават - колкото е този на енергоблока на Хмелницката АЕЦ, изчисли украинският Forbes. Това количество капацитет се осигурява само от генератори, закупени от Украйна, което означава, че са преминали през митническо освобождаване, пише Forbes. Техниката, предадена като хуманитарна помощ, минава през границата по опростена процедура и не попада в стандартната статистика. Тоест реално в страната са внесени много повече генератори.

Поради разрушаването на инфраструктурата, жителите на Украйна редовно остават не само без светлина и комуникации, но и без топлоснабдяване и водоснабдяване (тъй като електричеството също е необходимо за работата на централизираните системи). Ако тези системи останат без ток за дълго време, тръбите могат да замръзнат, което заплашва с хуманитарна катастрофа по време на размразяване, обясни анализаторът на Dragon Capital Денис Саква пред Vox.

Няма публично достъпни обобщени данни за това колко често се случват прекъсвания на тока и колко дълго продължават (например авторите на икономически изследвания обръщат внимание на това). За това може да се съди по-специално по лични свидетелства (например от тази статия на Meduza). Но също така е трудно да се говори за цялостната картина въз основа на тях: прекъсванията са неравномерни в региони, градове и дори улици на едно и също населено място.

Поради въздействието на ударите Dragon Capital значително понижи икономическата си прогноза за 2023 г.: вместо ръст на БВП на Украйна от 5%, анализаторите сега очакват свиване от 6% след спад с почти една трета през 2022 г.

"Как може икономиката да работи с такова унищожаване на гражданска инфраструктура и дори да поддържа военни операции в същото време? Не мисля, че сме виждали нещо подобно преди", каза пред The Washington Post Саймън Джонсън, професор от Масачузетския технологичен институт, който работи с украинските власти и е помогнал за разработването на "плана Маршал" за следвоенното възстановяване на страната.

Съответно Украйна ще се нуждае от значително повече външна финансова помощ. Според източници на The Washington Post може да се говори за допълнителни два милиарда долара на месец (сега, според някои оценки, са сключени споразумения със САЩ и ЕС за общо около 28 милиарда долара).

Но руските удари по енергийната система унищожават не само икономиката. В интервю за The Economist генералът от въоръжените сили на Украйна Валерий Залужни предупреди, че това също е опит да се удари морала на украинците. Но изглежда и този план на руската армия не проработи. "Без газ или без вас? Без вас. Без светлина или без вас? Без вас. Без вода или без вас? Без вас. Без храна или без вас? Без вас", обърна се Зеленски към руснаците в телеграмата си след ракетните атаки на Харков.

За да минимизират последствията от обстрела, украинските енергийни компании се опитват да се подготвят по-добре за всяка нова атака, пише Financial Times. Например, сега, когато се задейства въздушната тревога, аварийните системи временно прекъсват електрозахранването, а ремонтиращите възстановяват мрежите и инфраструктурата с ускорени темпове, разказва инженер от енергийната компания DTEK за своя екип: "Това са моите Супергерои на Marvel."

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Bлaдo
    #9

    чеп за зеле не става от пи3достанците! - ни вАйската им, ни АружиЭто им, ни адекватността на преценката им - с какво са се захванали и накъде са тръгнали... ... ... Сто и кусур милиона нИкЪвци, на които пиянството им е оправдание за несправянето...

  2. Danko
    #8

    Руската армия не успя да потопи Украйна в мрак === Потопи я в голямо веселие. По американски източници убитите урки са над 300 хиляди. Други твърдят, че са над 420 хиляди. Читава войска е останала под 140 хиляди. А загубената техника от началото на СВО е набъбнала доста. Урките вече разчитат само на външна доставка на оръжие и ХОРА. "Наемници" бол. Вече 2000 от тях се върнаха в Полша като "товар 200". А хиляди заминаха като "резервни части". === https://photo.iarex.ru/insimgs/202304/73fdb21c5864.jpg

  3. Entdecken
    #7

    Ало уж Дрангов - герберски престъпнико подпомоганал Путин с построяването на газопровода позволил на Путин да нападне Украйна - искал ли си разрешение на живата наследничка внучката на Дрангов да се гавриш и лицемерничиш с името на този велик неин роднина?! А?!

  4. Коко Коков
    #6
    Отговор на коментар #5

    333

  5. полк. Дрангов
    #5

    Слава на Българската армия дето ги гони по цяла Добруджа през 16 година!... Слава на Украйна!

  6. bez_ime
    #4
    Отговор на коментар #1

    Приятелчето ги, Медведев, не може да изтрезнее, ти си тръгнал да ме плашешеш с него, нещастник... Единственият изход на кремльовските орки е да ходят да се гръмнат...

  7. Коментарът е изтрит в 22:35 на 31 януари 2023 от автора.
    #3
  8. sloth
    #2
    Отговор на коментар #1

    Така си е - руснаците могат да унищожават, но се въздържат, "проявяват жестове на добра воля" :) О да, с нетърпение чакам да дойде Медведев. Пак така разни дебили преди заплашваха "Молете се да не дойде Шойгу". Напоследък млъкнаха.

  9. Danko
    #1

    Досадно дълго писание, разчитащо, че никой няма да си хаби времето да чете пропагандни твърдения и клишета. Руснаците "не можели" да унищожат... Брех, мааму мечка! Не можели да ударят електропроводите, щото жиците мноо тънки, а? Не можели да умерят 5-6 важни моста и няколко тунела, за да спре всякакъв ж.п. транспорт? Или ги пазят, за да могат руските олигарси да си изнасят продукцията където трябва? Както предадоха Херсон заради тръбопровода за амоняк, пак заради някакъв каттилъ. Ако такива

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.