Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

На хората не им трябват нови партии, а нови правила

0 коментара

Г-жо Драганова, смятате ли, че Национално движение Симеон Втори трябва да се превърне в политическа партия?

Това е само едната възможност за по-нататъшното структуриране на Националното движение Симеон Втори. Не мислите ли, че когато се преценява необходимостта от нова партия трябва най-напред да анализираме дали не натоварваме обществото с още една казионна организация. Прекрасно е да имаме предвид европейския и световен опит, но нека най-напред погледнем собствената си къща. Изборите на 17 юни показаха, че най-малкото половината от българските избиратели нямат никакво доверие в партиите, които трябваше да извършат прехода. Ако се създаде партия с името на Негово Величество, какво повече тя може да донесе на Симеон Втори - повече власт, повече подкрепа на българите, повече авторитет в чужбина?! Едва ли. Той сега има всичко това и ще спечели още повече с политиката на правителството, насочена към подобряване на живота на хората.

Миналата седмица председателят на Народното събрание Огнян Герджиков лансира идеята в Бургас. Беше ли обсъдена тя на политически съвет на коалицията или предстои това да стане в бъдеще? Изненадана ли сте от това изказване?

Вероятно, защото още не е започнал активният политически сезон, не сме имали възможност да съберем политическия съвет на коалицията НДСВ, за да обсъдим идеята като цяло. С началото на есенната парламентарна сесия ни предстои много работа да свършим, включително и в тази насока. Потребно е да определим приоритетите си, защото всички много добре знаем колко високи са очакванията на хората.

На бизнесмените не им трябват нови партии, а нови правила на икономическата игра. На бедните не им трябват нови партии, а по-справедливо разпределение на обществените блага. На младите хора не им трябват нови партии, а равни възможности за социална и професионална реализация.

Що се отнася до"изненадата", вие, журналистите знаете най-добре кога и защо една новина се превръща в сензация или остава еднодневка. Нормално е изявленията на Огнян Герджиков да превземат първите страници и централните новини, тъй като е видна личност. Предполага се, че парламентарният шеф никога не говори случайни неща.

Аз лично се радвам на всяка новина, която показва какво сме направили за хората и за техния по-достоен живот. Бих искала като политици да сме създатели на такива новини, най-вече.

Да разбирам ли, че няма противоречие между Вас и г-н Герджиков, между Вас и юридическия екип на движението?

Разбира се. Лансира се подозрението, че има някакви кръгове. Няма боричкащи се за надмощие групички. Ние сме един общ кръг на съзаклятници за доброто на България.

Смятате ли, че дори да стане партия, НДСВ трябва да запази името си?

Аз предполагам, че никой няма намерение да разроява Национално движение Симеон Втори на НДСВ-движение, на НДСВ-център, на НДСВ-ляво и т. н. Ако премиерът Симеон Сакскобургготски реши, че има потребност от партия, той ще прецени и какво да е нейното име. Заради огромното ми уважение към личността на Симеон Втори, не бих допуснала, доколкото това е в моите възможности, неговото име да се използва за неясни политически амбиции. Досега съм била, а и занапред ще остана вярна на каузата на Симеон Втори.

Когато започнат дискусиите, ще трябва ясно да си отговорим на въпроса - кому е нужно партизирането на НДСВ? Могат ли 1 950 000 души, които гласуваха за НДСВ да се идентифицират с една единствена партия и каква ще бъде точно тя - партия на едрия капитал, партия на покълващата средна класа, партия на социално слабите, партия в десния, в левия политически спектър или в центъра и т. н.

Някои депутати от НДСВ смятат, че не бива да се повтаря модела на ОДС, при който един човек беше и министър председател, и лидер на управляващата партия.

Не принципът е погрешен, защото така е в страните с утвърдена демокрация. Погрешна е досегашната българска практика. Опасността е в това, че партийната централа започва да диктува на изпълнителната, законодателната и прочее власти, а и, недай Боже, премиерът да се превърне в заложник на ограничени партийни апетити. Коалиционната форма в голяма степен предотвратява подобни опасност. Самият Симеон Сакскобургготски ще реши дали да застане начело на една нова партия. Той е мъдър човек и почтен към отговорностите, които всички ние, под негово ръководство, поехме пред избирателите. И ще прецени кое сега е най-добре за България.

Нима не се оказва полезна за България тази надпартийност, която роди и обедини НДСВ и която утвърди правилният подход при съставяне на правителството?

Един от аргументите за създаване на нова партия е необходимостта да се представим пред Европа с адекватна партийна структура. В Парламентарната асамблея на Съвета на Европа има различни фракции - консервативни, либерални, социал-демократически и т. н. Защо не Партията на българските жени да се приобщи към либералната фракция, а Движението за национално възраждане "Оборище" - към консервативната.Тогава ще имаме легитимната политическа структура и в Европа, за да можем да кореспондираме и на европейско ниво като партии.

* публикуваме интервюто на Весела Драганова пред в."Монитор" със съкращения

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.