Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

На кого му е до разширяване на ЕС?

131 коментара
На кого му е до разширяване на ЕС?

Бъдещето на Балканите е в Общността - такова поне беше обещанието, което Европейският съюз даде на балканските държави през 2003 г. Само че дали той все още може да спази това обещание, пита в коментар Дойче Веле.

Порто Карас е малко курортно градче, разположено недалеч от Солун. Но колкото и да е малко, с името му се свързва голяма политическа надежда - именно там през лятото на 2003 се провежда срещата на върха "Европейски съюз - Западни Балкани", в чиято заключителна декларация е записано, че "Бъдещето на Балканите е в Европейския съюз".

Тогавашният председател на Европейската комисия Романо Проди определя сближаването на балканските държави с Общността и тяхното по-нататъшно членство като "необратим процес".

Изявлението на Проди влиза в историята като "Обещанието от Солун". През 2005 г., когато французите и холандците гласуват против европейския Конституционен договор, това се възприема и като отказ от по-нататъшно разширяване. Приемането на България и Румъния през 2007 - с техните трудности в правосъдието, борбата с корупцията и организираната престъпност - също не оказва положително влияние.

Брюкселската машина по разширяването все пак продължава да работи, но настъпва кризата, която поставя под сериозно съмнение изпълнението на "Обещанието от Солун".

Фатална ли е липсата на перспектива?

Лаконична илюстрация на всичко това е изявлението, направено наскоро от люксембургския премиер и все още шеф на еврозоната Жан-Клод Юнкер: "В момента не ми е до разширяване". По сходен начин се изказа и германската канцлерка Ангела Меркел, а думите ѝ, естествено, намериха място на първите страници на балканските вестници.

След "вероятното" приемане на Хърватия през юли 2013 г., засега на разширяването ще бъде сложен край, заяви Меркел, имайки предвид промяната в обстоятелствата. Вече ще се проверява много по-внимателно от преди "дали кандидатите действително отговарят на изискванията за започване на преговори с перспектива за по-нататъшно членство".

В Турция, която е насред преговорния процес за присъединяване, думите на Меркел не предизвикаха особен резонанс, тъй като поне близкото до премиера Ердоган крило на управляващата партия не проявява никакъв интерес към европейското членство. Но в Македония, Албания, Косово, Сърбия, Черна гора и Босна и Херцеговина изявлението на канцлерката бе възприето - независимо дали с основание или не, - като отмяна на обещанието от Солун.

В тези държави се споделят по-скоро възгледи като тези на Гернот Ерлер, заместник-председателя на фракцията на социалдемократите в Бундестага: "Перспективата за членство в ЕС за всички държави от Западните Балкани е значителен принос към стабилизацията и уреждането на конфликтите в региона".

"Никой не отрича, че всички кандидати за членство все още имат много задачи пред себе си", допълва Ерлер, но задава паралелно и въпроса какво би ги мотивирало да продължават процеса на реформи, след като им се дават сигнали, че дори и да изпълнят всички изисквания, европейското им членство няма да се състои в обозримо бъдеще?

Отговорът изобщо не е сложен - водещ мотив може да бъде собствената им полза. В региона има немалко политици, за които същинската цел е не членството в Европейския съюз, а процесът на преговори. Едва на базата на тези преговори държавите от региона могат да постигнат модернизация на структурите си. Но дали този аргумент може да свърши работа при избори, е съвсем друг въпрос.

Що е то "секторна интеграция"?

В проучване на берлинската фондация "Наука и политика" трима експерти отиват и по-нататък - те заявяват, че след приемането на Хърватия процесът на разширяване ще затихне поне за едно десетилетие, вероятно дори за по-дълго. Неизбежно възниква въпросът как при това положение ЕС ще може да остане "трансформационна сила" за държавите от Западните Балкани и същевременно ще запази и някакво влияние спрямо Турция.

Изходът, предложен от експертите на берлинската фондация, е наречен "секторна интеграция", което означава следното: "В определени политически области кандидатите могат да бъдат третирани като членки на ЕС, при положение, че се ангажират да възприемат европейското право в отделни сектори". Примери за това могат да се открият в единното европейско въздушно пространство или в съществуващата от 2006 "Енергийна общност". Освен страните от Европейския съюз, в нея членуват и държавите от Западните Балкани, както и Молдова и Украйна.

Сред другите възможни сфери за сътрудничество са посочени секторът на услугите, борбата с нелегалната миграция и трансграничната престъпност, образованието и пазарът на труда. "От гледна точка на намаляването на населението в Европейския съюз би било добре още днес да се предприемат мерки за постепенното отваряне на европейския пазар на труда за гражданите на тези страни", препоръчват експертите.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

131 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #131

    Хърватия не може да не влезе скоро,понеже нивото там е като това на трите централноевропейски-Полша,Унгария и Шех словакия,но за Сърбия?Сърбия е една трагедия.Белград-на всеки ъгъл баничарница и ръфат ония ми ти сърби бюрека,понеже за другото се изка и по-високо ниво скотовъдство.От упоменатия град към София е трагедия.Тая трагедия не се види оттатък техния Дунав по причини(дадоха им го наготово с построени градове от унгарците,заедно с фабриките е тех).
    Сърбия по доход е наполовината на БГ,или мерата

  2. Анонимен
    #130

    Това, че ЕС ще направипочивка с разширяването е всъщност добра новина за България. За какво са ни членки на ЕС като Македония и Сърбия, които имат за цел унищожаването на България и асимилирането на нейното население. На нас ни трябва време,за да се развием ида получим самочувствие като народ. Сърбите имат високо самочувствие, което не е подплатено от икономическите им показатели се основава на приказките, които им разказват в училище. Македонците пък си мечтаят за Югославия. И едните и другите като

  3. Анонимен
    #129

    Това е новина.Ами оня,когато го ареасуваха в присъствие на висш прокурор и той,прокурорът му наредил да коленичи,понеже бил по думите му незъзможе престъпник.Смях! Това е,че ние израснахме в една среда,как да кажа-в саксийка ли е най-правилна дума,понеже в ония години беше друго,друго.А какво било?Било съвсем друго,било балканско,но другарите с железен дух беха направили така,че хората да си живеят спокойно. А бе,иначе било.

  4. Анонимен
    #128

    Николай Младенов продавал оръжие на кюрди Външният министър Николай Младенов си е навлякъл гнева на няколко чужди посолства заради крайно съмнителна оръжейна сделка. Оръжието е продадено през 2010 г. на кюрди в Ирак. Става дума за износ на боеприпаси и забранени от НАТО мини на стойност 34 млн. долара, като комисионата за политическите покровители е 30 на сто. Според служители на Младенов тя е била подготвяна, докато той все още е бил военен министър. За основен двигател по сделката се сочи Валери Рачев, който според източниците е сивият кардинал в МВнР и човекът, който върти службата на пръста си.

  5. Анонимен
    #127

    Това вече е ново,дето го казваш.Но,както и спомена,че е свалено от сайта и не може да се прочете.И това често се случва.Май ти си,дето веднъж поиска линк тука,когато вметнах за автоматичен пистолет от 30-те години.конструиран във Финландия и изнесен от там от офицер,поставил се в служба на ГРУ.Не дадах линк,понеже беше свален. Аз много не чета какво е ставало в БГ и около БГ,по причина,че за малка страна и малко работи има.За голяма страна,съответно големи работи-това в смисъл история,доколкото може да задоволи любопитство.Само не разбирай негативно последното,дето го писах.

  6. Анонимен
    #126

    До 125 от 60: Радвам се, че руското изследване ти е харесало. А то бе на сайта на Руския Генерален Щаб и е изумително откровенно и критично към комунистите в България. Но целият текст по-нататък е изумително интересен (аз не публикувах всичко!). Българите се бият с настъпващите руснаци. Накрая се оказва се, че българите разбират, че германски части в Австрия водят преговори да се предадат на руснаците. Знаейки какво ги чака уведомяват гестапо и съвместно с него се бият с изменниците. Накрая успяват да сложат оръжие пред американската армия. Кадровите български офицери помагат на Запада като изпъняват шпионски мисии в България, останалите ... някои идват в България.

  7. Анонимен
    #125

    до 105:
    Прочетах го това,което си публикувал под номер 60.По-бавно и на места и по два пъти.Разбира се.И наче друго какво?Ако човек чете така,както аз направих може би и без речник научава руски.Ай,повече да не ти говора,да не разтълкуваш негативно.
    Иначе не беше безинтересно това.По-рано някой беше пуснал тука за тая рота,поставила се на разположение на отстъпващата германска армия.Има и на други места пак за това-от възрастни хора,обитаващи в Сев.Америка или Зап.Европа.През деведесетте в началото

  8. Анонимен
    #124

    Кой те кара да им учиш езика на германците?Помня какъв бой ми тегли баща ми някога,когато бех на годините на детето(късен брак съм),понеже не исках да го уча тоя език(майка ми ме беше хубаво наковала пред него;така и не го научих тоя език).Ама бой-шамари от двете страни и дълго време.
    След дълги години разбрах полезността на тия шамари.
    Кой го знае баща ми защо толкова ги е харесвал?Може би и той си е попадал в недоразумения с тогавашните власти преди девети по време на Соболева акция.
    Ка да е,де

  9. Анонимен
    #123

    40 полезни съвета към антикомунистите:
    Наричайте марксизма вид религиозна вяра, месианство и прочее духовна каша, която ви дойде на ум . Когато хората ви посочат, че сходства могат да се намерят между фактически всяка друга политическа идеология и религия, игнорирайте мнението им
    Болшевишките революции са се осъществявавали чрез насилия и кръвопролитие. Всчки буржуазни революции са се извършвали, чрез демократични референдуми, и не имало въобще никакво насилие.
    Комунистите могат да са за или против

  10. Анонимен
    #122

    Добре, че влезнахме навреме, че ако зависи от холандци и германци... балканите вървят към бързо изтрезняване и озъбеното германско лице става все по- запазена марка на германската политика. На този фон да им учиш езика и културата си е яка перверзия...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.