Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Кой ще е външен министър или една лесна победа за Радев

4 коментара
Министерство на външните работи.

Президентът Румен Радев отигра без особени усилия натиска на ГЕРБ (а и на ДПС) външен министър в кабинета “Главчев“ да стане Даниел Митов. 

Държавният глава се обяви за “запазване на политическото благоприличие“ и спазване на
конституционната логика служебното правителство да е равноотдалечено от всички партии, което е абсолютно легитимна позиция и се ползва с широка обществена подкрепа.

Разбира се, самият Радев в предишните си пет служебни кабинета назначи немалко хора, свързани с БСП, нещо което бе припомнено неведнъж от ГЕРБ, но това е друг въпрос.

В крайна сметка Даниел Митов се отказа сам от поста, след като бе номиниран от премиера Димитър Главчев, който пък преди това бе посъветван по “съвпадение“ от Бойко Борисов да действа.

Така изглежда, че ГЕРБ сама се вкара в капана да направи служебния кабинет на Главчев заложник на Радев.

Президентът, който все по-активно се свързва с политическо строителство, се ребрандира, не без основание, като жертва на шестите конституционни промени и лесно отбеляза още точки срещу политическото статукво, срещу което съвсем скоро може да се обяви.

Другата хипотеза е, че в ГЕРБ са очаквали да успеят да се договорят с Радев, включително като му предоставят възможност за някакъв друг лост (министър) за влияние в служебната власт и така Бойко Борисов ясно да заяви политическото си лидерство.

Този вариант не е лишен от смисъл на фона на “внимателното поведение“ на ГЕРБ към Радев.

Партията на Борисов не раздухва скандали около президента и се е съсредоточила почти изцяло в дискредитирането на ПП-ДБ.

В крайна сметка Радев лесно “елиминира“ зам-председателя на ГЕРБ Даниел Митов, който има достатъчно опит и авторитет да бъде външен министър, но в редовно правителство.

Така президентът се заяви като ясна алтернатива на ГЕРБ и фигура, на която Борисов (и други негови колеги с евроатлантическа фиксация), не могат да диктуват.

Обвиненията към държавния глава, че заплашва  евроатлантическия път на страната, като отхвърля зам.-председателя на ГЕРБ, не могат да спечелят широка подкрепа, а и няма да му е трудно да наложи друга кандидатура за външен министър или да запази Стефан Димитров на поста.

Още повече, че ГЕРБ едва ли ще рискува с нов опит да изкара на преден план ярко
партийно лице.

Иначе, споменът от проруските позиции на Радев по време на предишните му служебни правителства, не може да се забрави.

Сега изглежда все по-вероятно първи дипломат да остане Стефан Димитров, чийто брат – Георги бе уволнен през 2014 година от тогавашния външен министър Даниел Митов.

Георги Димитров е емблематична фигура за Външно министерство, която изигра сериозна роля в съпротивата срещу това МВнР да бъде изчистено от кадрите на бившите комунистически служби.

Президентството подкрепи Стефан Димитров, но в същото време Радев посочи, че има не малко достойни дипломати за поста и не е изключено да се намери и друг взаимноприемлив вариант.

Идеалният кандидат трябва да има административен и юридически опит, тъй като основно негово задължение ще бъде организирането на изборите зад граница.

Той ще трябва да умее и да балансира във Външно министерство, в което има разделение от години (това за пореден път си пролича по линия на Северна Македония), като не заплашва хората и от двата лагера.

Външен министър ще бъде намерен, ако вече не е, и скандалът ще отшуми, но той даде
възможност на Радев да извоюва лесна победа без да поема щетите от пряк
сблъсък с ГЕРБ и ДПС. Поне засега. 

Показател за отношенията по оста Радев - Борисов и Пеевски ще бъде последващата им реакция. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Филка Русофилка
    #4

    Paдeв нe мoжeшe дa „eлиминиpa“ Дaниeл Митoв нитo „лecнo“, нитo тpуднo, aми cлeд мaлko фacoни (зa ceиp нa миcиpkитe) щeшe дa пoдпишe уkaзa. Д. Митoв caм ce oтkaзa и гo улecни. Гpeшkaтa нa Глaвчeв бeшe, чe дoпуcнa дa бъдe пoдвeдeн c пъpвитe 2 нeумecтни kaндидaтуpи зa външeн миниcтъp, тa пocлe тpябвaшe дa дaвa глупaви oбяcнeния зa oпpaвдaниe.

    Apгумeнтaциятa зa пъpвaтa kaндидaтуpa нa „дългoгoдишния koнcул“ в Aвcтpия бeшe cтpaннa, пpeдвид пokaнaтa нa aвcтpийckaтa външнa миниcтъpka дo Путин дa пpиcътвa

  2. ПyтлЭр Xyйло
    #3
    Отговор на коментар #1

    И аз ги познавам. И двамата. гЭорги димитров димитров е агент "Антон" и "Боил" от 1985 г. за ВГУ-ДС, отдел "ЧЖ" и ПГУ-ДС, отд. 10 (реш. № 175/14.12.2010 г. на КомДос). А стЭфан при вербовка от ст. л-т Ст. Сърбиновски получава оценка "Тъп. Не става". Поне тъй пише в картона. Каймак на РъБъ дипломацията! Вие, шышкавна, по ченгеджийска линия ли се знаете? Помня, че обяснявахте как сте в строително-архитектурния сектор?!?

  3. Една "умно" написана промяна в конституцията за 48 часа! ПП-престъпленията продължават! КОЙ ми ср@ в гащите, когато правилните медии лансираха правилните случайници от кАнада и Хюстън-Киро и Асен/ от ПП. Избирателите и медиите да си понесат отговорността!

  4. magda.shishkova
    #1

    Не познавам Стефан Димитров , но познавам Георги Димитров, Д.Митов го уволни, но той го осъди и се върна на дипломатическа работа. Ако брат му е толкова добър дипломат като него, значи заслужава поста си.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.