Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Призив: Главчев не е селски кмет, да извади документите за частната детска болница

45 коментара
Призив: Главчев не е селски кмет, да извади документите за частната детска болница

Трети ден продължава силният обществен отпор срещу спорното решение на служебното правителство от 30 април за изграждането на частна детска болница на инвеститора "Търговска лига" в София, докато държавната се бави с пречки от всякакъв характер.

В сряда премиерът Димитър Главчев светкавично поиска отмяна на решението, след като срещу него се обявиха медици, граждански организации и куп политици - президентът Румен Радев, съпредседателят на ПП Кирил Петков, съпредседателят на ДПС Делян Пеевски, представители на БСП. Финансисти като Никола Янков от "Синя България" пък смятат, че блокирането на частната инициатива е голяма грешка, а България ще продължи да е най-бедната държава в ЕС с най-лоши социални услуги при подобна реакция.

Решение на тъмно 

"Това решение дойде преди множество почивни дни, на тъмно, без никаква предварителна информация, включително информация към обществото за поредното лечебно заведение, което ще бъде построено на територията на град София, където според приетия наскоро анализ на здравните нужди за страната в София има излишък на болнични легла с изключение на педиатрични и легла и легла за продължително лечение. При това положение - защо има одобрение на подобен проект - ние не знаем. Всичко беше в условията на едно информационно затъмнение", коментира пред БНР адв. Мария Шаркова от обществения съвет за създаване на национална детска болница.

По думите ѝ откриването на една частна болница, в която има педиатрични структури, ще задълбочи кадровия проблем, който съществува и в момента. Освен това една частна болница няма да работи в обществен интерес, в интереса на децата и подобряване на детското здравеопазване, а ще работи в частен интерес и той е свързан с това, че разкритите структури обикновено се избират да са по-рентабилни, финансово изгодни клинични пътеки, както и да се приемат не толкова тежки случаи, при които лечебното заведение няма да губи финансови средства, добави тя.

"Националната детска болница не е просто една сграда, която трябва да бъде построена. Това е концепция, свързана с развитието на детското здравеопазване, което има множество проблеми", обясни адв. Шаркова.

"Министър-председателят не вярвам да разписва определени решения като селски кмет, които просто му ги подават, а той поставя подписа си. Би следвало да се запознава с документите, които съпътстват вземането на това решение. Какви са тези документи - ние от обществения съвет ще настояваме да станат публични, за да можем да се запознаем с всички анализи", каза още Мария Шаркова. Общественият съвет настоява също да се изясни правният статут на Националната детска болница. Според сегашният график Националната детска болница трябва да заработи след 3-4 години.

Мисли ли някой за нуждите на децата 

"България от много години има нужда от национална детска болница. Но отмяната на решението за създаване на болница "Мама и Аз" е добро, защото в София има достатъчно детски отделения. Не съм против частната инициатива, но тук не е направен разчет от какво имат нужда децата", каза в интервю за Нова телевизия доц. д-р Йорданка Узунова, началник на Клиниката по педиатрия в УМБАЛ "Лозенец.

По думите ѝ недостигът на медицински сестри е голям. "Не са обмислени доста по-сериозни проблеми в детското здравеопазване, а ние ще правим болница, която няма да вземе нови кадри, а ще отмъкне от готовите”, добави тя.

И подчерта, че именно поради липса на медицински сестри има опасност да бъде закрито детското отделение в Национална кардиологична болница. "Нямаме сестри - ще затворят детското кардиологично отделение в Трета градска болница поради липса на сестри, а то е единствено в страната. Тоест не се решават доста по-сериозни проблеми в детското здравеопазване, а се прави болница, която ще вземе готови кадри", каза д-р Узунова. Тя коментира, че целта на частния проект не е да развива педиатрия, а чрез 40-те си педиатрични легла да вземе лиценз за многопрофилна болница.

Няма място за две детски болници в София 

Според д-р Стефан Константинов, бивш министър на здравеопазването, абсолютно немотивирано и много учудващо е повдигането на тази тема в предизборна ситуация.

"Чест прави на Димитър Главчев, че реагира бързо. Това напомня на години, когато имаше чуваемост на обществото. Последните години държавата тотално изоставя здравеопазването, за да фаворизира частните търговски интереси", каза Константинов в интервю за Нова телевизия. Той добави, че през годините държавните болници са мачкани.

По думите му категорично няма място за две детски болници в София, защото няма нито достатъчно персонал, нито толкова много пациенти.

Бившият здравен министър иронично попита защо проектът носи името "Мама и аз", ако не е планиран за детска болница: "очевидно няма да се правят операции на простатата", коментира той.

Според д-р Константинов заетостта на детските легла е 52%. "Прекалената конкуренция на здравните заведения в столицата ще има по-скоро негативен ефект. Ежедневно виждам пациенти, на които се предлагат безсмислени операции. Влиза се в ситуации да се лекуват и здрави хора. Това са вредите на така наречената конкуренция”, подчерта Стефан Константинов. По думите му казусът за детската болница изисква много по-гъвкаво мислене от страна на политиците. "Единствената тема, по която има консенсус, е, че от такова заведение има нужда”, добави още той.

Проф. Иван Литвиненко от Педиатричната болница "Иван Митев" попита защо здравният министър в служебен кабинет форсира решение за частна болница, но не изпълнява исканията на държавната педиатрия за смяна на остарял рентген.

И той предупреди, че в момента има тежък недостиг на медицински сестри и лекари, заради които има заплаха от закриване на специализирани детски отделения - не заради липса на пациенти, а защото няма кой да ги лекува.

"Нови 400 легла каквито и да са те, ще дръпнат като минимум средния персонал и ще принудят други лечебни заведения да затворят, защото няма кой да поеме дежурствата", каза Литвиненко пред БНТ.

От компанията инвеститор се опитват да спасят проекта, като обявиха, че ще се откажат от педиатричното отделение само и само да остане разрешението за нова частна болница в София - нещо, което те се опитват да прокарат от години въпреки данните, че в столицата вече има излишък на болнични легла.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

45 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Deus Vult
    #45
    Отговор на коментар #43

    Първо България трябва да има съвременно здравеопазване. Всичко останало - после. Виж #44

  2. Deus Vult
    #44
    Отговор на коментар #42

    Иво, съгласно съвременните разбирания, здравеопазването е "превенцията, лечението и управлението на болестта и запазването на психическото и физическото благосъстояние чрез услугите, предлагани от медицинските, сестринските и свързаните с тях здравни професии."
    От друга страна, според дефиницията за ЗДРАВНИ СИСТЕМИ на RAND Center of Excellence’s Definition of a Health System, здравните системи ИЗКЛЮЧВАТ хоризонтални системи, състоящи се само от болници. Т.е. здравеопазване само с болници

  3. nikol
    #43

    Първо държавата трябва да има политика по детско здравеопазване, още повече че детската смъртност в България е най-високата в Европа. Каквто и детски отделения да има по болнициите, трябва комплексна услуга, със специалисти, които покриват целия спектър от заболявания. Частните болници обикновено сключват договори за скъпи клинични пътеки, а сложните случаи и тези които изискват дълго лечение обикновено ги препращат към държавните болници. Представят на Касата фактури за лекарства, които струват

  4. ImBlack
    #42
    Отговор на коментар #39

    То сгради има и легла може да има(особено където не са останали хора), но условията често са нечовешки, а съвременната апаратура крайно недостатъчна.
    Да не ти се налага да ходиш на един специалист, втори специалист, трети специалист, да ти дадат три различни диагнози, четвъртия да ти постави точната диагноза и да ти каже - Обаче нямаме апаратура да извършим процедурата. Да те прати на пето място, където имат апаратурата, но нямат някакъв реактив/препарат и т.н.
    Колкото до частните болници, комерсиалността

  5. Антон
    #41

    Влязъл rusonefil-ния в кварталния магазин и казал: Ей, умнокрасив ватник, дай един хляб... ABV-то чакал на опашката и го скастрил: Ей, не се пререждай пУтюраст руZZки мерZZавец....

  6. rusonefil
    #40

    Много умнокрасив призив. Мисирски ли е, или някое канадче от престижен университет пак? У нас обикновено се строят детски болници по селата.... Или пък селските кметове не работят с документация....

  7. Deus Vult
    #39
    Отговор на коментар #36

    Иво, България е първа в ЕС по болници на глава от населението. Ако при това положение няма качествено здравеопазване, как точно поредната болница ще помогне? Статистиката показва, че по брой медицински кадри, България въобще не е зле в ЕС. Но за толкова болници, колкото се опитва да поддържа, кадри няма да може да има НИКОГА. Вместо да се строят нови болници, трябва да се изгони бялата мафия. Тогава България ще има здравеопазване. Днес няма. Това дори и вие с пуловерчетата трябва да можете да го схванете.

  8. Deus Vult
    #38
    Отговор на коментар #24

    Разбира се, че има. Болничните легла в София са с 50% повече от необходимите, дори при българското здравеопазване и това не е никаква тайна. Няма нужда от повече болници, нито държавни, нито частни. Обаче има пари да усвояване ...

  9. The Time
    #37

    Не е селски кмет, щото и за такъв не става.

  10. ImBlack
    #36
    Отговор на коментар #21

    Какъв е общественият интерес? - Да има достъпно и качествено здравеопазване. Държавата има ли ангажимент да изгради национална детска болница, която да е стълб на грижата за детското здраве, където да се концентрират най-добрите специалисти и най-доброто и комплексно оборудване, което можем да купим? - Има ангажимент. Изграждането на частна детска болница в условията на недостиг на кадри(свят широк и доста по&добре платен)ще саботира ли проекта за национална детска болница? -Ще го саботира. Министерски съвет за частния интерес ли трябва да се грижи или за обществения?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.