Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Над 150 000 украинци са получили временна закрила в Румъния

2 коментара
Сн. БГНЕС

Над 150 000 граждани на Украйна са получили временна закрила в Румъния, а около 80 000 продължават да се възползват от подкрепата на правителството и на румънското общество, заяви украинският посланик в Румъния Ихор Прокопчук, цитиран от Аджерпрес. 

Той изрази признателността си за подкрепата, оказвана от Румъния на бежанците от Украйна, на пресконференция, организирана от "Спасете децата-Румъния" по темата за интеграцията на децата на мигрантите.

Дипломатът отбеляза, че гражданското общество и неправителствените организации са били първите, които са отговорили незабавно на тази хуманитарна криза и потока от украински граждани, които преминаха границата на Румъния, за да избягат от войната в Украйна, съобщи БТА. 

Ихор Прокопчук обърна внимание, че войната в Украйна има отражения и върху децата, като посочи, че над 500 са загубили живота си и над 1200 са били ранени. Той добави, че експертите оценяват, че над 7,5 милиона деца в Украйна страдат от психологически травми заради войната. По думите му необходимостта от подкрепа за бежанците от Украйна продължава, тъй като агресията на Русия срещу страната му не е спряла.

Според съобщение на организацията "Спасете децата", ако над една трета (38 процента) от децата, които са били принудени да избягат в друга страна, заявяват, че се чувстват по-малко щастливи след напускането на родината си, при децата от Украйна делът на тези, които съобщават за тъга или по-голямо напрежение, е значително по-голям.

Проучване, осъществено от организацията, показва, че 57 процента от анкетираните украински деца са заявили, че се чувстват или много нещастни, или по-малко щастливи. От децата бежанци от страни, различни от Украйна, които са отговорили на анкетата, близо една четвърт (23 процента) не ходят на училище. При украинските деца делът е по-малък (5 процента), но е по-вероятно да учат онлайн (18 процента само онлайн, 11 процента - онлайн и физически).

От децата, които учат и физически, и онлайн, 87 процента са заявили, че предпочитат обучението с физическо присъствие, 72 процента са казали, че се чувстват по-малко сами, когато ходят физически на училище, а 60 процента - че могат да създадат приятелства с деца от страната домакин, ако ходят на училище присъствено.

Общите трудности, които децата бежанци споменават, включват тревога за бъдещето (45 процента), безпокойство (32 процента) и трудности със съня (31 процента).

"Спасете децата" организира в периода септември-ноември 2023 г. 18 групови тематични дискусии с участието на 95 деца от седем страни и 52 преподаватели от 11 страни. Организацията е анкетирала над 222 деца и 279 представители на децата от Алжир, Афганистан, Бангладеш, Иран, Ирак, Нигерия, Пакистан, Сомалия, Судан, Сирия и Украйна. 

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. полк. Дрангов
    #2

    А в БГ имаше една идиотка Константинова дето ги пъдеше!

  2. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.