Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Над 20% от издадените смъртни присъди в Китай са нелегитимни

11 коментара
Над 20% от издадените смъртни присъди в Китай са нелегитимни

Доклад на върховния съдия на Китай Ксиао Янг и главния прокурор Чунянг, оповестен на 11 март в Пекин, разкри, че през 2005 китайското правосъдие е вкарало зад решетките 10 % повече хора в сравнение с 2004 и е конфискувало рекордната сума от над 7,4 милиарда юан (над 770 милиона евро) обществени средства, отклонени в случаи на корупция. Това са 63 % повече в сравнение с 2004.

В съдебни процеси, при които според официалния доклад над 70 % от обвинените не са имали адвокати и право на юридическа помощ, 844 717 души са осъдени на затвор. Числото на криминални, включително противодържавни престъпления, се е увеличило с 6,17 % на 683 997 регистрирани престъпления, показва докладът. Заради корупция, неспазване на държавни закони и противопоставяне на властта са били подведени под отговорност и 41 447 държавни функционери.

През 2005 г. в Китай се прие закон, според който ревизии на издадени смъртни присъди в провинциите се разглеждат задължително пред Върховния съд на страната. От това не е имало особена полза, констатира докладът в Пекин. Въпреки че специално за целта са учредени три нови камари на Върховния съд и няколко съдии бяха преместени от провинцията, персоналът, който е необходим, за да се справят ревизионните комисии с голямото количество издавани смъртни и доживотни присъди, не е достатъчен.

Това води често до директното отхвърляне на молбите за ревизия, без да бъдат дори формално разгледани. От друга страна, трудности създават провинциалните съдилища, в които все още властва манталитетът на бързо издаване на тежки присъди, а съдии не желаят да работят съвместно с Върховния съд и не позволяват ревизии на издадените вече смъртни и доживотни присъди. Подобно е положението и с присъдите между 10 и 20 години в трудови и наказателни лагери, които още съществуват в системата на китайското правосъдие и са стандартно средство за наказание.  

Над 20 % от издадените смъртни и доживотни присъди не са легитимни, показа проверката на Върховния съд по казуси от 2005 г. Това поставя под въпрос състоянието и функционалността на съдебната система в Китай по принцип.

Особен акцент в доклада е поставен върху отговора на китайското партийно и държавно ръководство срещу критиките на международни хуманитарни и политически организации относно тежките ограничения и жестоки рестрикции на свободата на словото, политическите и религиозни права. В Китай християни и будисти биват затваряни с дългогодишни присъди в лагери; прозападно настроени критици на системата получават по правило стандартната присъда от минимум 12 години наказателен лагерен труд за противодържавна дейност. С драконови мерки се санкционира свободното сърфиране в Интернет и опитите да се премине някоя от многобройните бариери на виртуалната цензура. В тези казуси присъдите започват от 8 години каторжен превъзпитателен труд.

Средногодишно в Китай се извършват 8 000-8 500 екзекуции. Адресите на китайски медии, които миналата година разкриха редица злоупотеби на съдебните власти, между които многобройни случаи на невинни хора, осъдени на доживотен затвор, на смърт или в най-добрия случай на 10-15 години поправителен лагерен труд, днес не могат да се открият дори в стария телефонен указател на съответния регион, в който са били регистрирани през миналата година. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ивка
    #11

    Бивш япомски журналист разкри, че в град Шенян, провинция Ляонин, в район Суцзиaтун има място, специално използвано за репресии срещу практикуващи Фалун Дафа.Според този източник, повечето затвори и трудови лагери са достатъчно големи и затова арестуваните, които евентуално излязат оттам, дават информация. Но от този концентрационен лагер в Суцзиатун никой не е излизал все още; ето защо е много трудно да откриеш някого, който да ти разкаже какво се случва там. Сега в лагера Масанцзя и в затвора Дабей

  2. ивка
    #10

    През последните години има множество доклади на медии и правозащитни организации за процъфтяващата търговия с органи в Китай. Органите често биват вземани от екзекутирани затворници, в повечето случаи без тяхното съгласие. През юни 2001 г. Уан Гуоцъ, бивш китайския военен лекар, предостави смразяващо доказателство на Конгреса на САЩ за това как е взел органи от над 100 екзекутирани затворници. В единия от случите трябвало да одере кожата на все още жив затворник, след като последният бил застрелян.

  3. vencivic
    #9

    Навсякъде убиват без да им мигне окото...В тоя свят където нищо няма стойност освен парите,властта и секса!!!

  4. Octopus
    #8

    Хайде, другари, всички на които им е толкова мъчно, че едно време билетчето беше 6 стотинки, а хлябът 30 дружно и под строй към братски Китай. Там няма НАТО и ЕС да ви мътят водата и ще можете спокойно да си живеете в соц. среда. За тези, които имат право на избор предлагам слънчевите плажове на Куба или ски-курортите на Беларус. Все братски дестинации на достъпни цени. Билетите са САМО еднопосочни!

  5. Васко
    #7

    статистика за издадените смъртни в САЩ - оказа се, че около 50% са били невини.

  6. Българан
    #6

    Колко са осъдени за поръчковите убийства в България??Е те затова западняците инвестират в комунистически Китай, а не в демократична България!!!

  7. Kitaez
    #5

    Tova koeto stava v Kitai e to4no kopie na tova koetostavase v Bulgaria,samo 4e uveli4eno v patiIndivida v Kitai niama nikakvo zna4enie.Preo4etete 4ernata kniga na komunisma i ste vidite kolko sa gore-dolu jertyvite na Velikia Korm4ia.Milioni,milioni,milioni!!!!!!

  8. Мюмюн ходжа
    #4

    Ето затова не искам да ползвам китайски стоки, колкото и да са направени в заводи на западни фирми в Китай. Тъпия аутсорсинг - изнасянето на производства за по-евтино в Китай - е чист подарък за по същество сталинистката им система. Интересно е че сащ, които на политическо ниво най-много рипат и са "загрижени" за нарастването на военната мощ на Китай, са най-големия инвеститор в тази държава!

  9. Kadirov
    #3

    Abe Vasko abe mama ne razvodniavai atmosferata.Sega vaprosa e za Kitai.Tam te vkarvat v zarvora ili lahera bes sad i zakon.Tegliat ti vajeto i nikoi ne se ovajda,zastoto toi ste e sledvastia.Ne znaes kakvi sa usloviata na rabota.Za 50 euro horata rabotiat zial mesez.Usloviata na rabota sa ujasni.Vidiah si s o4ite si.1000pati po losi ot Bulgaria.Da sprem kupuvaneto na kitaiski stoki.!!!!!!!

  10. Екатерина
    #2

    В Китай не се спазват човешките права и това се знае отдавна от международната общонст, но разни икономически лакеи си затравят очите за издевателствата над хората и за убийствата. Последната новина е, че в таен трудов лагер са убивани практикуващи Фалун Гонг, които вярват в принципите Истина, Доброта и Търпение (китайското правителство преследва от 1999 година и ги кара да се откажат от вярата си); части от тях са продавани на най-големия черен пазар на органи за трансплатнация, и най-евтин, разбира се - китайският - а телата им са кремирани в лагера. И това не е всичко...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.