Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Над 320 млн. лв. са източили партии чрез обществени поръчки

64 коментара
Над 320 млн. лв. са източили партии чрез обществени поръчки

Петдесет и пет милиона лева подкупи са платени от фирми за осигуряване на договори за обществени поръчки през миналата година. Средният размер на подкупа за политическа поръчка е 7,4% от стойността на договора. Това са данните от годишния доклад на Центъра за изследване на демокрацията (ЦИД), който ще бъде представен във вторник.

В него се посочва, че финансирането на политическите партии и на предизборните им кампании през миналата година е ставало чрез обръчите от фирми около тях, предимно конкурсите за обществени поръчки.

След това спечелилите конкурса фирми връщат част от парите като рента на организаторите на обръчите и от там парите отиват в партийните централи.

По този начин само през миналата година партийните обръчи са отклонили към себе си между 320 и 370 млн. лева държавни средства.

Институционализирането на политическата корупция в политико-икономически мрежи (добили популярност като “приятелски кръгове” или “обръчи от фирми”) създава нелигитимен контрол на партиите върху важни сектори от икономиката и осигурява наказателна неприкосновеност на участниците.

За миналата година обществените поръчки са нараснали драстично до 3, 3 млрд. лева или над 31% от националния бюджет. На първо място е община Варна с 199 договора за обществени поръчки. За София тези поръчки са два пъти по-малко.

Забелязва се намаление на фирмите, които участват в търговете, което се обяснява с твърдото убеждение на бизнеса, че повечето търгове за обществени поръчки са режисирани.

В страната липсва единна статистика за образуването и хода на наказателните дела за корупционни престъпления.

Според данните от доклада, срещу 130 корупционни прояви месечно за половин година са осъдени само 72-ма души – те са получили предимно условни присъди, най-голямото наказание е 3 години затвор.

В същото време обаче се отчита, че у нас се наказва основно дребната корупция, а ефективността на наказателната политика срещу корупцията е твърде ниска. Почти не се прилагат финансовите наказания като глоба или конфискация, които могат да лишат извършителите на корупционни престъпления от извлечените облаги.

Такива са заключенията и на Европейския съюз, който настоява да види дадени на правосъдието случаи на корупция по високите етажи на властта.

ЦИД също заключава, че “меките форми” на антикорупционна дейност като информационно-образователни кампании и етични кодекси са изчерпани и най-важното е разкриването и наказването на участниците в “обръчите от фирми” и техните политически покровители.

Самото понятие “обръч от фирми” бе въведено от лидера на ДПС и участник в управляващата коалиция Ахмед Доган, който преди изборите миналата година заяви открито, че неговата партия, както и други партии, се финансират от такива фирми и в замяна им осигуряват поръчки и достъп до европейски фондове. Неправителствени организации сезираха прокуратурата през лятото на миналата година за изказването на Доган, но досега не е разпоредена проверка.

В доклада на ЦИД се препоръчва въвеждане на пропазарни мерки в стопанската сфера като централен електронен регистър, засилване капацитета на регулаторни органи, свързани с монополни и/или олигополни пазари, намаляване властта на правителството да разпределя бюджетни излишъци и др.

След като в периода 1998-2004 г. е отбелязан постепенен спад на реалната и потенциалната корупция, през 2005 г. броят на случаите на оказан корупционен натиск от страна на служители и на реално осъществените корупционни сделки се връща към по-високите средни стойности, характерни за периода 1999 – 2001 г., смята ЦИД.

През 2004 г. е достигнато най-ниското измерено равнище на осъществени корупционни сделки от 80 000 броя средно на месец. Причина за това, според института, е засилването на натиска на гражданското общество и на бизнеса.

В сравнение с 1998 г. през 2005 г. административната корупция сред населението в страната е приблизително два пъти по-ниска. Средномесечният брой измерени осъществени корупционни сделки през 2005 г. е 120 000 - 130 000.

Равнищата на потенциална и реална административна корупция в стопанската сфера са два пъти по-високи, отколкото при населението и остават устойчиво високи през последните пет години.        

Корупционният натиск върху бизнеса се повишава през 2005 г. Тенденцията е за намаляване на дела на фирмите, които дават подкупи, което най-много се очертава в сферата на частния сектор и по-специфично в банковото кредитиране и е свързано с развитието на пазарните институции и със стабилния икономически растеж в страната.

Корупцията в стопанската сфера се съсредоточава в сферата на обществените поръчки, концесиите, фондовете на ЕС, източването на ДДС, както и съответните назначения в изпълнителната и съдебната власт, имащи за цел улесняване на корупционните схеми и осигуряване на наказателна неприкосновеност.

От ЦИД посочват, че приемането на новата новата правителствена стратегия срещу корупцията през януари 2006 г. открива нови възможности пред антикорупционните реформи в България. Те се свързват и със създаването на нова комисия по превенция и противодействие на корупцията, която ще изработва държавната антикорупционна политика и ще контролира изпълнението на стратегията и динамиката на корупцията в страната.

Институтът е бил поканен от правителството при изработването на новата стратегия, заедно с други неправителствени организации. В съобщение на ЦИД се казва, че правителството е приело по-голямата част от предложенията на гражданския сектор, най-важните от които са свързани с предотвратяване и противодействие на политическата корупция, измамите с ДДС, унифициране и периодично актуализиране на статистическа информация за образуването и хода на наказателните дела за корупционни престъпления въз основа на единна система от показатели и възлагането на по-големи правомощия на Комисията по превенция и противодействие на корупцията.

Не бяха включени препоръки, засягащи конфликта на интереси, мерки срещу корупцията в стопанската сфера и за финансова децентрализация.

Новата стратегията за прозрачно управление, превенция и противодействие на корупцията (2006-2008) се приема непосредствено преди решаващия доклад на Европейската комисия през май, като борбата с корупцията е една от най-строго наблюдаваните области.

Публикуването през май на доклад на Европейската комисия за напредъка на България. Докладът ще бъде решаващ за членството на страната в ЕС през 2007 г., а корупцията ще бъде една от най-строго наблюдаваните проблемни области.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

64 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Justice
    #64

    Ами няма грам мисъл в твоето писание и излез от форума!

  2. Живеещ в България
    #63

    До кога ще спим или по точно докога ще се правим, че спим когато тези които сме ги избрали ни чукат от изотзад, а ние стискаме очи и зъби и си викаме:-То това не се случва, ще мине, ще мине!Не е виновен този, който яде от баницата, а този който му я дава!-народна мъдрост

  3. TAKTIK
    #62

    Mi, taka vijdam neshtata az... Ti si v pravoto si da gi namirash glupavi ili smisleni - nali za tova pishem.

  4. TAKTIK
    #61

    cheren kolan s jartieri haresvam, moga da ti teglia edna patka (negripava)

  5. Отново
    #60

    То май излиза че само от АТАКА не са се нагушили - засега карат само лични коли или лизингови евтини коли назаем от СКАТ, но за в бъдеще и тях ще ги видим. Засега Сидеров си спазва обешанията и единствените пари от субсидията казва че са инвестирани във вестник АТАКА.(www.vestnikataka.com)А всички други партии лапат - та пушек се вдига - може би ВМРО не лапат още - но ДПС - с горите и язовирите - няма българско име по Българската телевизия, когато говорят за гори и язовири - сякаш слушаме и гледаме турска телевизия - а за БСП, НДСВ и СДС да не говорим за лапачката.

  6. nik
    #59

    Може ли, управленците от тройната коалиция, да се удостоят с орден "Стара планина" вкупом ?

  7. До тъпанарите
    #58

    Тарикатите ви навиваха че проблема бил двуполюсния модел и се хванахте. А сега хрантутете и комунисти и монархисти и турски доносници и цигански барони и всякаква паплач! Имате вече по 7-8 замесник областни управители. Всеки със секретарки шофьори коли съученици приятели роднини съседи съселяни...За цели орди трябва гювеч! Нали сме многостранна коалиция работеща на ползу роду! Докато сте живи за нас ще работите! Да ви еба майката проста българска! И помнете! Костов е гад! Нали? Да! Браво! Добре сте дресирани вече! Няма отърване за простаци като вас! Млък! И да го духате!

  8. Генерал Кобалт
    #57

    Justice мисля, че нещо жълтия ти мозък не в ред! Иди при Царууууу.1.1.1!

  9. Justice
    #56

    TAKTIK ей с Наблюдател се оляхте кой по глупави коментари да прави ! Стига бе!

  10. Елена К.
    #55

    Костов трябва да подкрепи категорично Бойко Борисов на президентските избори! Само така ще осигури загубата на Борисов! И стига с тия срещи на лидери. Няма нужда. Просто СДС да издигне за Президент симпатичен и авторитетен човек, а Костов да подкрепи Бойко Борисов, за да не спечели. Така на балотаж ще отидат човека на СДС и Първанов. Оттам нататък е ясно.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.