Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Надежда набеди Костов за проблемите в СДС

0 коментара

Лидерът на СДС Надежда Михайлова не смята да си подава оставката, но е готова да обсъди исканията за извънредна конференция, където опонентите ѝ настояват да поставят въпроса с отговорността на партийното ръководство за загубата на изборите в София и коалиционната политика.

Михайлова индиректно обвини бившия премиер Иван Костов за ескалацията на вътрешнопартийните конфликти като каза, че нейните критици повтаряли тезите на Костов.

Надежда: Никога не съм бягала от отговорност
Според лидера на СДС основното доказателство, че не бяга от отговорност - в каквото я упрекват опонентите ѝ - е че се е кандидатирала за кмет на столицата в момент, когато останалите лидери в СДС отказвали. "С кандидатирането си показах и на думи и на дела, че мога да нося отговорност", обяви Михайлова. Също преди местните избори лидерът на партията обяви, че ако СДС не спечели София, ще подаде оставка. Въпреки че БСП вкара повече общински съветници в Столичния общински съвет, Михайлова обяви резултатите като победа за СДС и отказа да подаде оставка.

Ден преди определяния като критичен за СДС Национален съвет (НС), Михайлова посочи като основна разлика между себе си и Костов това, че тя поставя като основен въпрос пред СДС победата над БСП, а Костов посочвал вътрешнопартийния проблем.

В интервюто за Би Ти Ви, предварително лансирано от членове на НИС като програмно, Михайлова обяви, че е готова да подаде оставката си само ако ѝ докажат с аргументи, че водената от нея политика " на принципност и прозрачност" е погрешна.

Тя изключи възможността да отстрани от партията хората, поискали оставката ѝ, но допълни, че не знае с какви мотиви е поискано те да подадат оставки.

Според източници от СДС, заместник - председателката на партията Екатерина Михайлова, която също критикува НИС, ще си подаде оставката утре.

Идеята за пряк избор на лидер е добра, според Михайлова

Надежда Михайлова каза, че харесва лансирната от политолози идея СДС да избере лидера си чрез пряк вот на членове и симпатизанти, като изтъкна, че "обича състезанията".

Идеята лидерът на партия да се избира пряко от членската маса е лансирана от гражданския сектор като вариант за излизане от кризата, в която изпадна ръководството след местните избори. Целта е постигане на максимална легитимност на председателя на партията, която да тушира противоречията между различните групи.

"Възможно е на утрешното заседание на Националния съвет да бъде обсъден въпросът за пряк избор на лидер, но това не е изходът от ситуацията", каза пред журналисти днес заместник - председателят на СДС Владимир Кисьов.

Според него основният недостатък на такъв пряк вот е необходимостта от дълга подготовка, която ще преориентира енергията на партията от темите на държавата към вътрешнопартийни активности. "Вместо да прави политика, СДС ще трябва да се занимава няколко месеца само със себе си", обясни Кисьов.

С абсолютно същите аргументи той отхвърли и исканията за извънредна Национална конференция, като добави, че "настроение за свикване на такъв форум няма".

Русе и Пловдив настояха за извънредна конференция

Миналата седмица шефът на СДС Пловдив Васил Паница заяви, че НИС трябва да понесе отговорността за състоянието на партията и че проблемите трябва да се решат на извънредна конференция.

На заседание в неделя пък общинската организация на СДС в Русе поиска с декларация оставка на НИС и свикване на извънредна отчетно-изборна Национална конференция. В документа пише още, че липсата на ясна политическа платформа, на ясни алтернативи за управленски решения и нежеланието да се поема отговорност са довели до точно обратното на добрите пожелания за връщане на доверието на хората, "отварянето" на партията и разширяването на електората.

Костов набеден, че ще цепи СДС

На утрешния Национален съвет, според Владимир Кисьов, трябва да се отговори на един основен въпрос и той е какво иска да прави СДС - да прави политика или да води вътрешни борби за места. Според него бившият премиер Иван Костов трябва да каже пред делегатите каква е целта на последните му изяви и дали иска да застане начело на СДС.

В серия публични изяви от последния месец Костов посочи, че както държавата, така и СДС са в криза, а ръководството на партията не предлага алтернатива. Едновременно с това бившият премиер се ангажира със свои политически и експертни критики и анализи по различни аспекти от работата на кабинета, като кризата около трагичния инцидент в Кербала.

Обяснение за поведението на Костов поиска днес и изключения от ПС на ОДС разградски депутат Никола Николов, който подкрепи тезата на говорителя на СДС Николай Младенов, че бившият премиер и хората около него носят вина за провала на Надежда Михайлова на кметските избори в София.

Според Николов старото ръководство на СДС обмисляло вариант да се отцепи от партията.

"Аз искам тези, които са толкова загрижени в момента за СДС и така загрижено говорят, да декларират, че няма да правят друга партия, защото моето чувство е, че те са почти готови да правят друга партия", заяви Никола Николов.

Запитан дали е възможно СДС да се разцепи, Владимир Кисьов каза, че всичко е възможно, но не му се иска да вярва, че това може да се случи. "Ще ми се СДС да е обединен, всяко разцепване е болезнено", добави Кисьов.

"Споделяме общи ценности, но имаме принципни различия"

Според Надежда Михайлова обвиненията на Иван Костов и хората около него са построени на неправилна теза, защото основният въпрос за всяка партия не би трябвало да бъде търсенето на вътрешнопартийните врагове, а политиката ѝ и побеждаването на политическите опоненти.

"Според мен СДС няма вътрешни врагове, задачата е да победим БСП на следващите парламентарни избори, тъй като тя не е реформирана левица и има още много път да извърви, докато стане такава", каза Михайлова. Тя отговори утвърдително на журналистическия въпрос дали според Костов БСП вече се е реформирала.

В същото време Михайлова отрече Костов да е мозъкът на атаката срещу нея. "Не бих го квалифицирала така, Костов не ми е опонент или враг. Всички сме единомишленици, споделяме едни и същи ценности, но имаме принципни различия", каза лидерът на партията.

Проблемът на СДС не е лидерски, а за политиката

Проблемът на СДС не е лидерски, не е между Иван Костов и Надежда Михайлова. Различията са относно това какви принципи да защитава партията, обясни председателката пред Би Ти Ви.

"Има различни тези, важно е не кой ще бъде лидер, а какви принципи ще защитава СДС."

В този смисъл Михайлова заяви, че е готова да подаде оставката си само ако нейните опоненти ѝ докажат с аргументи, че води погрешна политика, която руши или уврежда СДС. Тя изрази недоумение, че нейната политика на "принципи, правила и прозрачност" се определя като провал.

"Аз мисля, че моята политика позволи на СДС да запази позиции в София, още повече, че тази политика беше изпробвана чрез избирателите", защити позицията си Михайлова.

Тя подчерта, че всички нейни действия и коалиционни споразумения, за които тя е критикувана, са били в рамките на мандата, получен от последната Национална конференция.

СДС имал нужда от откровен вътрешен диалог

Лидерът на СДС добави, че е готова да дискутира на предстоящия Национален съвет свикването на Национална конференция, на която да бъде обсъдена политиката на партията. Тя подчерта обаче, че Националната конференция е само един инструмент, а онова, от което СДС има нужда, е "откровен вътрешен диалог".

Михайлова не отрече, че пред СДС стои риска от разцепление, но заяви, че тя до последно ще се стреми да не се допуска подобно нещо. Тя приема критиките, че нейната дипломатичност, с която тя се стреми да балансира между различните интереси, била една от основните ѝ слабости.

Надежда не знаела защо се иска махането на Абаджиев и Радев

Според Владимир кисьов Националният съвет може да обсъди искането Димитър Абаджиев да бъде изключен от СДС. След като Абаджиев поиска открито оставката на НИС и обяви, че се оттегля от зам.- председателския пост в ПС на ОДС, зам.-председателят на партията Емануил Йорданов го прикани да напусне парламента. Сините от Велико Търново пък казаха, че Абаджиев трябва да бъде изключен и от СДС.

"Аз не съм човек на крайностите и не обичам хора, които проявяват крайности", изрази личното си мнение Владимир Кисьов.

Запитан дали Абаджиев трябва да напусне парламента, Кисьов каза, че "когато човек е доста бурен, трябва да си провежда бурята докрай".

Надежда Михайлова отговори отрицателно на въпроса дали ще поиска изключването от СДС на Димитър Абаджиев и Муравей Радев, като същевременно посочи, че не е запозната с мотивите за искането на оставки.

Исканията на оставки не са повод за изключване от партията, въпреки че сегашният устав предполага подобни санкциониращи действия, каза тя.

"Уставът на СДС е изготвен от предишното ръководство и гласуван с голямо мнозинство на последната Национална конференция, но това не означава, че той не може да бъде по-демократичен и по-гъвкав", обясни Михайлова.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.