Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Най-големият вятърен парк в Европа вече е в Румъния

11 коментара
Най-големият вятърен парк в Европа вече е в Румъния

Румъния вече има най-големия вятърен парк в Европа с рекордната мощност от 540 мегавата, след като нова вятърна турбина беше свързана вчера към мрежата, съобщи чешката компания ЧЕЗ, цитирана от вестник "Евениментул зилей".

"Вятърният парк е най-големият проект в света, с изключение на този в САЩ", заяви управителният директор на ЧЕЗ.

Групата ЧЕЗ купи през 2008 г. проекта за изграждането на вятърен парк в района Фънтънеле-Коджалак в Добруджа. Първата турбина започна да функционира през юни 2010 г. Общата инвестиция на ЧЕЗ в проекта се оценява на 1,1 милиарда евро.

Приходите от вятърния парк в Румъния през първата половина на тази година се оценяват на 7 милиарда чешки крони. Паркът във Фънтънеле-Коджалак се намира в район от 6-12 километра в близост до брега на Черно море, посочва вестникът.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #11

    Вятърната енергия е по - евтина от атомна енергия от централа като АЕЦ Белене, но и двете не са подходящи за един фермер в Добруджа с 200 - 500 дка заемя. Това което му трябва на един такъв фермер е вода за напояване в горещи без дъждове лета. Преди всичко трябва да има кладенец (достатъчно дълбок) за да напоява нивите си с подпочвена вода и в този случай соларната енергия е най - подходяща има я тогава , когато му трябва през лятото. Има ентусиасти на тема екология , които решават проблемите си

  2. Анонимен
    #10

    До 10 Атомната енергия е постоянна , има я и кгато ти трябва и когато не ти трябва. При това положение тя или се продава на половин цена нощно време или се съхранява в ПАВЕЦ.

  3. Анонимен
    #9

    Вятърната енергия е непостоянна. В момент когато е нужна може да няма вятър. Необходими са инсталации за акумулиране на произведената енергия. Единственият достъпен начин досега е чрез ПАВЕЦ. Последната не е никак евтино съоръвжение и освен това трябва да има природни условия за построяването и. Долу пишещите чували ли са за понятието топъл резерв сиреч да се поемат последиците от капризите на вятъра. Пущането в действие на енергоблок става между 5 ч и 2 дни. Нещата не са чак толкова очевидни и прости. Само 3% от територията на БГ са пофходящи за ветропаркове.Сумарният потенциал на реките ни не е достатъчен и постоянен да покрие енергийните ни нужди.

  4. Анонимен
    #8

    До 7 Ами тази мощност не е теоретична, но вятърът е капризен. Кинетичната енергия на вятъра е пропорционална на скоростта на квадрат и на дебита, който пък е пропорционален на скоростта. Та следователно мощността е пропорционална на трета степен от скоростта на вятъра. И ако сравним скорости от 5 и 7 метра , при седем метра мощността е почти три пъти по - гляма. Обикновенно номиналната мощност е за 10 - 12 метра в секунда. И там в Добруджа такива скорости има , но не винаги , по често 7 - 8 метра

  5. Анонимен
    #7

    До 6 Ако 5000 - 7 000 мегавата вятърна мощност дават енергия равна на АЕЦ с 2000 мегавата, то тези вятърни "5000 - 7 000" мегавата не са 5000 - 7 000, а 2000 мегавата. Енергогенериращите мощности не се ли мерят и сравняват по номинална мощност? Защото ако се мерят по някаква теоретична максимална мощност, която никога няма да се достигне, числата стават несъпоставими и с тях може да се спекулира.

  6. Анонимен
    #6

    До 5 АЕЦ дава скъпа енергия и в развитите страни малко нови АЕЦ се строят. В миналото мерките за безопасност бяха по - малки и централите по евтини, но сега са скъпи. Митът за евтината енергия от АЕЦ идва от това , че се смесват понятията цена и себестойност на ел. енергията от изплатена централа. Сега ако са верни данните за тази вятърна централа за 2 максимум 3 години тя се изплаща и след това дава ток почти без пари, но преференциите са друго нещо. Все пак 5000 - 7 000 мегавата вятърна мощност

  7. Анонимен
    #5

    другара Тодар Живков
    Значи за 540 мегавата ветърна мощност инвестицията е 1,1 млрд.евро. Който е забравил метода на Простото тройно правило, да си купи един учебник за 3-то отделение и лесно ша пресметне, че за 2000 мегавата ветърна мощност инвестицията ша е къде 4 млрд.евро, демек горе-доле 3 пъти по-малко отколкото за 2000 мегавата за ядрена мощност. При експлоатацията на ядрена централа требва да са дават ката година и стотици милиони за закупуване на ядрено гориво и за изнасянето му в чужбина

  8. Анонимен
    #4

    "Приходите от вятърния парк в Румъния през първата половина на тази година се оценяват на 7 милиарда чешки крони."!? Чешката помпа за национален доход ЧЕЗ е заработила и при съседите.Ама то и от мамалига не се поумнява кой знае колко.

  9. Анонимен
    #3

    PRAVEN E SAS UM,A NE SAS TAPITE I ALCHNI MOZATSI NA BULGARITE

  10. Анонимен
    #2

    Има ли пейки и алеи в "парка"? Кога ще си построят вятърна електроцентрала?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.