Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Най-голямата бактерия в света е открита в Гваделупа

4 коментара
Най-голямата бактерия в света е открита в Гваделупа

Учени са открили в карибско мангрово блато в Гваделупа най-голямата бактерия в света, чийто размер надвишава 5000 пъти този на себеподобните ѝ, съобщават световните агенции, позовавайки се на публикация в сп. "Science".

Повечето бактерии са микроскопични, но тази е толкова голяма, че може да бъде видяна с просто око и дори да бъде хваната с пинсета.

Тънката бяла нишка, приблизително с размерите на човешка мигла, е "най-голямата бактерия, известна досега", казва Жан-Мари Воланд, морски биолог от Националната лаборатория "Лорънс Бъркли" и водещ автор на публикацията в сп. "Science".

Оливие Гро, съавтор и биолог от университета на Френски Антили и Гвиана, открива първия образец от бактерията, наречена Thiomargarita magnifica, или "великолепна сярна перла", върху мангрови листа в блато в архипелага Гваделупа през 2009 г.

Ученият обаче не разбира веднага, че това е бактерия, заради изненадващо големия ѝ размер - тези бактерии средно достигат дължина от една трета от инча (0,9 сантиметра). Едва по-късен генетичен анализ разкрива, че организмът е единична бактериална клетка.

"Това е невероятно откритие. То повдига въпроса колко от тези гигантски бактерии има там някъде и ни напомня, че никога не трябва да подценяваме микробите", казва Петра Левин, микробиоложка от Вашингтонския университет в Сейнт Луис, която не е участвала в изследването.

Гро открива бактерията и по черупки от стриди, камъни и стъклени бутилки в блатото.

Изследователите все още не са успели да отгледат гигантската бактерия в лабораторна култура, но според тях клетката има структура, която е необичайна за бактериите. Една от ключовите разлики е, че тя има голямо централно отделение или вакуола. Това позволява някои клетъчни функции да са в тази контролирана среда, вместо в цялата клетка.

"Придобиването на тази голяма централна вакуола определено помага на клетката да заобиколи физическите ограничения...за това колко голяма може да бъде тя", казва Мануел Кампос, биолог от Френския национален център за научни изследвания, в придружаващ публикацията коментар.

Учените отбелязват, че не са сигурни защо бактерията е толкова голяма. Според Жан-Мари Воланд това може да е адаптация, която ѝ помага да не бъде изядена от по-малки организми.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. SILENCE
    #4
    Отговор на коментар #3

    А другата гваделупа, която е посочена в № 2?

  2. Калико Джо
    #3
    Отговор на коментар #2

    Съжалявам, но не приемам тази забележка за вярна. Островът в Карибите е открит и кръстен от Христофор Колумб, така че какво е френското му произношение няма значение. Отделно на български, различните страни си имат вече установени названия и те не зависят от как ги произнасят местните. Затова имаме Франция, Англия и Германия, а не Франс, Ингланд и Дойчланд. Така и за тоя остров/департамент който на български е известен като Гваделупа.

  3. Jack Daniels
    #2

    До колкото разбирам от текса откритието е станало във френскиат департамент и регион Guadeloupe (произнася се Гуаделоуп) (Да не се бърка с остров Гуадалупе в Мексико (Guadalupe, Mexico)). Това е един архипелаг в караибско море (Малките антилски острови) (Мексиканският остров се намира в Тихият океан.) Guadalupe е добре известен като място където е сниман филма "Убийства в Рая" (Death in Paradise). Така че не разбирам от къде се появи това "Гвадалупа" ?!

  4. анита киндергардън
    #1

    Ама тези учени са много прости бе! ГвадеЛУПА - т.е. Лупа! Ясно е че там бактериите ще изглеждат най-големи

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.