Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Намерението на Вашингтон за излизане от Договора за ПРО подсказва, че Буш е готов за политическа буря

0 коментара

Подчертавайки възможността за излизане от Договора за противоракетна отбрана от 1972 г., администрацията на президента Джордж Буш дава знак, че е готова да понесе бурята от критики от страна на Русия, американските съюзници и Конгреса заради едностранните действия по отношение на ПРО.

Администрацията заяви, че все още се надява да постигне договореност с руснаците, която да "остави настрана" договора, навярно заменяйки го с някакво друго споразумение, което позволява на Съединените щати да развиват и разполагат противоракетните съоръжения, които според Буш са необходими спешно.

В такъв случай Вашингтон вероятно би могъл да продължи без остро противопоставяне от страна на съюзниците. Но ако това не може да бъда направено и ако Буш държи на обещанието си да изгради здрав противоракетен щит, тогава най-вероятната възможност, посочена в неотдавнашните коментари на съветници на Буш, би била да се изпълни едно условие в Договора за ПРО, което позволява на всяка от страните да се оттегли от него с шестмесечо предупреждение.

Въпросът е колко дълго Буш ще иска да чака руснаците. Не е ясно и това дали Буш, ако бъде изправен пред решението, наистина ще се оттегли от един договор, който много от ключовите съюзници на САЩ, включително Германия и Франция, не желаят да изоставят, докато руснаците настояват той да остане в сила.

Джан Лодал, експерт по контрола над въоръжаването, заяви, че Съединените щати никога не са се оттегляли от подобен договор. Според него ще бъде грешка тази възможност да бъде осъществена в близко време, след като Пентагонът би могъл да приспособи своята програма за изпитания на противоракетни технологии за 2002 г., за да избегне появата на конфликт с Договора за ПРО.

Опцията за оттегляне разбира се винаги е съществувала и съветници на Буш я споменаваха отвреме-навреме. Но през последните дни някои представители на администрацията наблегнаха на възможността за излизане от договора, може би с надежда, че така ще увеличат натиска върху руснаците, за да бъде постигнато скорошно споразумение.

Джон Болтън, заместник-държавен секретар, който отговаря за контрола върху въоръженията, заяви в интервю за радио Ехото на Москва във вторник, че Съединените щати са готови едностранно да се оттеглят от договора, ако е необходимо. Той спомена това в контекста на една запланувана за ноември среща между Буш и руския президент Владимир Путин, което накара някои хора да стигнат до извода, че Болтън дава знак, че ако дотогава не бъде постигната сделка, Съединените щати ще се почувстват принудени да се оттеглят. В сряда Болтън заяви, че няма такъв краен срок.

Русия се противопоставя на излизането от договора, който тя нарича крайъгълен камък на международната сигурност. Буш обаче твърди, че той е останка от Студената война и не отразява заплахите за сигурността през 21 век, като например балистични ракети в ръцете на държави като Северна Корея, враждебно настроени към САЩ.

Администрацията на Буш предложи двете страни заедно да се оттеглят от договора, но руснаците отхвърлиха този подход, когато той им бе представен от министъра на отбраната Доналд Ръмсфелд на 13 август в Москва.

След завръщането на Ръмсфелд във Вашингтон той и неговите съветници започнаха да изразяват по-категорично публично възможността за оттегляне от договора - една възможност, която бе споменавана, но не и подчертавана по-рано.

В интервю за Пи Би Ес на 17 август Ръмсфелд бе помолен да отговори на коментарите на руски представители, че ако Съединените щати нарушат или напуснат договора, Русия може да се почувства принудена да монтира повече ядрени бойни глави на ракетите от своя арсенал, които в момента имат само по една. Ако не сме способни да установим нови отношения с Русия, така че да можем да оставим договора в миналото, тогава очевидно Съединените щати ще трябва да изпратят предупреждение за своето намерение да се оттеглят, заяви Ръмсфелд.

Три дни по-рано той направи подобно изявление в интервю за телевизия Кей Ес Ди Кей в Сейнт Луис, добавяйки, че ако САЩ се оттеглят от договора, биха могли да продължат разговорите с руското правителство за нови отношения в сферата на сигурността.

© Copyright Mediapool

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.