Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Нанси Пелоси призова за международно разследване в Тибет

13 коментара
Нанси Пелоси призова за международно разследване в Тибет

Председателят на Камарата на представителите на американския Конгрес Нанси Пелоси призова международната общност да осъди китайското управление в Тибет. Тя се срещна с тибетския духовен лидер в изгнание Далай Лама в северния индийски град Дарамсала, където той живее.

Пекин обвинява Далай Лама, че подстрекава насилието в Тибет. Нанси Пелоси определи тази версия като лишена от разум и призова за международно разследване на обвиненията на китайските власти.

Междувременно китайските власти продължават да затягат мерките за сигурност, след протестите на тибетци в столицата на провинцията Лхаса и съседни райони.

"Ако хората от цял свят, които обичат свободата, не говорят срещу Китай е китайците в Тибет, ние ще загубим моралния си авторитет да говорим за човешки права", заяви Пелоси пред хиляди тибетци.

"Настояваме светът да знае каква е истината в Тибет", каза още тя и добави, че използването на сила от страна на китайските власти изобщо я учудва.

Пелоси е начело на делегация от конгресмени, чието посещение в Индия е било планирано преди избухването на протестите в тибетските райони.

В четвъртък Пекин за пръв път призна, че военни са стреляли и ранили протестиращи.

Антикитайските демонстрации започнаха на 10 март в Лхаса и постепенно ескалираха, като обхванаха тибетските общности в съседните провинции Съчуан, Гансу и Кинхай.

Китай твърди, че при размириците в Лхаса са загинали 16 души, предаде ББС. Според тибетското правителство в изгнание най-малко 99 човека за загинали при потушаването на протестите.

Китай не допуска чужди журналисти в Тибет. Военните са блокирали градовете в околните райони, разказват свидетели.

Кореспондент на ББС, който е прекарал 24 часа в Хезу, провинция Гансу, предава, че градчето е било наводнено от полиция, улиците – задръстени от полицейски коли, пропускателни пунктове и военни камиони.

На южния вход на Хезу са били струпани многобройни военни части, въоръжени с автомати Калашников.

Полицията и местните власти излъчват призиви към протестиращите да се предадат до полунощ на 25 март, в противен случай ги чакат арести и наказания.

Други свидетели разказват за масивно придвижване на войски към тибетските райони в последните дни.

Тибетци от югозападната провинция Съчуан казаха в петък, че според тях полицията е убила няколко човека по време на вълненията тази седмица.

Държавната китайска агенция Синхуа съобщи в четвъртък вечерта, че полицията е използвала оръжие и е ранила четирима протестиращи тази седмица.

Антикитайските протести притесниха Пекин, който държи да се представи в най-добра светлина за Олимпийските игри, които ще се проведат там от 8 до 24 август и надеждите на Китай са това събитие да му създаде имидж на световна сила.

Китайски алпинисти, които трябваше да изкачат олимпийския огън до връх Еверест, казаха, че техният преход през Тибет ще е демонстрация на национално единство срещу Далай Лама.

Радио "Свободна Азия", което е базирано в САЩ и финансирано от американското правителство, съобщи в четвъртък, че 2000 будистки монаси и поклонници продължават протестите в Хуангнан, Съчуан. Тази информация обаче няма как да бъде проверена.

По време на посещението си в Индия Нанси Пелоси каза, че не призовава за бойкот на Олимпийските игри в Пекин, но предупреди, че международната общност наблюдава събитията в Китай.

Далай Лама също каза, че не желае бойкот на Олимпиадата в знак на протест срещу китайските репресии.

Пелоси подчерта подкрепата на Съединените щати за тибетската кауза. "Вероятно нашата карма, нашата съдба, е да бъдем с вас в такъв тъжен момент. Нашата карма е да помогнем на народа на Тибет", каза тя.

Като председател на долната камара на Конгреса, Пелоси е трета по ранг в държавната йерархия на САЩ след президента и вицепрезидента, е първият високопоставен представител, който посещава Далай лама от началото на кризата на 10 март.

Демократката Пелоси е една от обществените фигури, които са най-критично настроени към политиката на Китай в областта на човешките права.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

13 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. пак същия
    #15

    Не е като оная кучка (знаете коя имам предвид).

  2. Драган
    #14

    Аман от демагогия! "Вероятно нашата карма, нашата съдба, е да бъдем с вас в такъв тъжен момент. Нашата карма е да помогнем на народа на Тибет". Каква карма, какви пет лева? Тая чува ли се какво говори? Как точно ще помогне на народа на Тибет? Тя дори не призовава за бойкот на Олимпийските игри в Пекин. А това е най-малкото което може да се направи. Или уважаваш човешките права и се бориш за тях, или уважаваш паричните потоци и се грижиш те да не секват. А да говориш едно и да правиш друго е срамота.

  3. Петкан
    #13

    ясно защо

  4. Петър
    #12

    Пелоси е достойна за уважение. Защото има принципна позиция. САЩ никога не са признавали анексирането на Тибет, така, както не признаваха анексирането на Литва, Летония и Естония. Това също не трябва да се забравя. Не разбирам позицията на Драган. Какво желае той? Конфронтация? Блокада? Съмнявам се, че това е най-добрият подход. Трябва да се търси някакъв баланс. Защото от подобни мерки най-потърпевши ще са обикновените китайци, които и така страдат от режима. А червените гаулайтери няма да почувстват

  5. anti
    #11

    Zaradi 40 uditi shiptari v Kosovo, koito posle se dokaza, 4e sa banditi ot AOK, NATO bombamdira Surbiq i okupira jugozapadniq i dql, kato gledashe bezu4astno etni4eskoto pro4istvane ot divacite albanci. Kude sa sega da metnat nqkolko bombi ? Zashto ne razdadat i tuka malko spravedlivost ? Zashtoto nqma tibetska mafiq , koqto shtedro da sponsorira prezidenta na USA ili puk shefa na CRU da e tibetec. I zashtoto parata e nad vsi4ko. gadove

  6. Independent
    #10

    Хахаха, значи албанската мафия спонсорира президента на САЩ???? С 200 кила дрога може би? И шефа на ЦРУ е албанец???? Бахти и тъпунгера! Тибет е напълно различен от Косово. Въпреки че както аз, така и повечето нормални хора харесваме Тибет много повече от Косово, Тибет е в по-неблагоприятна позиция, защото бомби над Китай биха имали непредсказуем ефект върху бъдещето на човечеството. Ембарго също е неприемливо, защото от него ще се облагодетелства Русия (на която не й пука за Тибет). Бойкот на Олимпиадата

  7. Драган
    #9

    Това, което казваш е вярно, но езикът с който Америка говори на Китай трябва да е по-остър. Китай се въоръжава усилено и в бъдеще ше бъде сериозна заплаха. А и не виждаме някаква либерализация. Наскоро гледах по BBC едно предаване Inside China. Дресирането на подрастващите е същото, както едно време (50-те години) тук, или в Съветския съюз. Хората, дори и в Америка, взеха да гледат на Китай по друг начин, само защото е икономически гигант. Но Китай е преди всичко комунистическа държава.

  8. Стефан Чолаков
    #8

    Защо да е невъзможен бойкот? Москва 1980 година?Китай разбира се не е длъжен да бъде демократичен и да спазва човешките права. Но пък и другите страни не са длъжни да одобряват или пък да крият какво мислят по въпроса.Безкритичното приемане на насилитието като правило отключва спирала на неговата ескалация - нито Холокоста, нито Голямата чистка са влизали в първоначалните планове на Хитлер и Сталин. Насилието поражда самоутвърждаваща се спирала, и на всяка нейна "витка" постъпки, който в предходният

  9. Independent
    #6

    Да, Джордж Тенет е син на албански емигранти. Само че настоящият шеф на ЦРУ Майкъл Хейдън, както и всички останали не са. И Джон Маккейн, когото албанците спонсорирали е КАНДИДАТ-президент и то републиканец. А войната в Косово я проведе Клинтън, който е демократ. Така че нещо са ти объркани изводите. Просто сравнението между Косово и Тибет е невъзможно.

  10. starija hush
    #5

    Sveta trebva da osadi Kitai Konskite Glavi za naru6avane 4ove6kite prawa na horata.Na4inite sa dva.Boikot na olimp ili ikonomi4esko embargo.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.