Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Наши оръжейници настояват за участие в крупен проект за армията

13 коментара
Наши оръжейници настояват за участие в крупен проект за армията

Български оръжейни фирми искат временно спиране на проекта за изграждане на комуникационна-информационна система (КИС) на армията. Във вторник пред Mediapool директорът на "Самел-90"-Самоков инж. Петър Георгиев съобщи, че изпълнението на проекта от чужда фирма е опасно за националната сигурност на страната.

Проектът за закупуване на КИС е на стойност 220 млн. евро и ще се реализира до 2022 г. със средства, които ще се залагат в бюджета на Министерството на отбраната. До един месец се очаква да бъде обявена процедура за избор на фирма. Интерес към проекта имат американската компания ITT, британската Bae systems и други световни лидери.

Преди дни от сдружение ''Българска отбранителната индустрия'' е изпратено писмо до президента и върховен главнокомандващ на въоръжените сили Георги Първанов, министрите на икономиката Петър Димитров и на отбраната Веселин Близнаков, с което членовете на сдружението предлагат проектът временно да бъде спрян и да бъде изпълнен от консорциум от български фирми.

Според Петър Георгиев български фирми са в състояние да изпълнят заданието, но са ограничени от участие в процедурата за избор поради изискването да имат годишен оборот над 1 млрд. долара. ''Условията на търга правят невъзможно участието на български фирми в него'', посочи инж. Георгиев. То обаче е лесно изпълнимо от американския гигант ITT, например, който получава поръчки от въоръжените сили на САЩ.

Преди повече от месец Георгиев е изпратил подобно писмо и до министър-председателя Сергей Станишев, но до момента няма отговор.

Георгиев обясни, че друг вариант за изпълнението на проекта би могъл да бъде и консорциум между български и чужди фирми, в който обаче водещи да бъдат родните. Такава била и световната практика. По думите му, когато българските фирми участват в проектите като подизпълнители, за тях остават само трохите.

Директорът на ''Самел'' припомни неуспешния опит за изграждане на полева интегрирана комуникационно-информационна система за армията от чужда фирма – италианската ''Маркони“. Договорът с италианците бе сключен през 1998 година.

Той се оплака, че повече от 18 години Министерството на отбраната не е закупило ''дори една батерия“ от "Самел". Дори радиостанциите за нуждите на военните се доставят от външни фирми.

Наскоро и съпредседателят на сдружението Стефан Воденичаров се обяви за въвеждането на протекционистки режим към участието на българските фирми в проектите на военното ведомство. ''Макар че тенденцията в Европа е да не се толерира такъв подход, в България той би могъл да има положителен ефект'', посочи Воденичаров.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

13 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ойстер
    #15

    Тия от Самоков сигурно още имат надписи Внимание противник подслушивает по техните черупки, дето на пряка видимост не могат да дават свръзка. Тия барутници, техните радиостанции, създаваха такива мизерии на войската преди, че ако имаха тогава мобилни телефони военните щяха да говорят по тях на маневри. Самоковските радиостанции бяха известни като производители на смущения - може с такива да са смущавали Свободна Европа и Метронома, да не слушаме готина музика тогава.Сега да си налягат дъртите комунистически

  2. Sunder
    #14

    Има опасност да не се налапат една банда мижитурки от армията и разни тлъсти чичета "оръжейници"...

  3. читател
    #13

    Инвестиции и поръчки за отбранителната промишленост трябват. Развитието на българската отбранителна промишленост е започнато от нашите деди, които са инвестирали в в нея огромни средства в материални и човешки ресурси. Едва ли е далновидно, да се повтарят грешки, от недомислие, направени по време на прехода в други фундаментални отрасли на българската икономика, последствията, от които сега понасяме всички в една или друга форма. Би трябвало тя да се модернизира въз основа на дългосрочна стратегия. Научните изследвания за военни цели носят сериозни дивиденти и в гражданските сектори на промишлеността.

  4. Ники Офсета
    #11

    Може офертата да им е най-скъпата, но за сметка на това ще предложат офсет: да произвеждат тенджери и тигани от алпака, да отворят оранжерии за домати и в центъра на Бургаското езеро (сладководно) да поставят инсталация за обезсоляване на морска вода. Р.Овч. и други любители на офсета ще могат да рапортуват огромния технологичен пробив на България в областта на тиганите и зарзавата.

  5. Крайно време е..
    #10

    ..да възложиш на чужда фирма, най-добре американска, да оправя жена ти...защото и било писнало от комунистически мачовци!

  6. българ
    #9

    Съгласен съм да има протекционистична политика относно националното производство на специална продукция за нуждите на отбраната. Някои дървени глави така и няма да проумеят значимостта на понятието "национална сигурност"

  7. поп Грую
    #8

    родната оръжейно индустрия ,разсипана от гадните СДС-ри и лично от универсалния виновникИван Йорданов Костов. Ми защо като два мандата вече сте на власт не им ударихте едно рамо? Колко крупни сделки за превъоръжаване на армията им възложихте.Ето например,защо чакахте с два месеца закъснение да се доставят на частите ни в Афганистан нови американски бронетраспортьори .Ми защо не им изпратихне от М-овите складове ,наши родни БТР-ри,производство на завод "Бета " в Червен бряг. Пък завода да попълни

  8. поп Грую
    #7

    историята на прехода.Върни се назад и си прочети старите вестници . Особено тези отпреди две години и ще видиш,какъв мощен потенциал имаме ,за производство на оръжия ,които всяка слаборазвита страна може да си направи по руски лиценз.Както го и правят. А можеш ли да ми кажеш ,какви съвременни оръжия може да направи нашата военна индустрия освен леки пехотни оръжия,миномети , противотанкови СПГ-та и разни видове джепане. Например ракети със среден и дълъг обсег. Или противоракетни системи за прехващане на вражески ракети .

  9. Попе,
    #6

    не плещи глупости, ами бегай при попадията - пак е при клисаро!

  10. ttt
    #4

    колко и какво оборудване са продали нашите от "Самел" - имат ли някой, който да каже че то е по добро от това на ITT. Май нямат - тук нещата са различни - заради техните изхвърляния може да загинат наши войници - не е като по рано - каквото и да произведеш се биеш в гърдите т.к. никога да не се използва в реални условия. Иначе за каква сигурност ми говорят - да не навлизаме в тази тема, че не на запад а на изток трябва да се огледаме.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.