Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Насилието в Казахстан привлече вниманието към дунганите

0 коментара

Хусей Дауров - въвлечен в междуетническите размирици през уикенда в Южен Казахстан - щял почти да изгуби съзнание, когато усетил студената стомана на пистолетно дуло, опряно в слепоочието му.

В сблъсъците между казахското мнозинство и малцинството дунгани - мюсюлмани от китайски произход, загинаха 11 души, а десетки бяха ранени. Заради насилието хиляди избягаха в съседен Киргизстан, главно дунгани. В Централна Азия те са общо 150 000 души.

Дауров, местният лидер на общността, се опитал да успокои духовете, но един казах насочил пистолет в лицето му. Друг казах обаче се намесил и убедил първия да го пусне да си върви.

Близо шейсетгодишният мъж с висяща на превръзка ръка, счупена по време на безредиците, не бърза да осъжда своите "братя" казахи за избухналото насилие. "Не бяха казахите, които причиниха това на нашия народ - уверява той. - Това бяха бандити, наемни убийци."

Бил смаян, когато през нощта на 7 февруари стотици казахи щурмували и превзели село Масанчи, населено главно с дунгани и разположено на около 130 км западно от Алмати, икономическата столица на страната. Тези кръвопролития хвърлят светлина върху напрежението в мултиетническия регион.

В очите на дунганите обаче животът в Централна Азия изглежда спокоен в сравнение с репресиите, принудили ги през 19 век да избягат от имперски Китай. Заселници, настанили се от двете страни на границата между Казахстан и Киргизстан, те смятат, че са наследници на китайски и арабски традиции; занимават се главно със селско стопанство и търговия на дребно.

Наречието им - смесица от китайски и фарси, ги обособява като отделна група в региона, където преобладават тюркските езици, но не им пречи да се интегрират.

"Немислим" конфликт

Батирбек Тореев - служител, който живее в село Каракемер, нарича "немислимо" внезапното нападение срещу Масанчи: "Живеем като приятелски семейства. Ходим си на гости", чуди се той и добавя: "Е, станалото - станало, животът продължава".

В Китай дунганите ги наричат "хуей". Наред с други етнически групи тази десетмилионна народност става обект на репресиите срещу мюсюлманите в Западен Китай.

Някои в Киргизстан и в съседен Казахстан впрочем открито са настроени срещу тях - обвиняват ги, че се възползват от общото културно и езиково наследство, за да получават предимства в търговията с Китай.

Говори се, че през 2013 г. десетки шофьори на камиони - дунгани, били пребити от шофьори киргизи близо до КПП на границата с Китай в спор кой да превозва стоки за Централна Азия. А в началото на 2000-те години дунгански къщи били опожарени след конфликт с киргизки селяни.

Навремето дунганите намерили убежище в Казахстан. И всички етнически групи в региона заслужават "огромно благодаря", загдето са осигурили тогава храна, подслон и помощ на дунганските бежанци, уверява Хусей Дауров.

В Масанчи все още се виждат следи от сблъсъците, но казахстанската държава, винаги превъзнасяла хармонията в страната, където според външното ѝ министерство "живеят в мир над 100 етнически групи", се опитва да възстанови някакво що-годе нормално положение.

Насядали край местна джамия, възрастни дунгани хапват ориз с полицаи от казахски произход. Засиленото присъствие на силите на реда след сблъсъците е било прието добре в малкото градче, уверяват те.

Осезаем гняв

Другаде служители от администрацията на региона разчистват почернелите отломки от някогашния най-голям супермаркет в Масанчи. Работниците са ядосани и това се усеща.

"Те пребиха един от нашите старейшини", казва Ермек Сапаров от екипа. Инцидентът, станал два дни преди сблъсъците, изглежда е подхранил призивите за насилствени действия, отправяни по-специално в социални мрежи и чрез месинджъри.

Колегата му Улан Ачирбек признава, че бил изкушен да последва призивите за отмъщение, но имал друга работа в петък вечерта. Но гневът му не се е уталожил: "Ето вижте, това беше дунгански магазин, но всички, дето разчистваме, сме казахи".

Друг проблем, подклаждащ враждебността спрямо дунганите и както установи АФП, широко обсъждан в месинджър платформите, е от езиково естество: според тези постове дунганите използват във всекидневието си най-вече руски и дунгански, а не казахски.

Застреляният 24-годишен дунган Малик Ясиров обаче е бил учител по казахски в близкото село Сортоб. "Той беше патриот. Отиде в Масанчи, за да защитава своите сънародници", гневи се Айче Гадир, майка му, на церемония, организирана за близките на младежа в дома на семейството.

Ясиров поддържал връзка с нея цяла нощ. Описвал убийствата и погромите, умолявал майка си да откара двете му деца в Киргизстан. Към един часа след полунощ престанал да отговаря на телефона. Айеч Гарид научила за смъртта му чак на сутринта.

"Живеем тук от 150 години. Защо Аллах ни наказва така? - пита се тя. - Как да загърбим това?"

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.