Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

НАТО и ЕС настояват пред македонското правителство за бързи реформи

0 коментара

В декларация след съвместното заседание на НАТО и ЕС, министрите на външните работи препотвърдиха подкрепата за македонското коалиционно правителство, но то бе призовано да предприеме бързо реформи, целящи да преодолеят дълбоките междуетнически противоречия, предаде Ройтерс. В декларацията се иска от управляващата коалиция да даде повече права на етническите албанци чрез бързи политически реформи, предаде ДПА. Министрите приветстваха възобновяването на междуетническите преговори в коалиционното правителство, постигнато от Хавиер Солана във вторник вечерта, но заявиха, че Скопие сега трябва да работи върху структурни политически промени за намаляване на хроничното напрежение с етническите албанци. Това включва предоставянето на албанското малцинство на повече политически, езикови и конституционни права.

НАТО и Европейският съюз заявиха подкрепата за териториалната цялост и суверенитета на Македония, подчертавайки, че ще работят само с легитимните политически представители в Македония, а не с въоръжените екстремисти и с техни представители, се казва в общата декларация на министрите на външните работи.

В изказването си пред заседаващите Хавиер Солана съобщи за резултатите от двете си посещения в Скопие, при които споразумението между етническите албански партии и бунтовниците от Армията за национално освобождение бе анулирано, а основните партии се съгласиха да подновят политическия диалог и изразиха подкрепа за управляващата коалиция. "Ситуацията в Македония сега е по-добра. Смятам, че вървим в правилна посока, но проблемът още не е решен. Това ще отнеме време", предупреди Солана.

Анна Линд, министър на външните работи на Швеция, която в момента председателства ЕС, заяви, че македонците трябва да се възползват от възможността да извършат реформите. Тя каза, че ЕС се надява да получи доклада за ситуацията до срещата на високо равнище на съюза в средата на юни в Гьотеборг. "Днес на Балканите има повече надежда, отколкото когато и да било през изминалото десетилетие", каза генералният секретар на ООН Джордж Робъртсън.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.