Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

НАТО и икономическата експанзия - опорите на националната сигурност

0 коментара

Г-н Президент, каква разлика виждате в предизвикателствата, пред които е изправена България сега, когато сте вече президент, в сравнение с времето, когато бяхте кандидат-президент?

Определено има разлика между позицията ми като председател на най-голямата опозиционна партия и тази, като президент. Ситуацията в страната буквално се мени, въпреки че това става с по-бавни темпове, отколкото бихме искали. Има политическа стабилност. Всъщност, има силно сътрудничество между различните парламентарни групи, за разлика от ранните години на нашата демокрация.

Приоритетите на българската икономическа политика са ясни и ние изглежда, че сме успели да постигнем консенсус. Следователно, без се ми става прекалено спокойно и комфортно, се чувствам стабилен, стоя здраво на президентското кресло.

Бихте ли ни казали нещо повече за Вашите приоритети за 2002 г.? Кои са според Вас най-големите предизвикателства, пред които е изправена България?

По отношение на вътрешната политика най-голямото предизвикателство пред политическите партии е постигането на устойчив икономически растеж. От гледна точка на външната политика, ключовите приоритети са да ускорим преговорите за членство в Европейския съюз и да отговорим на критериите за членство в НАТО.

Бихте ли описали работните Ви отношения с министър-председателя? Вярвате ли, че съществува международен, обединен фронт, който подкрепя България?

Министър-председателят и аз... ние много се различаваме от гледна точка на нашето минало, на политическата подкрепа, с която се ползваме, както и по отношение на личностите ни като политически фигури. Това, по което си приличаме, е, че нямаме навик да гледаме назад. Не гледаме в огледалото за обратно виждане. Това което ни обединява, това което ни сближава, е прагматичният подход към нещата. Поддържаме открит, откровен и активен диалог. Дори, когато възникнат различия помежду ни, ние се опитваме да ги дискутираме открито, очи в очи. Аз определено се придържам към ролята си на коректив, особено в социалната политика, когато установя, че правителството не върши това, което би трябвало.

Колко е важно според Вас България да бъде поканена в НАТО?

За България поканата за членство в НАТО е от първостепенно значение. Тя е също толкова важна и за НАТО, защото би била една инвестиция в Югоизточна Европа. Вярвам, че НАТО и международните ни партньори ще осъзнаят, че е много по-мъдро да се инвестира в мира днес, отколкото да се гасят пожари утре. В последните години България де факто е член на НАТО. Като такъв ние действахме в Босна, Косово и Македония. Имаме значителен напредък в ускоряването на военните рефоми. Тези постижения сега се оценяват. Също така сме наясно с важните политически измерения на този въпрос. Българските власти полагат усилия да преборят се с корупцията, да проведат реформи в съдебната система, да съживят системата за енергийно снабдяване - всички въпроси, по които се чувствахме уязвими. Членството в НАТО ще даде един силен импулс за разрешаването на тези проблеми.

Това интервю ще бъде публикувано при пристигането на министър-председателя във Вашингтон. Бихте ли коментирали значението на това посещение?

За нас визитата на всеки български държавник във Вашингтон е важна. Такива посещения са добра възможност за нашите партньори и приятели във Вашингтон да получат информация от първоизточника за хода на политическите, икономическите и военните реформи в държавата ни. Аз определено ще се опитам да посетя Вашингтон. Надявам се това да стане преди срещата на върха в Прага (през ноември). Но независимо от това кога ще бъде това посещение, искам да Ви уверя, че ние сме поели ангажимент да засилим диалога си със САЩ.

Независимо от решението на НАТО, бихте ли описали другите ключови аспекти на двустранните отношения със САЩ, които са от дългосрочно значение за България?

Започвам своя отговор с това, че няма никакви политически проблеми между България и САЩ, и че през последните десет години отношенията ни трайно се развиват. Забелязва се дори прелом, така да се каже, в отношенията ни след 11 септември. България подкрепи САЩ, не само морално, но и в практическия смисъл, в операцията срещу тероризма. В момента има малък български контингент в Афганистан. Това е много категоричен знак за солидарността ни със САЩ по отношение на борбата срещу тероризма и глобалните антитерористични действия.

От друга страна, обаче, не мога да бъда удоволетворен от търговския стокообмен между двете държави. Очаквам едни по- активни, динамични икономически взаимоотношения през следващите месеци.

Г-н Президент, Вие говорихте за прелом в българо-американските отношения от 11 септември насам. Какво е според Вас мястото на САЩ в света в момента? Как гледат българите на САЩ?

Едно е ясно - след 11 септември лидерската ролята на САЩ в антитерористичната коалиция, бореща се с тероризма в различни точки на света, нараства. Смятам, че тази роля ще стане още по-важна от гледна точка на Балканите.

Има ли аспект от САЩ, който особено да се харесва на българите?

Това, което се харесва на хората, без съмнение, е откритостта на американците. Именно на това се дължи интереса, особено на младите, към САЩ. Макар и нескромно, смея да твърдя, че това може да е двустранен процес, и защо не? Американците може да открият привлекателни черти, нещо, което си струва да се взаимства от българите. Това би било от полза и за двете страни. Сигурен съм, че и малките нации имат с какво да допринесат за света, особено в новата геополитическа ситуация.

Бихте ли очертали какво е значението на България като стабилизиращ фактор на Балканите?

Прав сте. България показа през последната година, че играе стабилизираща роля на Балканите. Радваме се на отлични отношения с всички балкански страни - нещо, което не се е случвало през последния век. България няма териториални претенции към съседните си държави и се опитваме да поощрим политическия и културен диалог с тях. Пример за това са отношенията ни с Македония, които претърпяха драматични промени и са всъщност признак на по-голяма стабилност на Балканите като цяло.

Бихте ли коментирали отношенията между България и Русия?

Българо-руските политически отношения се задълбочиха през последните няколко години, но все още има какво да се желае в икономическата сфера.

Никой, още по-малко ние, на Балканите, не може да спечели от създаването на нови разделения, нови разделителни линии или Берлински стени. Изправени сме пред нови предизвикателства. Тероризмът е само едно от тях. Други такива са наркотрафикът, незаконният трафик на оръжие, трафикът на хора - всички те са нови заплахи, пред които е изправено човечеството. Тези предизвикателства не могат да бъдат пренебрегнати от нито една държава, малка или голяма и в този контекст ние можем да засилим отношенията си с Русия и другите източни държави.

Текстът на интервюто е предоставен от прессекретариата на президентството

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.