Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

НАТО и Русия имат "";напредък в установяване на сътрудничество"",N

0 коментара

НАТО и Русия заявиха вчера в обща декларация, че са постигнали напредък в установяването на по-тясно партньорство и на нова форма за общи действия, предаде Ройтерс.

В декларацията след заседанието в Брюксел на Постоянния съвет НАТО-Русия се казва, че посланиците са констатирали напредък в изпълнението на решението от декември 2001 г. Според това решение 19-те от пакта и Русия трябва да създадат нови ефективни механизми за консултации, сътрудничество, общи решения и координирани съвместни действия.

Според Ройтерс, цитирана от БТА, висш представител на Северноатлантическия съюз е изразил увереност, че последното предложение на пакта за бъдещия Съвет НАТО-Русия ще позволи на следващите разговори в Москва през идната седмица да се стигнe още по-близо до споразумение. Източникът не разкрил подробности за предложението.

Неяснотите в официалните общи заявления обаче явно крият големи разминавания във вижданията на НАТО и Русия за бъдещите им отношения.

Началото на процеса на новите отношения НАТО-Русия формално беше поставено в края на миналата година, когато Тони Блеър изпрати специално писмо до президента Путин с покана да се изработи нова обща рамка на отношения.

Русия разбра превратно поканата и поиска да бъде допусната в Североатлантическият съвет (СС) на Алианса, в който 19-те страни-членки взимат политическите решения. Искането за участие в СС на НАТО по същество означава, че Русия настоява да получи право на вето върху политическите решения на Алианса, сред които е например разширяването.

След срещата на министрите на отбраната от 18 декември 2001 НАТО излезе с изрично и ясно комюнике, в което беше подчертано, че НАТО си запазва прерогативите за самостоятелни действия и решения във формат 19 по всички въпроси, свързани с неговите задължения и отговорности. В същото комюнике възможните отношения в един нов съвет НАТО-Русия бяха определени като "разглеждане само на някои въпроси като борбата с тероризма, неразпространението на оръжията за масово унищожение и мироопазващите мисии".

В същото комюникето ясно се подчетаваше, че на срещата на високо равнище на НАТО през ноември 2002 г. в Прага ще започне нов цикъл на разширяване на съюза, и се отправи призив към деветте страни-кандидатки (сред които и България) да активизират подготовката си за приемане.

Въпреки тези ясни сигнали преди два дни ИТАР-ТАСС предаде, че новото партньорство между Москва и Северноатлантическия съюз ще бъде във формат "20" , а не в досегашния формат "19 плюс 1".

В резултат на това се наложи още същия ден говорителят на НАТО Ив Бродьор да нарече "подвеждащи" съобщения в медиите, според които на Русия ще бъде предложен еднакъв статут в Северноатлантическия съвет /СС/ - органа за вземане на решения на алианса. Бродьор заяви за пореден път, че "Русия няма да има право на вето" и добави, че Русия няма да участва в СС.

Съобщението на ИТАР-ТАСС и неговото ехо принуди и генералният секретар на НАТО Джордж Робъртсън да изпрати специално писмо-опрвержение до в. Файненшъл таймс по повод статия на вестника от 25 февруари, озаглавена "НАТО предлага установяване на по-тесни контакти с Русия". В статията се твърди, че Алиансът е сключил споразумение с Русия, по силата на което страната ще получи еднакъв статут с 19-те държави от Северноатлантическия съвет, органът, където се вземат политическите решения в НАТО.

Това твърдение е невярно, написа Робъртсън. Русия не е била канена да се присъедини към Северноатлантическия съвет /СС/, нито пък НАТО ще промени СС в нещо ново или различно, където да бъде включена Русия, изтъкна Робъртсън. В момента се обсъждат предложенията за създаване на ново партньорство с Русия от формат "20", но то ще бъде отделен орган от Северноатлантическия съвет. Според Робъртсън е изключително некоректно да се твърди, че Русия ще получи еднакъв статут с членките на алианса в СС.

Това пояснение е важно, заключава Робъртсън, защото иначе читателите могат да стигнат до извода, че практически Русия ще стане член на НАТО и че Северноатлантическият съвет ще загуби автономността си.

Подозрението, че съобщението на ИТАР-ТАСС не е случайна грешка намери потвържение днес, когато пред Ройтерс дипломатически източник в Брюксел е заявил, че "руското предложение за "формат 20" е нелепо и че то е било отхвърлено".

Успоредно с това днес ИТАР-ТАСС предаде, че според руския министър на отбраната Сергей Иванов, че форматът на сътрудничеството на Русия с НАТО още не е договорен. По неговите думи принципната позиция на Москва за това бъдещо сътрудничество е двете страни да носят пълната отговорност за изпълнението на съвместно взетите решения.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.