Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

НАТО изтегля 10 000 войници от Балканите след Рейкявик

0 коментара

НАТО иска да намали до края на годината с около 10 000 войници своите миротворчески сили на Балканите. Решението за това ще бъде взето на пролетната среща на външните министри на алианса идната седмица в исландската столица Рейкявик, казаха дипломати от НАТО.

Германското правителство се надява да изтегли до 2800 от разположените в момента около 7000 войници от бундесвера в Косово, Босна и в Македония. Очаква се също така идната седмица НАТО да признае официално Хърватия като кандидат за присъединяване към алианса.

Военните са на мнение, че контингентите на НАТО могат да бъдат намалени поради видимо подобрената обстановка на сигурността на Балканите. Планира се да бъде изтеглена по-голямата част от тежката бойна техника като оръдия и танкове, а така също да се съкратят структурите на командването, особено в Косово. Най-вече натовските държави, които в момента участват със свои войски в Афганистан, настояват да бъдат разтоварени от ангажимента в Югоизточна Европа.

Предвижда се миротворческите сили ЕСФОР в Босна и Херцеговина да се съкратят от 18 000 на 12 000 войници, а числеността на международните сили КейФОР в Косово да се намали с около 3500 войници и да достигне 33 500 души.

Германското правителство вече многократно е молило НАТО за намаляване на военият ангажимент на Германия на Балканите. Желанието на Берлин е контингентът на бундесвера в Босна да се намали от 1700 на около 1000 военнослужещи. Германия иска също да изтегли 1500 от своите намиращи се в момента в Косово 4700 войници. Вече е решено в края на юни бундесверът да приключи мироопазващата си мисия в Македония. Намиращите се там 600 германски войници ще бъдат сменени с холандски. Като цяло министърът на отбраната Рудолф Шарпинг може да разчита германският принос за сигурността в кризисния район на Балканите да бъде намален с 2800 войници.

Като още един признак за отслабване на напрежението на Балканите натовски дипломати оценяват това че външните министри на алианса ще признаят идната седмица на Хърватия статут на кандидат за членство в НАТО. Правителството в Загреб ще разработи подобно на другите девет кандидати национален план за действие за членство в НАТО. Никой в Брюксел не очаква обаче, че получилата независимост през 1991 г. Хърватия ще бъде приета скоро в алианса. Очаква се на срещата на високо равнище на НАТО през ноември в Прага покана за членство да получат седем държави. Хърватия, както и Албания и Македония, ще трябва да чакат още дълго време за това.

Въпросът за сътрудничеството на НАТО и Европейския съюз както досега изглежда неразрешен. Гърция и Турция от месеци спорят за условията при които Европейският съюз ще може да използва потенциала на НАТО за свои миротворчески мисии. Смята се за изключено страните да постигнат споразумение за това на срещата в Рейкявик. Спорът блокира досега намерението на Европейския съюз да поеме през есента от НАТО мандата за мисията в Македония.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.