Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

НАТО няма доверие на кадрите ни

0 коментара

Заради проблеми със защитата на класифицираната информация България засега няма да има свои представители в голяма част от основните комитети на НАТО, научи Mediapool. Информацията бе потвърдена днес и от министъра на външните работи Соломон Паси с уточнението, че тя се отнася до всички седем кандидат - членки за Алианса.

Според създадените в НАТО правила, веднага след подписването на протокола за присъединяване, страната - кандидат получава правото да има свои представители във всички комитети на НАТО. Изключение правят само заседанията на органите по въпросите на ядрената енергетика и за планиране на отбраната. Освен тези две структури има още 28 основни комитети, в които по принцип трябваше да имаме наблюдатели. Те нямат право на глас, но присъствието им в е важно заради информацията, която се разменя там. Отделно, те имат правото да изказват позицията на страната, която представляват, което е от огромно значение особено при положение, че в момента върви процес на преструктуриране на Алианса.

В сряда на официална церемония в Брюксел, външните министри на седемте кандидатки и посланиците на 19-те страни - членки подписаха присъединителните протоколи, с което бе отворена и процедурата за ратификацията им в парламентите на държавите от Алианса.

Преди няколко седмици представители на службата по сигурността към НАТО бяха в България, за да инспектират системата за опазване на тайните. Според източници от управляващото мнозинство, докладът за резултатите от мисията, изпратен на кабинета, е изключително негативен. В него се отбелязва, че българските специални служби нямат капацитет да предотвратят проникването на чуждо разузнаване в правителството.

"Не само България, никоя от седемте държави-кандидатки не е поканена в комитетите, свързани с опазването на класифицираната информация. Не сме доказали, че сме се справили с проблемите", бе коментарът на Соломон Паси пред Mediapool. Според него нито една от седемте няма перфектна система за опазване на тайните.

"Впрочем не смятам, че и системата в страните- членки на НАТО е перфектна. Спомняте си, че още по времето на Косовската криза имаше изтичане на секретна военна информация от щабовете за военно планиране директно към противниковия лагер и в този смисъл и ние имаме какво да направим за нашата система", каза още Паси. На въпрос какво ще стане, ако след три месеца България отново получи негативна оценка, Паси заяви: "Аз вярвам, че ще се справим".

На България е поставен срок от два-три месеца за решаване на проблемите с класифицираната информация, след което отново ще има проверка от НАТО, за да установи резултатите.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.