Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

НАТО пад натиск за повече войски в Афганистан

0 коментара

Американският министър на отбраната Доналд Ръмсфелд разговаря в Брюксел с колегите си от страните членки на НАТО за пръв път, откакто в ЕС бе постигнато съгласие по спорния план на европейската отбрана, предаде Би Би Си.

В същото време генералният секретар на Алианса Джордж Робъртъсн настоя страните членки да предоставят допълнителни войски и екипировка за мироопазващата мисия в Афганистан.

По време на срещата министрите приеха да бъдат съкратени почти наполовина мироопазващите сили на НАТО в Босна от 12 500 до 7000 през март догодина.

НАТО очаква да изпълни мисията си там скоро след това и контролът върху бившата югославска република да бъде поет от войски и полиция на ЕС.

НАТО под натиск за допълнителни войски в Афганистан

Лорд Робъртъсн поиска 14 хеликоптера и около 400 души специални войски да се присъединят към сегашните 5 700 войници в афганистанската столица Кабул.

Допълнителните сили трябва да осигурят разширяването на натовската мисия в 17 провинциални градове на Афганистан.

Робъртсън посочи в изказването си, че правителствата трябва да имат политическата воля да изпратят и разположат по-многочислени войски. Не трябва да се отклоняваме от целта си в Афганистан, защото в противен случай тази страна и нейните проблеми ще дойдат до нашия праг, добави той.

Ако мисията в Афганистан се провали, доверието в НАТО ще бъде силно подкопано, а страната отново ще се превърне в база на международния тероризъм, предупреди генералният секретар.

Правителствата трябва да имат политическата воля да използват совите сили в много по-големи мащаби, отколкото сега, заяви Робъртсън.

Кореспондентите посочват, че към този момент страните членки не са откликнали на призивите за предоставяне на допълнителна техника, но Норвегия, Исландия, Испания и други страни са предложили допълнителни войски.

Компромисът по европейското звено за военно планиране

По въпроса за европейските отбранителни планове, станали повод за тежки спорове предишните седмици, Робъртъсн изтъкна дадените от министрите уверения, че няма да бъде предприето нищо, което би било предизвикателство спрямо първостепенното значение на НАТО.

При пристигането си в Брюксел в неделя Доналд Ръмсфелд повтори американските опасения. Мисля, че ако има нещо, което би поставило НАТО пред риск, трябва да има много сериозна причина, за да бъде то направено, каза той.

В понеделник, на пресконференция след срещата с колегите си от НАТО, Ръмсфелд изрази увереност, че отбранителните планове на ЕС няма да конкурират или дублират НАТО, предаде Си Ен Ен. По-рано той предупреди срещу създаването на каквито и да е независими европейски щабове за планиране на отбраната.
Последният план на ЕС внесе корекции в предложението на Франция и Германия за създаване на отделни щаб - квартири, в което САЩ виждаха заплаха за единството на НАТО и разпиляване на ресурсите.

Вашингтон смята, че подобна структура би дублирала НАТО, и подозира, че зад идеята се крият стремежи на Франция да ограничи влиянието на САЩ в алианса, посочва Ройтерс .

Новият ревизиран план, подкрепен и от Великобритания, предвижда създаване на европейска планираща структура във военното командване на НАТО в южна Белгия и допълнителен персонал към звеното за Европейско стратегическо планиране в Брюксел.

Британският външен министър Джак Стро каза, че европейските планове, които все още не са одобрени формално от целия ЕС, предвиждат НАТО да има водеща роля в европейската отбрана.

Би Би Си припомня, че в края на миналата седмица Великобритания също подписа клаузата за взаимна защита, според която европейските страни ще защитават атакувана страна членка, ако това действие е съвместимо с поетите към НАТО ангажименти.

Германският министър на отбраната Петер Щрук поиска да успокои САЩ, че европейските планове няма да отслабят НАТО.

Целта е да се усилят европейските стълбове на НАТО, което също е в интерес и на САЩ, каза той пред репортери. Това в никакъв случай не е конкуренция на НАТО, допълни той, цитиран от Си Ен Ен.

От нас се очаква да не дублираме дейността на двете организации или да допуснем съперничество между тях , защото те и без това имат повече от достатъчно задачи в днешния свят, каза генералният секретар Джордж Робъртъсн. Той отбеляза, че на заседанието днес не е имало големи дискусии по тази тема, тъй като "въпросът засега не е стигнал окончателен етап".

САЩ искат да прехвърлят на НАТО мисията в Афганистан

Докато страните - членки на организацията са поставени под натиск да изпълнят поетия ангажимент към ООН и Афганистан за разширяване на мисията там, Ръмсфелд предложи на съюзниците да направят още една стъпка напред. Той посочи, че Вашингтон би желал НАТО евентуално да поеме цялата мисия в Афганистан.

Освен тези военни части - ИСАФ (Международни сили за поддържане на сигурността), в Афганистан действа и международен контингент под американско командване, който е от около 11 000 военнослужещи, предимно американци. Те имат задачата да издирят остатъци от силите на талибаните и на Ал Каида в рамките на широкомащабната Операция "Трайна свобода".

Съюзниците обаче досега не са показали признаци на готовност да поемат и Операция "Трайна свобода".

НАТО не е готова да поеме и по- голяма роля в Ирак, където е ангажирана единствено с осигуряването на логичстична подкрепа за силите под полско командване.

Робрътсън посочи, че НАТО трябва да продължи подкрепата си и намекна за поемането на по-мащабна роля в дългосрочен план.

"Ние трябва да продължим да помагаме на страните от Алианса да поемат водеща роля в Ирак и, накрая, ние трябва да се подготвим утре да сме в състояние да направим това, което сега е неприемливо или невъзможно", каза той.

Много страни - членки, като Великобритания, Испания, Италия и Полша, изпратиха войски в Ирак. Но Алиансът има ограничена роля там, заради принципната опозиция на Франция и Германия.

Чехия първа ще командва нов батальон за ядрена защита

На церемония в рамките на срещата на министрите на отбраната на НАТО в Брюксел официално беше представен новият многонационален батальон, който трябва да защитава силите на алианса и цивилните от нападения с ядрени, биологични, радиологични и химически оръжия, предадоха АФП и Ройтерс.

Военната част, която ще бъде командвана шест месеца от Чехия, включва войници от 13 от 19-те страни от НАТО, както и от Румъния и Словения.

Батальонът, който ще наброява около 500 войници, ще разполага с модерни техники, с лаборатории за изследване на ядрени, биологични и химически елементи, както и с екип за бързо реагиране. Батальонът ще бъде напълно оперативен през юли 2004 г.

Германия ще поеме ротационното командване на военната част след Чехия. Представител на НАТО посочи, че новата военна част ще има за задача да помага на войниците, участващи в евентуални бъдещи конфликти, да действат под заплаха от нападение с оръжия за масово унищожение. Той обаче допълни, че алиансът не изключва възможността батальонът да бъде разположен в негова членка, чието население е станало жертва на атака с подобни оръжия.

Външните министри на НАТО ще проведат своята последна за годината среща в четвъртък и петък.

Тези срещи ще бъдат и последните за Джордж Робъртъсн като генерален секретар, който се оттегля от поста в края на декември след приключването на 4-годишния му мандат. Постът заема холандския външен министър Яп де Хуп Схефер.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.