Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

НАТО пое и зоната, забранена за полети над Либия

67 коментара
НАТО пое и зоната, забранена за полети над Либия

Страните от НАТО са се споразумели алиансът да поеме осигуряването на забранената за полети зона над Либия, но не и пълното командване на военните операции по налагането на резолюцията на ООН за защита на цивилните от силите на Мумар Кадафи.

Генералният секретар на организация Андерс Расмусен, цитиран от ББС, съобщи, че в някои аспекти провеждането на военната операция ще остане под контрола на сегашната военна коалиция.

"Засега все още ще има коалиционна операция и натовска операция. Мандатът на Алианса не излиза извън налагането на зоната, забранена за полети и оръжейното ембарго", заяви Расмусен, цитиран от Ройтерс.

Предаването на контрола на либийското небе ще стане в началото на следващата седмица. Представител на НАТО съобщи, че Алиансът планира операцията по налагането на забранена за полети зона над Либия да продължи около три месеца.

НАТО поема ръководството на операцията

Представители на НАТО заявиха, че се очаква в неделя да бъде взето решение дали мандатът да бъде разширен, така че алиансът да поеме командването на всички операции и да може да атакува наземни цели с цел защита на цивилното население. Самият външен министър на Турция Ахмет Давутоглу, чиято страна се смята за основен противник на идеята, съобщи, че операцията ще бъде прехвърлена изцяло на НАТО и ще има ясно командване. 

Вицеадмирал Бил Гортни, директор на Съвета на началник щабовете на въоръжените сили, заяви, че САЩ полагат всички усилия да предадат ръководството на коалицията на друга единица, вероятно най-рано в края на тази седмица.

Пентагонът уточни, че американски военни самолети ще продължат да нанасят удари в Либия.

Американският в. "Ню Йорк таймс" отбелязва, че въпреки постигнатия компромис в НАТО многонационалната коалиция, нанасяща удари по режима на Кадафи си остава разделена относно крайната цел на тази операцията, която може да продължи седмици, както и относно стратегията за излизане от Либия. САЩ искат например Кадафи да бъде свален от самите либийци.

Франция отиде по-далеч, като призна правителството на бунтовниците за единствената легитимна власт в Либия. Но други страни, дори и такива, които са против авторитарното управление на полковника, засега се дърпат и това усложнява планирането и изпълнението на военната кампания и прави нейните цели поне засега да изглеждат недобре дефинирани, отбелязва вестникът.

Като пример за тази недобра дефинираност "Ню Йорк таймс" посочва и противоречивите информации във връзка с компромиса в НАТО. Генералният секретар на алианса Андерс Фог Расмусен поясни, че НАТО поема контрола върху два елемента от военната операция - зоната за забрана на полети и ембаргото, но висш представител на администрацията на Барак Обама твърди, че НАТО е дал съгласието си и за така наречената зона, забранена за придвижване на силите на Кадафи, което налага бомбардиране на сухопътните войски на полковника.

Според ББС все още има разногласия по въпроса дали трябва да се проведе сухопътна офанзива в Либия.

Турция, която има резерви изобщо към провеждането на операция, е настояла единствено НАТО да поеме контрол върху всички военни операции в Либия. Страната е изразила подозрения, че някои партньори, които искат да действат извън НАТО, са насочили поглед към либийските минерални богатства, съобщи Ройтерс.

След постигнатото споразумение представителите на Анкара са изразили задоволство, че всички техни искания са приети. Междувременно турският парламент одобри решението на правителството да участва във военноморската операция на НАТО за налагане на оръжейно ембарго на Либия.

Турция ще изпрати четири фрегати, една подводница и един ескортиращ кораб за осигуряване на блокадата по море.

Държавният секретар на САЩ Хилъри Клинтън също изрази задоволството си от постигнатото решение в рамките на Алианса.

Обтягане на отношенията между Турция и Франция 

Турският премиер Реджеп Тайип Ердоган коментира, че с прехвърлянето на НАТО на командването на международната военна операция в Либия, Франция ще бъде поставена вън от играта, което той определи като много положително развитие.

Ердоган посочи това в отговор на въпроси на журналисти за ситуацията в Либия, като изрази задоволство от поемането от НАТО на командването на операцията.

Военната намеса на коалиционните сили в Либия предизвика ново покачване на напрежение в отношенията между Париж и Анкара, които са хронично обтегнати заради съпротивата на Франция срещу присъединяване на Турция към ЕС, припомня Франс прес.

В реч в Истанбул вчера турският премиер Реджеп Тайип Ердоган критикува "западните приятели", които размътват умовете на хората за операцията в Либия и използват много неуместни изрази като "кръстоносен поход", което предизвиква въпроси за техните намерения.

Френският министър на вътрешните работи Клод Геан в началото на седмицата изрази похвала към президента Никола Саркози, който по думите му е "оглавил кръстоносния поход, за да мобилизира Съвета за сигурност на ООН, а след това Арабската лига и Афиканския съюз".  

Турция остана недоволна от това, че не бе поканена от Саркози на срещата за Либия на 19 март в Париж, в която участваха редица западни лидери. Анкара остана недоволна и от съпротивата на Париж да остави политическия контрол на операцията на алианса.

Продължават въздушните удари срещу силите на Кадафи 

В на фона на продължаващите разговори в НАТО за бъдещето на операцията коалиционните сили продължиха за шеста поредна нощ въздушните удари срещу силите на режима в Либия в изпълнение на резолюцията на ООН за защита на цивилните. Те обаче не успяха да спрат повторното влизане на танковете на Кадафи в третия по големина град в Либия Мисрата, съобщи Ройтерс.

Западните сили се надяват, че бунтовниците ще успеят да отблъснат силите на режима, но действията в Мисрата показват, че те имат сериозни затруднения. Бунтовниците, които формираха свое управление в Бенгази, заявиха, че се нуждаят от още муниции и противотанкови оръжия, а генералният секретар на ООН Бан Ки-мун, цитиран от Ройтерс, съобщи, че досега няма доказателство, че Триполи ще се съобрази с резолюцията на ООН.

За 24 часа силите на международната коалиция са изстреляли 18 крилати ракети "Томахок" и са извършили 153 полета, насочени срещу военни обекти на режима на Муамар Кадафи, съобщи военна говорителка на САЩ, цитирана от Ройтерс.

Мишените са били артилерийски установки, механизирани части и командна и контролна инфраструктура, уточни Никол Далримпъл, говорителка на Африканското командване на въоръжените сили на САЩ, базирано в Германия.

Освен ракетите "Томахок" военновъздушните сили на коалицията са пуснали четири бомби Джей Ди Ей Ем (JDAM) със сателитно насочване по военни обекти на либийския режим. Шейсет и седем от полетите над Либия са извършени от самолети на САЩ, а останалите 86 - от съюзнически.

Хиляди участваха в петъчната молитва в бунтовническия бастион Бенгази, като от лозунгите по шатри и стени в града може да се съди, че борбата за свалянето на Кадафи продължава. На един от лозунгите пише: "Мисрата, ние идваме", предаде ДПА, цитирана от БТА.

В петък катарски военни самолети за първи път прелетяха над Либия в рамките на операцията за налагане на забранена за полети зона, съобщи Франс прес. Така Катар стана първата арабска държава, която се 
включи в международната военна операция.

Обединените арабски емирства (ОАЕ), които подобно на Катар са ключов арабски съюзник на Съединените щати в района на Персийския залив, обявиха вчера, че ще се включат с 12 изтребителя в международната операция, за да допринесат за установяването на зона, забранена за полети над Либия.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

67 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. STEFAN D-R D TCHOLAKOV-SV
    #67
  2. STEFAN D-R D TCHOLAKOV-SV
    #66
  3. STEFAN D-R D TCHOLAKOV-SV
    #65
  4. Кокошков
    #64
  5. машината на НАТО
    #63
  6. Али
    #62
  7. Овейнинът-коч
    #61
  8. N
    #60
  9. Kotaraka
    #59
  10. Уй
    #58

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.