Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

НАТО променя облика си

0 коментара

Три години след последното разширяване на НАТО, когато Унгария, Чехия и Полша бяха приети в западния отбранителен съюз, се подготвя приемането на нови членове. В края на ноември държавните и правителствени ръководители на 19-те вероятно ще предложат членство на още седем източноевропейски страни. В резултат на това алиансът ще включва десет държави, които по време на студената война се намираха под политическото влияние на Москва. "Алиансът ще промени съществено облика си", смятат в централата на НАТО в Брюксел.

На започващата днес в Рейкявик среща на външните министри от НАТО ще се предприеме стъпка, която се тълкува като най-важната предпоставка за разширяването на съюза. НАТО и Русия ще задълбочат сътрудничеството си в съответствие със споразумението от 1997 г., което бе блокирано заради кризата в доверието, последвала войната в Косово. В бъдеще представителите на Москва в Съвета НАТО-Русия ще бъдат третирани като равноправни партньори при обсъждането на голям брой теми, свързани с политиката на сигурност.

Президентът Владимир Путин се надява, че чрез Групата на 20-те ще може да упражнява по-голямо влияние върху отделните държави от НАТО, отколкото досега. В Съвета "19 плюс 1" държавите от НАТО само информираха Москва за вече съгласуваните си позиции. Заради перспективата да сближи своята империя с Алианса, Путин преглътна неизбежното приемане на балтийските държави в НАТО, което досега отхвърляше. "Благодарение на новото споразумение Русия излиза с достойнство от заплетеното положение", е мнението на дипломатите от НАТО.

Още през 1997 г. Литва, Латвия и Естония бяха сред първите в списъка на кандидатите за членство в НАТО. Алиансът обаче взе под внимание факта, че Москва проявява особена чувствителност по този въпрос. Сега сред първите е и Словения, която отговаря на военно-политическите и икономическите критерии за членство.

Има обаче големи предубеждения към Словакия, където бившият премиер и националист Владимир Мечиар би могъл след изборите през есента отново да влезе в правителството и дори да оглави новия кабинет. При последния си мандат Мечиар се противопоставяше на интегрирането на Словакия към Запада. Отношенията с ЕС и НАТО видимо охладняха.

Случаят с България и Румъния - Франция от години настоява за тяхното интегриране, а от няколко месеца и САЩ се обявяват най-активно в тяхна подкрепа - хвърля сянка на съмнение върху надеждността на политиката на разширяване на НАТО. "В продължение на години двете страни ще останат парализирани. Там цари абсолютен дефицит", е съкрушителното мнение на дипломати от НАТО. След некоординираната подготовка около приемането на Полша, Чехия и Унгария НАТО разработи програми за адаптация, резултатите от тях се оценяват ежегодно. Плановете включват реформи във военната сфера, но отчитат също и икономическите промени. България разполага с "изключително стара руска техника", набавянето на нова върви твърде бавно. Поради липсата на перспектива за разкриването на работни места в частния сектор на икономиката София не е съгласна да съкрати твърде големия числен състав на въоръжените си сили, смятат в Брюксел.

Генералният секретар на НАТО лорд Робъртсън очаква през ноември шефовете на алианса да излязат с добре обмислено решение. Междувременно еврокомисарят по разширяването Гюнтер Ферхойген пледира за приемането на двете държави от Югоизточна Европа. Ферхойген иска да спести на София и Букурещ евентуален двоен отказ, след като те няма да бъдат сред десетте държави, които през 2004 г. ще бъдат приети в ЕС. "Няма да е възможно да се аргументира евентуален отказ", каза неотдавна председателят на европейската комисия в Бундестага Фридберт Пфлюгер. Дипломати от НАТО предполагат, че след 11 септември алиансът ще измести на заден план изпълнението на критериите по присъединяването и ще поставя ударение върху политическите съображения, воден от желанието да стабилизира югоизточния си фланг.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.