Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

НАТО само за избраници

0 коментара

Под натиска на Съединените щати се готви основна реформа на системата за действие на НАТО, която де факто може да лиши от възможност за влияние при вземането на решения по-слабите съюзници като Полша.

Полски дипломати и военни вече изразяват безпокойство по този повод. На днешната среща на министрите на отбраната на 19-те страни от алианса американците ще предложат сегашната структура на 20 стратегически и регионални командвания на НАТО да бъде ограничена и оставена на заден план, а водещата роля да поемат националните командвания, наричани на военен жаргон "корпусни" командвания. Те са на отделните страни-членки на пакта: Франция, Великобритания, Германия и т.н. и могат да бъдат използвани само по тяхна инициатива, без одобрението на Съвета на НАТО.

Според американците новата система ще предложи по-добра защита от съвременните заплахи. Най-ефикасните съюзници могат да се съберат в тесен кръг и бързо да започнат военна акция дори в най-отдалеченото кътче на земята. По този начин ще бъдат заобиколени продължителните натовски процедури за вземане на решения, които изискват съгласието на всички съюзници, включително Люксембург и Исландия. От гледна точка на "прагматичните" американци новата система имала едва ли не само предимства. Повечето от по-малките съюзници или изобщо не разполагат с най-ново поколение оръжия или приносът им в акции, подобни на неотдавнашното нахлуване в Афганистан, би бил много ограничен. Вашингтон вече мисли и за ситуацията, която ще възникне след есенната среща на високо равнище на НАТО в Прага, когато покана за членство ще получат до 7 страни-кандидатки, включително слаби от военна гледна точка членки като Румъния и България.

Американската гледна точка, наричана от скептиците "ренационализация" на НАТО, се поддържа вече от няколко европейски съюзници, например от Великобритания и Испания. Французите не се притесняват, защото с оглед на своя потенциал знаят, че на практика нито една акция на НАТО не може да ги подмине. В подобна насока искат да върви и Германия.

Полша обаче е обезпокоена. Заради малкото бюджетни средства реструктурирането на полската армия все още е в началния си етап. Ако избухне реален конфликт, полският принос ще е в изпращането на около 2000 войници /сега те са на Балканите/, но без съвременно въоръжение. А е ясно, че НАТО може да мине и без този принос. Като имат предвид очертаващите се в пакта промени полските експерти правят планове как да направят военната оферта на Варшава "по-привлекателна". Едната от възможностите е да се увеличат силите за бързо реагиране до 5 хиляди души. Друг вариант е изграждането на транспортни военни кораби /например в Шчечинската корабостроителница, която страда от липса на поръчки/ или разработването на средства за борба с биологическите атаки, нещо, в което Полша се бе специализирала преди 1989 г. Не ни остава обаче много време - дебатите върху реформата трябва да завършат преди пражката среща на лидерите на 19-те през ноември.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.