Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

НАТО се отправя към нова балканска авантюра

0 коментара

С вчерашното подписване на крехкото мирно споразумение между македонското правителство и етническото албанско малцинство НАТО се приближава към нова балканска авантюра, която според мнозина е изпълнена с неясноти и рискове.

Примирието и мирното споразумение бяха предварителните условия за започване на операция Необходима жътва, в изпълнение на която 3500 войници на НАТО ще се разположат в Македония, за да разоръжат етническите албански бунтовници от АНО. Макар че бунтовниците не участваха в преговорите и не подписаха мирното споразумение, лидерите им заявиха, че ще го спазват.

Официално НАТО заяви, че смята скоро да влезе в Македония. "Усещаме, че трябва да сме бързи", заяви говорителят на Алианса Ив Бродьор. "Колкото повече чакаме, толкова по-големи са шансовете всичко да се разпадне", добави той.

Военните от отдела за планиране на НАТО обаче са по-предпазливи и признават, че все още много въпроси нямат отговор, което означава, че частите може да навлязат в несигурна обстановка на недоверие и от двете страни в конфликта.

В резултат ще минат седмици преди основните сили на НАТО да пристигнат в Македония. Водената от Великобритания мисия ще включва части на САЩ, Франция, Германия, Италия, Испания, Гърция, Холандия, Норвегия, Турция, Унгария и Чехия.

"НАТО трябва да преговаря с македонските военни власти и с АНО", заяви военен говорител. Според него сред въпросите, останали без отговор, са и тези: "Къде са противопехотните мини?", "Кой ще обезврежда минните полета?"

В основата на мирното споразумение и съответно на разполагането на сили на НАТО стои уговорката с бунтовниците доброволно да предадат оръжието си. Това обаче поражда нови въпроси: "Колко оръжия са в ръцете на бунтовниците? Къде са оръжейните скривалища? Как ще се увери НАТО, че всички оръжия са предадени?"

Доброволното разоръжаване е деликатен въпрос, посочва анонимният военен представител от НАТО. "Доколко им вярваме? Защо да изпращаме части на такава рискована операция, при която нямаме доверието на двете страни? Искаме да сме предпазливи и не искаме да ни пришпорват", изтъква той.

Служители на НАТО заявиха, че проблемът им е познат - много други международни мироопазващи операции са се проваляли точно при разоръжаването, защото воюващите фракции отказват да предадат всичкото си оръжие. Операцията на ООН в Сомалия през 1993 г. например се изроди в партизанска война, когато частите на ООН се опитаха да разоръжат сомалийските фракции, чиито лидери бяха обещали доброволно да предадат оръжието си. Мирният процес в Северна Ирландия е в застой заради отказа на ИРА да се разоръжи.

Когато оръжието все пак се сдаде, възникват нови въпроси. Какво е състоянието на оръжията и боеприпасите? Безопасно ли е да се пренасят по планинските пътища без риск от експлозия например?

Всички тези въпроси подсказват, че периодът преди началото на операция Необходима жътва ще е по-продължителен. Междувременно трябва да се изпълни и съответната процедура.

Първо, след официалното известие за примирието и мирното споразумение посланиците на НАТО ще се съберат в четвъртък, за да обсъдят дали има добри условия за разполагане на техни части. Те ще преценят дали примирието е стабилно, дали има съгласие за ролята на НАТО в процеса на разоръжаване и дали у бунтовниците има воля за разоръжаване. Друг висящ въпрос е как населението на Македония приема мирното споразумение, тъй като от това зависи и как ще приеме частите на НАТО.

Посланиците вероятно ще се нуждаят от време, за да се консултират със своите правителства. С други думи, решението за изпращане на части в Македония ще може да се вземе не по-рано от идната седмица.

Ако се стигне до решение, следващата стъпка е да се изпрати малък авангарден отряд. Офицер от НАТО заяви, че тази първа група вероятно ще се състои от не повече от 20 души, които ще започнат преговори с всички заинтересовани страни по конкретния план за разоръжаване. Те ще искат подробни карти на минираните зони и ще уреждат въпроса с отговорността за разминирането.

Продължителността на мисията на първата група не е ясна. Говорителят на НАТО Ив Бродьор заяви, че не знае. "Колко дълго? Десет дни? Пет дни?", каза той.

Като при всяка военна операция и тук има опасност от нападение срещу частите на НАТО. Цивилни и военни представители на алианса заявиха, че се надяват войниците им да влязат в "благоприятна" среда, но същевременно подчертаха, че частите ще действат по строги правила, които ще им позволяват да се защитават.

И последно идва въпросът за времето. НАТО с всички сили ще се опита да не се замесва в поредния безкраен балкански конфликт. В Босна все още има 20 000-ни части на НАТО, които нямат шансове скоро да заминат, а в сръбската област Косово са разположени други 40 000 войници.

Операцията в Македония по график трябва да приключи 30 дни след началото на разоръжаването. Служители на алианса, признават, макар и не публично, че може да се проточи и по-дълго.

"Имаме ясна задача да съберем оръжията", посочва Бродьор. "Когато я изпълним, веднага се махаме."

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.