Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

НАТО се заема с поканените за членство след Прага

0 коментара

Външните министри от НАТО заявиха, че ще продължат да наблюдават отблизо реформите в страните кандидатки, дори и след като някои от тях бъдат поканени да се присъединят към алианса през есента. Според анализатори, цитирани от Би Би Си, ако няма неприятни изненади през следващите месеци, 7-те страни кандидатки ще бъдат поканени на срещата на върха през ноември в Прага.

НАТО обаче е намерил друг начин въпреки очакваното мащабно разширяване, да поддържа напрежението върху потенциалните страни членки, стана ясно на срещата на външните министри в Рейкявик.

Независимо дали ще бъдат поканени, всички кандидати ще продължат техния индивидуален действен план за членство поне до 2003 г. Плановете поставят конкретни цели и график за реализация на военните, икономическите и демократичните реформи.

След Прага експерти на НАТО ще седнат на масата с поканените страни да набележат какви реформи още са необходими и крайните срокове за тяхното изпълнение. Генералният секретар на Алианса лорд Робъртсън изтъкна ясно, че срещата в Прага е само началото на процеса.

"Изключително важно е направените обещания преди поканата да бъдат изпълнени след отправянето на поканите, както също е изключително важно страните да дадат необходимото на НАТО и на сигурността, а не само да се възползват от членството си в организацията", каза Робъртсън, цитиран от Би Би Си.

НАТО ще наблюдава отблизо резултатите от изборите в Словакия през септември, както и военните реформи и борбата срещу корупцията в Румъния и България. Но служители на алианса твърдят, че след въвеждането на действения план за членство те имат много по-ясен поглед за това какво става във всяка страна кандидатка, отколкото преди първата вълна на разширяването през 1997 г. Но също както през 1997 г., и сега поканите за следващото разширяване ще бъдат политическо решение. И ако няма неприятни изненади през следващите 6 месеца, 7 кандидати могат да получат покани в Прага.

Това се потвърждава от думите на американският държавен секретар Колин Пауъл, че се очертава консенсус за голямо разширяване на НАТО на срещата в Прага и че е възможно цялата група кандидати да бъде поканена наведнъж.

В съвместно изявление външните министри от НАТО приветстваха участието на Хърватия в официалната подготовка за членство, известно като действен план за членство. Това решение обаче дойде твърде късно за Хърватия, за да се класира за Прага.

Две други балкански страни - Албания и Македония, също нямат големи шансове да бъдат поканени през есента. Джордж Робъртсън каза, че е твърде рано да се назовават имена, но американският държавен секретар Колин Пауъл отбеляза, че е много вероятно в Прага да бъде взето решение за голямо разширяване на НАТО. Това е знак, че в търсенето на нови съюзници след 11 септември Съединените щати ще настояват за приемане на 7 нови страни членки - Естония, Латвия, Литва, Словения, Словакия, България и Румъния.

Външните министри от НАТО се съгласиха с Пауъл, че бъдещите членки трябва да бъдат поканени по едно и също време, а не поотделно или на малки групи.

"Мисля, че е най-добре да поканим всички в групата, след което ратифицирането на протокола за присъединяване ще последва естествения си ход. Аз предпочитам този начин, а не другите модели, които бяха предложени, като например модела "Регата", в който страните кандидатки са наредени на опашка. Ако те изпълнят поставените изисквания, ако издържат изпитанието през лятото преди срещата в Прага, струва ми се, че трябва да ги поканим всички наведнъж независимо от техния брой", заяви Пауъл.

Миналата година някои като бившият американски държавен секретар Збигнев Бжежински приложиха система на поетапно приемане, като по-малко подготвените кандидатки като Румъния и България изчакат, докато не изпълнят всички критерии.

На срещата на върха в Прага през ноември външните министри от НАТО очакват да бъде предложен и планът за действие на разширената организация. Това включва не само опростяване на процеса на вземане на решения в около 400-те комисии, но и колко нови места за паркиране ще са необходими пред щабквартирата на НАТО в Брюксел.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.