Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Националисти и леви в атака срещу пазарния либерализъм

82 коментара
Националисти и леви в атака срещу пазарния либерализъм

Представители на подкрепящата управлението на ГЕРБ партия "Атака" и на опозиционната левица предприеха в петък в парламента атака срещу пазарния либерализъм за по-силна държавна намеса в икономиката. От "Атака" поиската нова цялостна финансова и икономическа стратегия в тази посока и развиха идеята си поставен от държавата "таван" на банковите лихви по кредитите. От левицата се изказаха за национална инвестиционна програма и национален инвестиционен фонд и преосмисляне на идеята за априорното гарантиране на влоговете в банките.

На този фон изненадващо прозвуча дошлото от "Атака" съобщение, че финансовият министър подкрепя техните идеи за по-здраво регулиране на банките.

Сидеров: "Да преосмислим някои десни и дясно-центриски философии"

Лидерът на "Атака" Волен Сидеров поиска от управляващите държавата да приложи една нова стратегия - регулиране на финансовите пазари и икономиката.

Трябва да се простим с легендите, че пазарът се регулира сам - това вече не е актуално, посочи сидеров от парламентарната трибуна и посъветва да се последва примера на Рузвелт от 1929 година, който "е изкарал САЩ от голямата депресия с по-силни държавни регулаторни механизми".

Лидерът на "Атака" допълни, че все по-вече от големите икономисти на нашето време смятат, че финансовата криза е предизвикана от неолиберализма, от "прекаления разгул". Според Сидеров тезата, че по-малко държава е по-добре в момента не е добра и във всички случаи спасяването от кризи е ставало с държавна намеса.

"Обръщам се с призив към управляващата партия да изведе България от кризата, а това не може да стане само, ако преосмислим някой десни и дясно-центриски философии", каза Сидеров.

Той отново разви идеята си за регулиране на лихвите по кредитите, което Сидеров обяви като първа стъпка на една нова икономическа стратегия. В най-скоро време ние ще внесем предложения за промени в законите за банковото дело, чрез които с един гъвкав механизъм да могат да се изравнят лихвите по кредитите с тези в Западна Европа, посочи Сидеров.

Длъжни сме да дадем въздуха, който е необходим на българите, каза лидерът на "Атака".

Според "Атака" Дянков подкрепя идеите на националистите

По-късно се разбра, че Сидеров е изложил идеите си и на среща с финансовия министър Симеон Дянков. От "Атака" обявиха, че след разговор между двамата е станало ясно, че министър Дянков подкрепя идеята на националистите, с чиито предложения няма да се посегне на печалбите на банките, а ще "се отпуши" банковата система.

"В Европейската комисия министрите на финансите разглеждат подобни текстове и до шест месеца ще има нов тип регулация в банковата система в Европа, а тя в момента вече е факт в някои европейски страни", казал вицепремиерът.

"Факт е, че кризата дойде заради слабото финансово регулиране по цял свят. Европа прави промени и в България ще стане", добавил Симеон Дянков. Той е оценил предложението на "Атака" като мярка, "с която икономиката ще тръгне по-бързо, защото банките ни имат голям финансов ресурс".

Вицепремиерът е посъветвал Волен Сидеров да развие тезата си и да ѝ даде по-голяма гласност, като обещал да лобира за нея пред управителя на БНБ Иван Искров.

Синята коалиция: "Да не си припомним кризата от 1996-та"

Ако допуснем петпроцентен дефицит, ще си припомним кризата от 1996 година, предупреди от парлемантарната трибуна от името на Синята коалиция съпредседателят ѝ Мартин Димитров

Нека да направим актуализация, която да води до по-малък дефицит, призова депутатът. По думите му, в ситуация на валутен борд, не трябва да се допуска голям бюджетен дефицит. В противен случай има риск чрез процедура на Европейската комисия страната ни да бъде глобена, предупреди Димитров. Трябва да покажем, че ситуацията е под контрол, посочи съпредседателят на Синята коалиция и призова ГЕРБ при актуализацията всички неефективни разходи да бъдат отложени.

Левицата: Да се преосмисли априорното гарантиране на влоговете в банките

Групите, подкрепящи правителството, са на диаметрално противоположни позиции по отношение на политическата и социално-икономическата проблематика, коментира от парламентарната трибуна депутатът от левицата Янаки Стоилов.

Интересно ми е, ако ГЕРБ е в ролята на арбитър към коя от тези две позиции ще се доближи или ще потърси някакви допирни точки, посочи Стоилов. Според него това вече може би говори за фактически разпад на управляващото мнозинство от гледна точка на управленската философия.

Стоилов предложи правителството да обсъди създаването на национална инвестиционна програма, в която да бъдат включени най-важните инфраструктурни проекти, най-големите и важни проекти на частния бизнес, т.е. тези елементи от българската икономика, които с влагането на средства днес могат да носят икономическа активност и заетост утре или след няколко години.

Според Янаки Стоилов тази програма изисква формиране на национален инвестиционен фонд, което може да бъде постигнато чрез участието на търговските банки. "Затова може би трябва да се преосмисли идеята за априорното гарантиране на влоговете в банките, а най-силните защитни мерки държавата да оказва на тези банки, които се ангажират с определена кредитна дейност, за да може българският бизнес да излезе от кризата", смята Янаки Стоилов.

Правителството е в плен на либерална инерция, на политика, задмината от времето, посочи Стоилов.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

82 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ктн
    #84

    Ако това стане, нека идва Костов. Друг не би могъл да оправи такъв батак.

  2. ,,
    #83

    Дрън-дрън глупости!

  3. Roosevelt
    #82

    Франклин Делано Рузвелт започва първия си мандат като президент през пролетта на 1931г. Щатите излизат от Голямата депресия едва десет години по-късно, и то благодарение на Втората световна война. Вече се спори малко по въпроса какво е причинило кризата - дали свободният пазар или държавната намеса. Именно нескопосната държавна намеса през мандата на Хърбърт Хувър довежда до срива на акциите през 1929г. Тогава Щатите произвеждат толкова милиона коли, колкото българи е нямало!

  4. Рене
    #81

    Ей Хер Флик, какъв финансист си, ако си опрял акъл от Болен Волен да взимаш? Не виждаш ли, че тоя и за домоуправител не става!! И по- добре си отивай-и без това Тиквата теб ще изкара виновен за всичко!!

  5. Роси
    #80

    се получават бисерите на Сидеров... Каква държава, бе човече... Къде е държавата? Тя не може да усигури елементарното спазване на законите, той и Стоилов ще и тръснат и да казва кой частен бизнес да заслужава подкрепа, а на кой - да не му гарантираш влоговете в банките. Ей, ама много изпаднахме! Мислех си, че след 1996 поне малко от малко хората са поумнели, ама не! Държавата си искат и ни повече, ни по-малко! Хайде да даваме всичко на правилните мутри и напред!

  6. Сидеров
    #79

    Лихва максимум до 2 %Обезпечение по кредитите - няма нуждаДържавата да накара банките да раздават пари и без това имат много и тогава ще настъпи рая в България. Всекиму според нуждите от всекиго според способностите. Ура. Да избием турците, циганите и гейовете. Абе това последното може и без него защото има много наши членове такива.

  7. Але&Со
    #78

    кризата беше предизвикана от некомпетентни действия на финансови групи. Тези групи не са били упълномощавани да действат по този начин, злоупотребявайки с финансови средства. Както и да е, некомпетентната намеса е факт, както и кризата е факт. Тогава защо да не може да има и добронамерена, компетентна, упълномощена, оздравяваща намеса.

  8. д-р Зенгинова
    #77

    Имаме си Цар, приятели! В Него е надеждата, нали приятели? С хората от Национално Движение Симеон Втори Сакскобургготски (НДСВ) ще успеем.Н.В.Цар Симеон Втори Сакскобургготски ще ви даде една "Атака", ама отзаде, не знам дали ме разбирате. Да ме простят женствените форумци Факт, Mickey, 17 и Ганий (те са един и същ костовистки мухльо, май).

  9. Таен агент гоце
    #76

    Интернационализм - Да,Национализъм - Не!Освен ако националсоциализма не е сделан в Номенклатуркия.Капитализма е виш стадий на антикапитализъма.Назад е светло социалистическо минало, напред е светло коммунистическо будеще.И теперь не е очень плохо. Машала. Да живей интерпатриотизъма.

  10. Роси
    #75

    и още да не сте разбрал, че освен майка Ви никой друг няма безкористно да се грижи за Вас... Та на запад от нас няма "добронамерена, компетентна, упълномощена, оздравяваща намеса", а тук Воленчо&Co ще ви я осъществят?!? Наивно, та чак глуповато...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.