Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Национална туристическа организация може да скара окончателно бранша

4 коментара
Национална туристическа организация може да скара окончателно бранша

Основната идея, залегнала в разработвания нов Закон за туризма, е създаването на Национална туристическа организация, която да се занимава с рекламата и маркетинга на българския туристически продукт. Такива структури управляват сектора в цяла Европа и са обединени под шапката на European Travel Commission. 

Туристическите сдружения, които са около 60, имат съгласие за необходимостта от създаването на такава структура. Пълната неяснота около статута ѝ и как точно бизнесът и държавата ще участват в управлението и финансирането обаче е на път да доведе до поредния скандал в сектора.

Туристическите организации по принцип функционират на принципа на публично-частното партньорство – т.е. държавата и туристическите сдружения участват в организацията с парична вноска и така се финансира дейността ѝ. В Швейцария например организацията има право да извършва търговска дейност и генерира приходи.

Организацията като цяло ще се занимава с маркетинга и рекламата на българския туристически продукт, ще подготвя и ще изнася участията на страната в туристически изложения и т.н., ще печата брошури и др. Това ще е структурата, която ще се занимава с рекламните клипове за българския туризъм, каквито бяха представени наскоро от икономическото министерство и чието качество срещна доста критики.

Браншовите организации обаче нямат консенсус по въпроса с финансирането и управлението на организацията. Соня Колтуклиева от Съюза на инвеститорите в туризма смята, че е удачно туристическите сдружения да се включват в организацията с парична вноска – така отпада субективният елемент. Всеки, който има пари да плаща, е добре дошъл. Колтуклиева призна, че няма яснота по въпроса с управлението на организацията.

Малко ли плащаме на държавата, възрази Цветан Тончев от Българската туристическа камара. Според него участието в организацията трябва да става на експертен принцип, но не обясни какви са критериите, които определят кой е по-експертен.

Ресорният зам.-министър Иво Марионов твърди, че новият закон ще бъде внесен за обсъждане от правителството до края на месеца. От бранша коментираха, че това ще е много непрофесионално предвид многото спорни моменти и недооформените варианти, които са им представяни до сега.

В новия закон за туризма ще се регламентира категоризацията на хотели и заведения, регистрацията на туроператорите и т.н. Още няма яснота по въпроса дали категоризацията ще е срочна или безсрочна – т.е. дали на хотелите ще им се налага периодично да защитават звездите си, както и колко ще струва. Обсъжда се всички места за настаняване – ваканционни селища, комплекси с апартаменти за отдаване под наем, туристически хижи и т.н. също да получават звезди. Ще се затегнат правилата за регистрация на туроператори заради трагичните случай от Охрид, Лим и т.н.

Т.нар. виртуални туроператори също ще трябва да се регистрират. Ще се увеличи вноската на туроператорите в т.нар. гаранционен фонд, който финансира настаняването и прибирането на туристи в случай на фалит на агента, природен катаклизъм и т.н.

Дискусията около новия закон за туризма идва в момент на равносметка за изминалия летен туристически сезон. Труден, но успешен – така го определи зам.-министър Маринов пред БНР в сряда. Отчетен е ръст на посещенията от 5%, колкото сочеха и прогнозите, но приходите може да се окажат с 15-20% надолу заради ниските цени, с които хотелиерите бореха кризата.

Най-неприятният момент от това лято със сигурност ще остане проблемите с електроподаването по Южното черноморие. Някои туристи основателно са поискали неустойки, но те нямало да получат такива, защото спирането на тока се дължало на форсмажорни обстоятелства, обясни Иво Маринов.

Друга актуална тема за бранша е предложението за изравняване на ДДС-ставката при туристическите пакети за организирани и неорганизирани туристи. Сегашната ДДС-ставка от 7 на сто за пакета туристически услуги за организирани туристи ще се повиши на 14 процента. Толкова ще стане и данъкът за пакета за индивидуални туристи, които в момента плащат 20% ДДС. Туроператорите нарекоха идеята удар за бранша, въпреки че еднаквите ставки са изискване на ЕК. В четвъртък икономическото министерство е поканило представители на туристическия бранш и на финансовото министерство за дискусия по темата.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. майкъл
    #5

    без бетонните уроди отгоре!

  2. bg черноморие
    #4

    стига сте дърдорили дивоти - туризъм, ддс, черноморие, къде са всички тези неща в бг, а ? ...

  3. Гербачов
    #2

    +1Във Франция също имаме курорти, но няма намятан бетон и тухла както при Вас.

  4. майкъл
    #1

    или турция около бодрум- това е друга работа:)))

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.