Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

НДСВ и ДПС искат избори и референдум за ЕС в един ден

0 коментара

Управляващите от НДСВ и ДПС открито промениха позицията си и се обявиха за необходимостта от провеждане на референдум за членството на България в Европейския съюз.

Идеята, лансирана от заместник-председателя на Народното събрание Камелия Касабова е допитването да се проведе едновременно с редовните парламентарни избори догодина. От ДСБ подкрепят идеята на управляващите, но са против сливане на двете гласувания, което ще донесе дивиденти на управляващите. БСП, които първи поискаха допитването, се опасяват, че този референдум ще има само "декоративен характер".СДС и БЗНС са категорично против референдум за членството в съюза.

Хубаво е да има референдум за присъединяването ни към ЕС, а не изолиран референдум за европейската конституция, заяви заместник председателката на Народното събрание Камелия Касабова, която е шеф и на комисията за промени в българския основен закон. Тя лансира идеята допитването да стане едновременно с парламентарните избори догодина, за което бе подкрепена и от шефа на ПГ на НДСВ Станимир Илчев.

Министърът на евроинтеграцията Меглена Кунева обаче смята, че референдум трябва да има не за членството ни в ЕС, а за бъдещата евроконституция. За същата тема на едно бъдещо допитване се обяви в петък и външният министър Соломон Паси.

В началото на годината, за допитване до народа за членството ни в ЕС настоя президентът Георги Първанов в реч пред парламента по повод две години от встъпването си в длъжност. От политическите сили единствено БСП приветства предложението, останалите демонстрираха резервираност. Министри и депутати от парламентарната група на НДСВ тогава се обединиха около мнението, че подобен референдум е безпредметен, след като има широк обществен консенсус за евроинтеграцията на страната. Те дори привидяха опит президентът и БСП да употребят допитването като предизборен инструмент и да раздухват популистки страсти около поетия от кабинета ангажимент за предсрочно затваряне на трети и четвърти блок на АЕЦ Козлодуй.

Депутати искат допитване за членството ни в ЕС, министрите - за евроконституцията

Ако има референдум за членството на България в Европейския съюз, датата на референдума трябва да бъде съчетана със следващите парламентарни избори, смята зам.председателката на Народното събрание Камелия Касабова.

Камелия Касабова посочи като следващи партньори на НДСВ, ДПС и СДС и каза, че това е бъдещето на България. Вчера лидерът на СДС Надежда Михайлова също даде заявка СДС да се прилепи към сегашните управляващи. Преди дни обаче лидерите на БСП предупредиха НДСВ, че голяма част от избирателите, които ги докараха на власт през 2001 година, са бивши избиратели на соцпартията и сега биха се върнали отново към БСП. Предупреждението бе индиректна покана към партията на Сакскобургготски за участие в следващото управление, в което БСП се надява да доминиращо.

Политическият избор за това дали е необходим референдум трябва да бъде направен най- късно до края на годината, каза Касабова по Би Ти Ви. Тя смята, че провеждането на референдум за членството ни в ЕС, експлицитно ще даде отговор дали българският гражданин възприема постановките в Европейската конституция.

По думите на Касабова Конституцията на България и Европейската конституция трябва да бъдат в синхрон, да няма вътрешно противоречие между тях. Тя посочи, че е необходима адаптация на нашата конституция, тъй като тя е създадена, " за да прекрати нашето участие във Варшавския договор, а не да ни вкара в ЕС". Касабова определи българската конституция като конституция на прехода.

НДСВ даде заден ход в позицията си за провеждане на референдум за членството на България в ЕС, като пръв външният министър Соломон Паси заяви миналия петък, че не бил непременно прав, когато преди пледирал против тази идея.

Депутатите викат 8 министри на дебата за поетите ангажименти

На заседанието на ПГ на НДСВ във вторник министърът на евроинтеграцията за пореден път е поставила въпроса за закъснелите законопроекти, свързани с членството в ЕС. Тя призовала депутатите да побързат с приемането на законите. Кунева обявила, че всеки депутат ще получи в пощенската си кутия справка на приоритетните закони. Народни представители коментираха, че има проекти, забавени и от Министерски съвет.

още

В отговор на парламентарно питане Паси сам повдигна въпроса за референдума като посочи, че след приемането на Европейската конституция е склонен да преоцени позицията си да няма референдуми. Без да отговоря директно необходим ли е референдум преди членството ни в ЕС, Паси подчерта, че трябва да има обществена дебат по темата.

"Референдуми могат да се провеждат по важни въпроси, на които народът трябва да отговори. Такива важни въпроси са Европейската конституция и договорът по присъединяването на страната. ," каза още Паси, според когото приемането на тази конституция дава съвършено нова картина. Той вметна също, че забелязвал, че много българи искат лично да се произнесат какво означава тази конституция за нас.

Референдумът за членство в ЕС не е задължителен и става по преценка на държавата. Възможен вариант е консултативният референдум, при който негативният резултат са отчита, но това не пречи на влизането на страната в ЕС, посочват експерти.

Председателят на ПГ на НДСВ Станимир Илчев подкрепи идеята на Касабова как да се структурират действията за евентуален референдум и за това, че би могло подобно допитване да бъде в деня на парламентарните избори. Ясно е, че опозицията ще ме упрекне, че искам изборите да се провеждат в светлината на членството в ЕС, което няма как да не бъде свързано с последния четиригодишен мандат, добави Илчев.

Зад позицията на депутатите от мнозинството застанаха и от ДПС. Четин Казака определи членството в ЕС като важен исторически избор, за който е необходим референдум. Добре би било датата да съвпадне с парламентарните избори 2005 г., смята и той. На въпрос дали това трябва да се обвърже с Европейската конституция, Казак каза, че е по-важно да има допитване за членството, но не изключи възможността да се постави общ въпрос и за конституцията.

Кунева предупреди за пропаганда при референдум

Политически некоректно е да се отхвърля идеята за референдум, но да се повтаря една дума в пространството без да има съдържание е загуба на време, каза министърът на евроинтеграцията Меглена Кунева. Според нея, с идеята за референдум трябва да се обвърже с отговор на редица въпроси - да се изясни методът на провеждане, дали е необходимо да повече от 50 процента от гласоподавателите да участват, т.е. това ли да е прагът, а също и как ще се финансира референдума.

Запитана за разнобоя между нея и заместничката на Огнян Герджиков, Кунева отрече да има разделение в мнозинството и заяви, че ни най-малко не вижда некоординираност и няма различия. Тя само се опитвала да задълбочи малко разговора, което било повече от необходимо по думите ѝ. Естествено е, че ще има пропаганда във връзка с провеждането на референдума, смята Кунева и предупреди, че ще бъде поставен въпрос към управляващите откъде са намерени средствата и как се разходват.

Министърът повтори, че идеята за референдум не трябва само да се споменава, а думата да се изпълни със съдържание. Тя припомни думите на Чехов, че когато в първо действие има една пушка, тя задължително накрая трябва да гръмне.

"Когато има казана една дума, непременно тя трябва да има своето политическо съдържание след като е насочена тъкмо към политическото общество", каза Кунева.

ДСБ за разделяне на изборите от референдума

От Демократи за силна България са против съвпадането на датите за референдума и изборите. Теодора Константинов посочи, че има възможност да се използва референдумът за повишаване на рейтинга на управляващите, за извличане на дивиденти и за отклоняване на вниманието от водената от тях политика.

Иначе от партията на Костов подкрепят идеята за референдум за ЕС. Това е много важна стъпка за България и е нормално цялата нация да си каже мнението, обясни Константинова.

СДС и БЗНС са против допитване за ЕС

Единствено СДС и БЗНС се обявиха против референдума за ЕС. Главният секретар на СДС Ваньо Шарков обясни, че партията вече е убедила своите избиратели, че членството в ЕС е важен приоритет за България

"Само партии, които не са убедени в това, могат да се прикриват зад искане за реферндум, каза той. Моньо Христов от БЗНС също обясни, че хората са се произнесли за и против ЕС още през 1997, когато ОДС спечели изборите.

БСП не са променили позицията си и продължават да държат за референдум, но Янаки Стоилов посочи, че референдумът в България не трябва да има декоративен характер, както се очертава в този случай. Социалистът също смята, че трябва да се анализира дали референдума за ЕС да е на една и съща дата с изборите.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.