Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

НДСВ и ДПС забраняват обжалването на сделките за БТК и Булгартабак

0 коментара

Управляващите влязоха в открит сблъсък със съдебната власт за приватизацията на БТК и Булгартабак. След съвместно заседание на парламентарните групи на НДСВ и ДПС, от коалицията обвиниха съд и прокуратура, че участват в политически битки срещу мнозинството и заявиха, че със законови промени ще изключат от обсега на съдебен контрол сделките, за които парламентът е одобрил стратегия за раздържавяване.

Само сделките за Булгартабак и БТК имат приватизационна стратегия, одобрена от НС. Процедурата за тютюневия холдинг бе стопирана във Върховния административен съд, след обжалване на неуспелите кандидат-купувачи. Окончателното съдебно решение се чака до края на този месец. Сделката за БТК бе спряна в края на миналата седмица от Върховната касационна прокуратура.

"Актовете на Агенцията за приватизация и на Министерски съвет, които се отнасят до приватизацията на търговски дружества, за които има одобрена от Народното събрание стратегия, не подлежат на обжалване и протестиране" е формулировката, подготвена и внесена от НДСВ и ДПС като промяна в закона за приватизацията. В текста е допълнено, че поправката ще влезе в сила със задна дата от 23 март т.г. - когато бе приет новият закон за приватизация, висящите съдебни производства се прекратяват, а постановените съдебни решения се обезсилват.

Мнозинството задължава в тези случаи правителството да одобрява и избрания от АП купувач, и конкретния приватизационен договор.

Идеята мнозинството да подкрепи политически и законодателно икономическият екип на правителството срещу атаките по двете сделки се роди във връзка със съдебната сага за Булгартабак, успоредно с която се появиха и сигнали за бъдещи проблеми и при БТК. Днес представителите и на НДСВ, и на ДПС декларираха, че и двете сделки са законосъобразни и целесъобразни и че мнозинството стои зад тях.

След съвместното заседание на двете групи Ахмед Доган обвини прокуратурата, че се меси в сделката за БТК на базата на предположения и определи атаките срещу приватизацията като опит за противодействие на пътя на България към НАТО и ЕС. След политически анализ на най-високо ниво, трябва да изготвим нова политическа стратегия, защото след Прага и Копенхаген ще има нова реалност, определи Доган задачата на управляващите.

Пред медиите НДСВ-депутатът и юрист Борислав Ралчев обяви за нищожен актът на Върховната касационна прокуратура, с който бе спряна сделката за БТК. Този акт не поражда правни последици, заяви Ралчев, но не се ангажира с отговор дали АП може да продължи преговорите с "Вива венчърс" въпреки решението на прокуратурата.

По Конституция прокуратурата е орган, който следи за спазване на законността, а в постановлението на ВКП се казва, че се държи сметка за целесъобразността на сделката и доколко тя е справедлива като цена, обясни разминаването Ралчев. Той каза още, че процедурата е спряна въз основа на чл.185 на НПК, но в решението на прокуратурата не е казано какви престъпления биха могли да бъдат извършени.

На заседанието на двете парламентарни групи позицията на АП е била представена от заместник-изпълнителния директор Илия Василев. Доган се обявил в подкрепа на агенцията, заявявайки, че срещу управлението се води политическа война и на нея трябва да се противодейства. След като АП е постъпила правилно, тя трябва да бъде защитена политически, заявил Кошлуков и предложил юристите на групата да изготвят промени в закона за приватизация. Той настоял първи парафите си под подготвените промени да сложат шефовете на двете парламентарни групи.

Според част от народните представители, целта на Кошлуков всъщност била да постави капан на юристите с идеята, че промяната ще е противоконституционна и ще бъде отменена от Конституционния съд, като по този начин хвърли вината върху Пламен Панайотов. В изказването си в Стара Загора от вчера Кошлуков обвини за неразборията около двете сделки АП и Надзорния съвет на агенцията, където участват главно представители на юридическото лоби в НДСВ.

След като видя крайния резултат днес обаче Борислав Цеков, който е един от съмишлениците на Кошлуков, коментира, че текстът е измислен перфектно и не противоречи на Конституцията. И според депутата Ламбовски новата разпоредба не ограничавала правата на съда. Той обаче добави, че не трябвало да се стига дотук.

Самият Емил Кошлуков не сложи подписа си върху промяната, която бе внесена в деловодството на НС в 17.48 ч. днес. Мотивът му бе, че Пламен Панайотов е избягал от политическа отговорност, като вместо да се подпише първи, наредил парафите да се събират по абзучен ред. Нонка Матова и Никола Николов също отказали да сложат подписите си. Парафът си не даде и Снежина Чипева с мотива, че съпругът ѝ е конституционен съдия. Николай Бучков се е подписал с особено мнение.

Пламен Панайотов отказа да коментира готовия текст. Преди заседанието на групата той посочи, че след като парламентът е приел стратегии за дадени сделки, Народното събрание е и органът, който трябва да се произнесе "с оглед осъществяването им".

ОДС поиска 4 министерски оставки

Днес вицепремиерът Николай Василев отрече възможността да се закрие АП и обяви за единствен проблем на приватизацията лошата комуникация към обществото и медиите. Тезите на управляващите са правилни, но е необходимо и другите да го разберат, каза Василев. Според финансовият министър Милен Велчев всички отговорни за сделката за БТК - и министри, и АП, са си свършили работата. Същото декларира за себе си и транспортният министър Пламен Петров.

В същото време, в специална декларация ОДС настоя премиерът Сакскобургготски да освободи Николай Василев, Пламен Петров, Николай Свинаров и Милен Велчев, които имат функции по приватизацията на БТК. ОДС поиска освобождаването и на изпълнителния директор на АП Апостол Апостолов. Дясната опозиция предупреди управляващото мнозинство да оттегли промените в закона за приватизацията, за да не превръща парламента в съучастник на закононарушителите.

Нов протест на прокуратурата срещу БТК

Веднага след края на заседанието на двете парламентарни групи, свое становище разпространи Върховната административна прокуратура, която бе сезирана за нередности по сделката с БТК от "Интернет общество".

Прокуратура твърди, че е стигнала до извода, че процедурата по приватизацията е съществено опорочена. Открити били нарушения на закона за приватизация и на закона за чуждестранните инвестиции.

След като се запознала с решението на АП за избора на "Вива венчърс", административната прокуратура е преценила, че са нарушени условията, на които следва да отговарят кандидатите за купувачи на телекома. От прокуратурата твърдят, че е налице явно несъответствие с целта на Закона за приватизация - прозрачна и икономически ефективна приватизация при равнопоставеност на инвеститорите. Високата тежест на посочените нарушения водела до нищожност на решението на АП за избор на купувач.

С днешното съобщение Върховната административна прокуратура подкрепи колегите си от Върховната касационна прокуратура, които на 6 декември спряха приватизацията на БТК. Решението им се основаваше на чл.185 от Наказателно-процесуалния кодекс, който дава право да се вземат мерки, за да се предотврати извършването на престъпление и бе във връзка със сигнала на ОДС-депутати срещу сделката.

Вчера адвокатите на регистрирания във Виена консорциум "Вива Венчърс" обявиха, че има несъответствие в прокурорското постановление със закона за приватизацията и обявиха за невярно определението на прокурора, че сделките се сключват само с български физически или юридически лица. Автентичният текст на закона дава право и на чуждестранни лица да са купувачи, което е пренебрегнато в прокурорското постановление, заявяват от "Вива венчърс".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.