Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

НДСВ към Ферхойген:Ще затворим по-рано АЕЦ "";Козлодуй"", ако ни приемете по-бързо в ЕС

0 коментара

НДСВ е склонно да затвори по-рано 3 и 4 блок в АЕЦ "Козлодуй", само ако Брюксел признае функционираща пазарна икономика в България и се ангажира с по-бързото ни приемане в Европейския съюз. Това стана ясно след първите срещи на еврокомисаря по разширяването Гюнтер Ферхойген, който е на официално посещение в София.

За първи път новата позиция на правителството - че сроковете за затваряне на двата ядрени реактори се обвързват със срока за приемането ни в ЕС, беше обявена на 23 април в изказване на главния преговарящ Меглена Кунева пред комисията по външна политика на Европейския парламент. Както mediapool.bg писа още тогава, пред евродепутатите Кунева заяви, че София настоява блоковете да бъдат затворени две години след приемането на страната ни в Европейския съюз.

Днес тази позиция бе потвърдена и от председателя на парламентарната комисия по евроинтеграция Даниел Вълчев, и от председателя на парламентарната комисия по енергетика Веселин Близнаков. След срещите си с комисаря Ферхойген в Народното събрание и двамата заявиха, че България обвързва спирането на 3 и 4 блок в АЕЦ със срока за приемането ни в ЕС, който ще бъде записан от Брюксел в пътната карта за преговорния процес на България. Тази пътна карта трябва да се приеме на срещата на върха на ЕС през декември в Копенхаген. Ние искаме първо да влезем в ЕС, и тогава да затворим реакторите, а никой не ни казва кога ще бъдем приети в ЕС, заяви Близнаков.

Вълчев каза още, че работещи и печеливши предприятия се затварят само във функционираща пазарна икономика, така че България очаква тази оценка в доклада на Европейската комисия.

В същото време и в речта си пред парламента и на брифинга пред журналистите еврокомисарят Ферхойген на няколко пъти подчерта, че Европейската комисия не е променила позицията си, че 3 и 4 блок трябва да се затворят най-късно през 2006 година. Като допълнителен аргумент Ферхойген изтъкна, че това не е самоволна позиция на администрацията в Брюксел, а обща и единодушна позиция на 15-те страни членки на ЕС. Като позиция на Евросъюза тя е включена и в преговорната глава по енергетика с България, допълни комисарят Ферхойген.

Пред журналисти в кулоарите на парламента Ферхойген повтори, че промяна в европейската позиция в преговорите не може да има, ако не се вземе ново общо решение, което да е подкрепено от 15-те страни членки на съюза. За Европейския съюз е важен единствено въпросът за безопасността на ядрените реактори и тази позиция няма нищо общо с пазарните правила и развитието на ядрената енергетика, посочи еврокомисарят. Той припомни, че затварянето на ядрени реактори е предварително условие за присъединяването към ЕС на България, Литва и Словакия. По думите на Ферхойген, Словакия стриктно спазвала ангажиментите си в тази посока. В отговор на въпрос еврокомисарият опроверга информацията, че Литва ще затвори атомната си централа "Игналина" през 2011 г., докато искането на Европейската комисия е това да стане до 2009 г. Литва ще изпълни условието на Брюксел много скоро, добави еврокомисарят.

Тези изявления на Ферхойген като че ли бяха в противовес на сигналите за някакво смекчаване в позициите на ЕС, получени през последния месец и половина.

Първият подобен сигнал дойде отново на 23 април, при изслушването на доклад за България в комисията по външна политика на Европейския парламент. Тогава докладчикът Джефри ван Орден заяви, че ЕС трябва да е "по-гъвкав и отворен" в търсенето на решение за сроковете за затваряне на 3 и 4 блок на АЕЦ "Козлодуй". В изказването си Орден подчерта, че трябва да се вземе предвид промяната в състоянието на блоковете от 1999 г. досега. Няколко дни по-късно соцдепутатът Румен Овчаров също подчерта значението на този доклад, който още не е гласуван от европарламента. По думите на Овчаров, значително по-меката позиция в доклада била изработена под натиска на Партията на европейските социалисти В днешното си слово пред депутатите Гюнтер Ферхойген припомни и разликите в позициите на България и ЕС относно затварянето на блоковете и потвърди, че разговорите продължават през тази година. В това изречение соцдепутатът Овчаров видя оптимистични сигнали и евентуална възможност България да успее да убеди Брюксел за по-късното затваряне на двата реактора.

Смут сред депутати и журналисти изненадващо предизвика изречението на еврокомисаря, в което той припомни българската позиция по темата, записана в меморандума от 1999 година. България пое задължението да изведе окончателно от експлоатация блокове 3 и 4 преди предвидените понастоящем дати, съответно 2008 и 2010 г., каза Ферхойген. Депутати от БСП и журналисти видяха в думите му намек за промяна в записаната преди 3 години българска позиция и започнаха да издирват кой се е договорил тайно с Брюксел. Георги Божинов от БСП обвини управляващите, че не защитили националните интереси. Министърът на външните работи Соломон Паси и новият министър по евроинтеграцията Меглена Кунева започнаха да се кълнат, че никой не е водил тайни преговори и няма отстъпление в позицията, а Ферхойген така и не разбра защо медиите го питат за някакви тайни преговори. От СДС официално заявиха, че ще искат да се запознаят с точната реч на еврокомисаря, а бившият председател на парламентарната комисия по външна политика в 38-то НС Асен Агов пък заяви, че станала грешка при превода.

Всъщност, еврокомисарят съвсем коректно и почти дословно цитира изречението от меморандума от 1999 г., в което е записана тогавашната българска позиция по въпроса. А то гласи: "...през 2002 г., България ще вземе решение, съгласувано с Комисията ... за дати за окончателно затваряне на блокове 3 и 4, което ще стане преди сега предвидените дати за затваряне на блоковете, съответно 2008 г. и 2010 г."

Непосредствено преди началото на официалната визита на Ферхойген в страната, в изявление говорителят на Европейската комисия Жан Кристоф Филори заяви, че еврокомисарят ще разговаря с българските власти по "много деликатни теми". Филори отказа да уточни темите, но заяви, че ако бъде постигната договореност по тях, това ще даде изключителен тласък на България.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.