Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

НДСВ не посмя да накаже гласувалите против закона за 12-те сделки

0 коментара

Ръководството на НДСВ не посмя да санкционира депутатите, които миналата седмица гласуваха против или се въздържаха да подкрепят промените в закона за приватизация, изваждащи от съдебен контрол 12 сделки начело с тези за Булгартабак и БТК.

Още преди началото на днешното заседание на парламентарната група председателят ѝ Пламен Панайотов публично обяви, че няма да се обсъждат или санкционират нито тези депутати, нито Иван Козовски, който публично обвини министри и НДСВ-народни представители в корупция покрай споровете за промените в закона. Панайотов призова Козовски ако има такива данни, да ги предостави на органите на съдебната власт и гарантира, че в такъв случай НДСВ няма да слага политически чадър над никого.

Също преди заседанието част от възпротивилите се депутати бяха обявили, че ако им бъде потърсена отговорност, имат готовност да напуснат царската група и да регистрират нова. Такива изявления направиха през уикенда Иван Козовски, Никола Николов, Пламен Кенаров и Мариана Асенова.

Последното засега противопоставяне вътре в НДСВ се получи заради проекта за промени в закона за приватизация, който изважда сделките за Булгартабак, БТК и още 10 предприятия от съдебен контрол. В края на миналата седмица, при първото четене на проекта, петима депутати от НДСВ гласуваха против - като се оказа, че единият глас е техническа грешка, а други пет се въздържаха. В първата група бе Никола Николов, а във втората - Козовски.

Преди два дни Козовски обяви, че трима министри и част от НДСВ депутатите прокарвали въпросните поправки, защото "са взели пари на ръка" и обяви, че те трябва да бъдат изгонени от НДСВ. Козовски каза, че част от останалите НДСВ депутати също били корумпирани.

Междувременно от комисията за координация на работата по борбата с корупцията към правителството оглавявана от министърът на правосъдието Антон Станков съобщиха, че не са получавали от депутата Иван Козовски сигнали за корупционни действия. Комисията го призовава, ако има такива данни да ги предаде.

Вчера пък Никола Николов заяви, че "внесените от чужбина" млади министри Николай Василев, Милен Велчев и Пламен Петров обслужват рентиери и олигарси и обяви, че в държавата има "грандкорупция", обслужваща "монополисти, олигарси и рентиери, които поръчват закони, за да се облагодетелстват по законен път като се използва безотговорността на институцията, наречена Народно събрание и безотговорността на Министерски съвет". Николов не уточни кои са въпросните олигарси.

Председателят на парламентарната икономическа комисия Валери Димитров днес нарече "откровени глупости" твърденията на Николов и Козовски.

С отказа си публично да се занимава с тях обаче ръководството на НДСВ не им даде повода, за да изпълнят заканата си, а нарочените за бунтари не дойдоха на заседанието. Никола Николов потвърди, че няма да има създаване на нова група, защото не е бил повдигнат въпроса за санкции заради гласуването по закона за приватизация.

Депутати от НДСВ твърдят, че до създаване на група не се е стигнало поради факта, че инициаторите не са успели да съберат необходимите минимум 10 депутати.

Участие в групата са отказали Клара Петкова и Стела Банкова. Елка Анастасова каза, че с нея въобще не са водени разговори. В последния момент от участие се е отказал Николай Бучков. Принципна подкрепа за участие е дала Мария Гигова, но е поискала първо да види платформа и чак след това да вземе решение.

Сигурни участници в евентуална нова група са трима от напусналите мнозинството петима царски депутати още преди няколко месеца - Сийка Димовска, Владимир Димитров и Надка Пангарова. Към тях се очакваше да се присъединят Пламен Кенаров, Никола Николов, Мариана Асенова и Иван Козовски.

Пейков вади хората си от окончателното гласуване

Петимата депутати от Национално движение "Оборище" въобще няма да участват в окончателното гласуване на промените в закона за приватизация, ако се запази текстът и духът на приетите на първо четене в края на миналата седмица поправки. Това заяви лидерът на движението Тошо Пейков след днешното заседание на Националния изпълнителен комитет на движението. Народните представители на другата партия - мандатоносителка на управляващите обаче ще участват в гласуването и ще подкрепят поправките, заяви лидерката на Партията на българските жени Весела Драганова.

При първото приемане на закона миналия четвъртък петима НДСВ-депутати гласуваха против заедно с опозицията, а други петима се въздържаха. Сред обявилите се против бяха двама от хората на Пейков, още един се въздържа, а другите двама изобщо не бяха гласували. Ако всичките петима изпълнят днешното решение на "Оборище", на практика ще намалее не подкрепата за промените в закона в царската група, а подкрепата срещу промените от страна на НДСВ-депутати.

Днешното решение на "Оборище" Пейков мотивира по следния начин - и вносителите, и опозицията прикривали истинските си цели и не заслужавали подкрепа.

Писмените мотиви на вносителите не били убедителни, а от дебата в медиите Пейков оставал с впечатлението, че съществува скрит мотив - а именно, че мафията е превзела съдебната власт и за да се отстрани влиянието на мафията от приватизацията на дружествата от значение за сигурността на България, трябва да се отстрани от процедурата по приватизация съдебната власт.

От друга страна, мотивите на опозицията били цинични. Самата опозиция е участвала в ограбването на страната по време на прехода, а с действията си допринесла за укрепването на организираната престъпност, заяви Пейков.

СДС и Оборище паралелно внесоха промени в спорните текстове

Независимо един от друг, днес депутати от СДС и от движение "Оборище" внесоха проекти за промяна на спорните текстове.

Според проекта на СДС, се запазва възможността за съдебен контрол на решенията на АП и Министерски съвет. Дясната опозиция вкарва и възможността парламентът да одобрява сделки, но само такива, чиято стратегия предварително също е гласувана от Народното събрание. За разлика от правителствения проект, при който депутатите ще одобряват само купувача, СДС предлага парламентът да гласува и окончателния приватизационен договор. В проекта на кабинета това се прави от МС и Надзорния съвет на АП.

Говорителят на СДС Николай Младенов обясни, че сините целят ускоряване на процеса на приватизация и искат да не се бяга от контрол при приватизационните сделки.

Според проекта, внесен от Теодора Литрова от "Оборище", отпада текстът, предвиждащ изключването на съдебното обжалване, но се запазва свързаността на сделките с националната сигурност. И Литрова предлага парламента да одобрява не само избора на купувач, направен от правителството, но и окончателния договор за продажба.

Според Литрова, тези текстове не променяли постулатите на политиката на НДСВ за прозрачна приватизация и всички институции щели да поемат своята отговорност. Литрова смята, че елиминирането на съдебната система от процеса на приватизация би било нарушение на конституцията.

НДСВ: Рискът за корупция в съдебната система е по-голям, отколкото при нас

Преди днешното заседание на парламентарната група на НДСВ, депутатът Валери Димитров заяви, че рискът за корупция в съдебната система е много по-голям в сравнение с парламента и правителството. Аргументът на председателя на парламентарната икономическа комисия за това му твърдение бе, че по Конституция върху съдебните органи не се осъществява обществен контрол.

"Искам да ви попитам кои са в България властите, подложени на най-силен обществен публичен натиск - това са правителството и Народното събрание! Как си представяте вие да корумпирате правителството и парламента, с оглед на някакви си сделки, видите ли? Напротив - рискът от корупция в другите власти е много по-силен предвид, че те са извън обществения контрол", обясни на журналистите Димитров. Той добави, че в парламента контролът бил ясен - всеки депутат носел отговорност как е гласувал, докато при съда публичен контрол нямало.

На въпрос дали думите му означават, че съдът е корумпиран, той отговори: "Не мога да кажа, че там има корупция, само казвам, че ако гледаме обективно на рисковете, при съдебната система рискът е многократно по-голям!".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.