Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

НДСВ срещу НДСВ за корупцията

0 коментара

Само седмица след като парламентарната група на НДСВ реши, че депутатите нямат право за изказват становища, различни от официално взетите, 16 жълти избраници демонстративно се опълчиха на ръководството си, като подкрепиха създаването на парламентарна комисия за борба срещу корупцията. Така с общите усилия на СДС, БСП и част от НДСВ и ДПС Народното събрание одобри инициативата на "Оборище" парламентарният органът за бора с корупцията да бъде комисия, а не подкомисия.

"За" предложението гласуваха 113 народни представители, само 34 се обявиха "против". 52 от НДСВ се въздържаха. Дебатите по предложението продължиха два часа, а пленарната зала се превърна в бойно поле за взаимните обвинения между представителите на ПГ на НДСВ. Останалите политически сили присъстваха по-скоро като зрители. Преди седмица НДСВ се разцепи и при гласуването за създаването на временна анкетна комисия - за дейността на задграничните дружества. Тя бе предложена от СДС.

Споровете в самото НДСВ как да се води борбата с корупцията на парламентарно ниво - с комисия или с подкомисия, са отпреди повече от 2 месеца. Инициаторите от движение “Оборище” на Тошо Пейков настояваха за постоянно действаща комисия и въпреки думите на премиера Сакскобургготски, че органът трябва да бъде подкомисия, организираха подписка в защита на идеята си. Тя бе подкрепена от 58 техни колеги, както и от парламентаристи от СДС и ДПС. На едно от последните заседания на групата преди лятната ваканция, жълтите депутати пак се изпокараха за статута на органа. Почти същото се случи и вчера, на поредното заседание на ПГ на НДСВ.

След него зам.председателят на групата Владимир Дончев обяви, че чрез гласуване царските депутати решили да се прави подкомисия към комисията по вътрешен ред и сигурност, чийто шеф е самият Дончев. Минути по-късно Никола Николов от "Оборище" го опроверга. Той твърдеше, че подобно гласуване изобщо не е имало и внесе искане решението за създаване на комисия да бъде разгледано тази седмица от Народното събрание. Въпреки това точката не фигурираше в дневния ред, подготвен от ръководството на НС. Залата обаче подкрепи предложението на Николов тя да бъде включена за обсъждане.

Взаимни обвинения за лицемерие и корупция в НДСВ

В началото на днешните дебатите Тошо Пейков определи създаването на постоянна комисия като сигнал към обществото, че мнозинството иска да се бори с корупцията. Стела Банкова ( независим депутат) настоя бившите ѝ колеги по група да си припомнят предизборните обещания, че всеки, който е грабил от народа ще бъде изправен пред закона. "Дали ще капитулираме и този път?", попита риторично тя и призова да не се подминават с "аристократично мълчание" информациите в пресата, че някои НДСВ депутати вземат подкупи и ограбват дружества. "Ще дойде време да отговаряме за това", предупреди тя.

Според колежката ѝ Елка Анастасова липсата на ясно и категорично решение за създаване на комисия поставяло под съмнение желанието им да се борят с корупцията и припомни изказването на Симеон Сакскобургготски от 6 април м. г., че трябва да бъдат въведени правила и институции, които да се борят с корупцията. Теодора Литрова от “Оборище” пък обясни, че според правилника на парламента създаването на подкомисия е в правомощията на постоянните комисии и не е работа на депутатите. "Декларирала съм пред избирателите си, че ще се боря с корупцията, такава беше и програмата на НДСВ. Аз не съм нарушила интересите на НДСВ, след като то не си спазва предизборните обещания - моят интерес е този на коалицията", заяви тя. Срещу ѝ скочи зам.-шефът на групата Владимир Дончев. Той я обвини в лицемерие.

Заиграване със СДС, популизъм, личен интерес, желание за власт и облага от постове, бяха обвиненията на близките до ръководството на НДСВ хора срещу инициаторите на идеята за комисия.

Имам силни съмнения, че това не е безкористно, заяви Петко Ганчев и призова Никола Николов и съмишлениците му да декларират, че нямат лични амбиции за ръководни постове в комисията, както и желание да се ползват от привилегиите на властта и да се окичват с лаври. Борислав Ралчев пък поясни, че създаването на постоянна комисия щяло да бъде сложно, защото налагало и разместване на членовете на другите парламентарни органи. "Идеята властимащи да си правят комисия е политически цинизъм, сведен до политическа порнография", заяви пък Румяна Георгиева и добави, че не искала създаването на комисия, защото отказва да участва в политически договорки. Депутатката обвини колегите си от "Оборище", че заиграват със СДС. "Успяхме да отнемем имунитета на един депутат и без комисия, предлагам да го изберат за председател на комисията", заяви тя.

Владимир Дончев атакува с компромат

Зам.-шефът на ПГ на НДСВ обвини Теодора Литрова и Никола Николов, че са иззели правомощията на вътрешната комисия и са изискали от ВиК - Стара Загора информация за икономическото състояние на дружеството без да има решение за това от страна на комисията. "Защо са тези икономически интереси, можете ли да го обясните?", попита той и ги обвини в лицимерие.

"Поискахме данните заради многото информация за нарушения в държавното дружество, а и искането бе подписано от член на комисията - Николай Чуканов", обясни Литрова. Тук вече ръководството на НДСВ не издържа и настоя за 15 минути почивка, за да се събере на съвещание, по време на което Владимир Дончев и другият зам.-шеф на ПГ на НДСВ Веселин Близнаков решиха да внесат контра - проекторешение за съставянето на подкомисия.

Идеята била да се разбие тактиката на колегите им по група, че който гласува срещу комисията, гласува и срещу борбата с корупцията. След почивката шефът на НС Огнян Герджиков подложи на гласуване първо техния проект, въпреки че бе внесен само няколко минути преди това. Залата обаче го отхвърли и подкрепи този на Никола Николов. 16 жълти, сред които Димитър Ламбовски, Иван Козовски, Весела Драганова, Емил Кошлуков и Явор Милушев дадоха вот "за". Милушев обаче се оплака, че някой друг е гласувал с картата му. Други 52-ма се въздържаха. Едва 34 подкрепиха ръководството си и гласуваха "против" създаването на комисия. Двама от ДПС - Лютви Местан и Наим Наим също гласуваха "за". Любопитното е, че те са натиснали зеленият бутон и за предложението за подкомисия.

Татяна Дончева: Защо ни губите времето?

"Недоумявам защо мнозинството трябваше да ни изгуби 2 часа. Чух, че сте взели решение да се уточнявате предварително, не знам дали отсъствието на Пламен Панайотов се отразява днес, но не смятам за редно да проваляте парламентарния ден", присмя им се Татяна Дончева от БСП и добави, че не трябва да поставят опозицията в крайно затруднителното положение да крепи мнозинството. "Не, че няма достатъчно много гласове да крепят Народното събрание по битови причини, но много ви моля да не поставяте опозицията в ролята на детегледачка", заяви тя.

Съставът на комисията, нейният председател, както и дейността ѝ ще бъдат гласувани следващата седмица. Причината е, че трябват поправки в правилника за нейното сформиране. Квотите в нея ще бъдат на паритетен принцип, което противоречи на един от текстовете в него, а и от ДПС се оплакаха, че заради забраната депутати да членуват в повече от две комисии, няма да могат да излъчат свои представители. Още утре започват консултациите с политическите сили.

Веднага след провала в зала Владимир Дончев и Веселин Близнаков се събраха с колегите си от ДПС Люгви Местан и Ютал Лютфи, за да обсъдят тактиката си. Представиха инициативата за създаването на комисия като обща с мотива, че мнозинството винаги е било обединено от идеята за борба с корупцията. Те настояха в органа да не влизат хора, които са били осъждани или имат висящи дела, въпреки че Пламен Кенаров вече ги бе изпреварил. Той поиска същото още по време на дебата.

"Аз въобще не съм казвал, че третирам случилото се като саботаж. Никой не е изразил становище срещу корупцията", заяви Владимир Дончев в отговор на въпрос дали за неподчинилите се ще има някакви санкции. Миналия вторник Пламен Панайотов заяви, че всяка проява, в разрез с вече взето от групата решение, ще се третира като саботаж и може да последва дори изключване, а от ръководството на НДСВ твърдят, че групата два пъти е вземала решение за съставянето на подкомисия.

Случилото ще бъде докладвано на Симеон

стана ясно обаче от думите му. Той заяви, че парламентарната група ще обсъди всички начини за подобряване на вътрешната комуникации и за гарантиране на механизми, чрез които взетите от тях решения да бъдат подкрепяни и в зала. Той самият нямало да иска санкции срещу неподчинилите се, но право на всеки депутат от мнозинството било да поиска такива. Дончев обяви също така, че случилото се ще бъде разказано на лидера на НДСВ Симеон Сакскобургготски. В кулоарите дори се пусна слух, че Весела Драганова може да бъде лишена от зам.-председателския пост в ПГ на НДСВ.

Теодора Литрова обаче каза, че не се притеснява от санкции, защото депутатите от “Оборище” и движението на жените не могат да бъдат изключени от парламентарната група, която влезе в парламента с техния мандат.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.