Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Не е логично държавата да е собственик на "Топлофикация"

21 коментара
Не е логично държавата да е собственик на "Топлофикация"
Г-н Овчаров, на предстоящия конгрес БСП ще даде заявка за нов управленски мандат, като премиерът Станишев мотивира това и с финансовата криза. В момента обаче се виждат сериозни слабости в икономическата политика на правителството: финансови проблеми с "Булгаргаз", предстоящо затваряне на "Кремиковци", спиране на производството в торовите заводи заради проблеми с газа и дъмпинговия внос. Няма ли противоречие?

Това, което знам към момента със сигурност, е какво е състоянието на икономиката на България. А тя не се е развивала толкова добре, колкото през последните 4 години. За това говорят и данните на статистиката както за ръстовете на БВП, така и за чуждестранните инвестиции. Забелязват се проблеми в икономиката и те ще стават по-тежки, но това е не заради фактор, иницииран от правителството, а е заради световната криза.

Ние не сме остров на благополучието, за да очакваме, че цяла Европа ще бъде в рецесия, а България ще се развива с ръстове на БВП над 7 процента. Няма как да се случи това в една икономика, която изнася над 65 процента от производството си за тези държави.

Що се отнася до останалите неща, за които говорите, те са част от симптомите за тази криза. Става дума за "Агрополихим", за срива на цените на някои други суровини и метали, които ще затруднят някои от нашите бизнесмени и производители. Затова и правителството се опитва да направи максимално възможното с оглед стимулиране на икономиката. Тези 1.2 млрд. лв., които бяха налети от бюджетния излишък, са точно това. Всички планове, които са направени – и инвестициите над 5 млрд. лв., и допълнителният пакет над 1 млрд., са пари, които ще влязат в България. И това е точно с цел да се минимизира влиянието на кризата. Дали ще успеем да го направим достатъчно успешно – това е предизвикателството пред правителството.

Какво се случи с "Топлофикация-София"? Първо имаше решение държавата да даде дела си на общината и предприятието да стане изцяло общинско. После обаче министър Петър Димитров се отметна от позицията си и то става държавно.

Най-големият проблем на "Топлофикация" е неясната собственост и отговорност за управлението. Затова още 2006 г. подписахме с кмета един меморандум, който изразяваше съгласието на двете страни (държавата и общината) да се върви към приватизация на дружеството. От тогава до сега само се тупаше топката и се разменяха обвинения кой е по-виновен и по-малко виновен за кризата, в която изпадна столичното парно. За мен най-важно е"Топлофикация -София" да има един собственик. Не е логично обаче този собственик да бъде държавата. Тя няма задължението да се грижи само за една топлофикация, а за всички в равна степен. Не е редно с парите на някой от с. Воден, Ямболско, например, да се плащат неплатените сметки на живеещите на бул. "Витоша" в София. Това ми се вижда прекалено.

Логичната стъпка беше дружеството да стане общинско. Столичната община правилно се ангажира с мерките в тази посока. Защо не се получи, нямам отговор. Мисля си, че национализацията на "Топлофикация" е нещо, което е почти толкова неизяснено юридически, колкото и въпросът за т.нар. държавни помощи. Имам предвид евентуалния проблем, ако Столична община беше увеличила капитала си за сметка на тези 55 млн. лв. По същия начин стои въпросът и с получаването от държавата на общинските дялове. Това са изцяло проблеми от компетенцията на юристите. Но политическото решение сякаш не беше в правилната посока.

Имаше ли разделение по въпроса в групата на БСП в СОС?

Не. Нашата група беше обединена около първото решение, което бе "Топлофикация" да бъде общинска и общината да си плати за увеличение на капитала, а ресурсът да бъде използван за изплащане на задълженията към "Булгаргаз".

Разговарял ли сте с кмета Бойко Борисов по проблема с “Топлофикация”-София"? Имаме информация, че сте ходил в общината и след срещата той е бил убеден за прехвърляне на общинските акции на държавата.

Срещнахме с Борисов и в разговора участваха и общински съветници от БСП. Обсъждахме изхода от ситуацията.

Какво посъветвахте кмета?

Не съм съветник на Бойко Борисов. Имаме мнение, което е публично известно, и го изразяваме навсякъде, както и пред него. Това, което се случи с “Топлофикация”, не е поради някакви движения в Столична община, а поради решението на министъра на икономиката и енергетиката.

А Петър Димитров съгласувал ли е тази позиция с премиера Станишев и кабинета?

Този въпрос не трябва да бъде отправян към мен, а към него. Това, че не го е съгласувал с нашата група съветници, обаче е сигурно.

Освен проблемите с “Топлофикация”, обсъждал ли сте и други проблеми с Борисов?

Не, но смятам за нормално проблемите на София да бъдат обсъждани с кмета на града.

Министърът на финансите Пламен Орешарски сега казва, че и България е застигната от кризата, а преди две-три седмици и премиерът, и Орешарски, и Вие твърдяхте, че не сме застрашени от нея?

И аз, и министърът на финансите, сме говорили, че българската банкова система засега не е пряко засегната от кризата. Нямаме основание да се притесняваме за тази система. Трябва да се прави разлика между банкова система и икономически сектор. Засегнат е реалният икономически сектор и по тази тема не може да се спори.

В бюджета за следващата година предвидили ли сте механизми за минимизиране на последиците от световната криза?

Предвидени са. Освен ръста на инвестициите и резервния пакет, ще капитализираме банката за развитие така, че да може да интензифизира през търговските банки кредитирането на малките и средните предприятия, увеличаването на лимитите на експортното застраховане. Редица неща вече са факт.

Ще бъдат ли достатъчни тези мерки?

Ще видим, защото никой не може предварително да бъде доволен в една такава криза, която още не е ясно докъде ще стигне. България има още два много големи резерва, които не сме използвали.

Едно пълноценно използване на европейските фондове през следващата година в рамките над 3 млрд. лв. би компенсирало намалените чуждестранни инвестиции, ако това се случи. Мерките, които държавата взема за борбата със сивата икономика, съчетани с добри данъчни условия, биха могли да доведат до сериозен положителен резултат.

Трябва обаче да знаем, че кризата идва. "Купонът свърши!", както беше казал Стив Ханке, ако не се лъжа. Нужно е да се освободим от усещането, че в бюджета има едни огромни пари, които трябва дружно да изхарчим.

Защо, според вас, има толкова протести – на млекопроизводители, на земеделци, на автомобилни превозвачи, виждаме какво става и в “Кремиковци”?

Тези процеси не са реален резултат от икономическата криза. Те са спомен от миналото. Те са реминисценция от това усещане, че държавата е една огромна каса с пари, както беше досега. Мисли се, че в България има огромни приходи, огромни излишъци, които трябва да се похарчат.

Но това не е така. България е държава в криза. Държавата може да помага, но не може да решава проблемите, така както го правеше преди 1 година. Сега сме в абсолютно различна ситуация.

Левицата е критикувана, че върти в управлението едни и същи личности, че нямате нови кадри, които да “извадите” при следващо управление, което ще е управление в криза?

Нормално е да управляват тези, които имат опит. Въпросът е да се намерят добрите решения в политиката. Очевидно е, че след като управляваме държавата добре, имаме кадри. Това не е проблем, който стои пред БСП.

Вие сте един от малкото представители на БСП, които се позволиха публично да критикуват ДПС. Смятате ли, че е време тази партия да излезе от властта и евентуално БСП да управлява с ГЕРБ след изборите догодина?

Дали ДПС ще излезе от властта, не го решаваме ние, а избирателят. А дали някой ще се включва в една бъдеща коалиция, ще се решава след 8 месеца, когато се видят резултатите от изборите. Очевидно, че основният акцент в кампанията ще бъде противоборството между БСП и ГЕРБ. Предстоящите коалиции са въпрос на бъдещето и не е въпрос на предсказания.

Ако избирателите пожелаят да управлявате с ГЕРБ, какво ще направите?

Драмата не е в това. А в това, че България няма право да стои без правителство. Държава в криза не може да си позволи да прави три месеца консултации, пазарлъци и разправии след избори. И недай Боже, да не направи правителство и да тръгне към нови избори. Това е пагубно. Ситуацията ще наложи в рамките на няколко дни да се разберем и да направим ново правителство. Това е в интерес на всички. Който не го разбира, той прави политически интриги, за които тежко ще плати държавата.

Как гледате на новата коалиция “Напред”, чиито неформален лидер е бизнесменът Христо Ковачки, който пък е разследван за данъчни нарушения?

Една от поредните коалиции. Не мисля, че има кой знае какво бъдеще.

Бяхте преизбран за председател на БСП-София, но ваши съпартийци ви обвиниха, че сте овладял така организацията, че не имало никаква конкуренция?

За съжаление, конкуренция имаше повече в говоренето пред медиите, отколкото в реално изразена друга визия за бъдещето на организацията. Избрахме пътя на консолидацията и реалната управленска алтернатива на сегашното общинско ръководство.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

21 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. читател
    #23

    Овчаров и Борисов се бяха разбрали за "Топлофикация", но котка им мина път. Котката се казва министър Димитров,а зад нея стои един червен тигър. Тази комбинация е добре разгледана в няколко публикации в kirilarsov.com.

  2. любознателен
    #22

    Те нали не можеха да се гледат, какво са се сдушили сега? Има нещо гнило

  3. запознат
    #21

    Р. Овч. беше при ББ, за да си поделят Топлофикация. Съветниците на Р. Овч. гласуват тя да стане изцяло общинска, после ББ я продава, а Р. Овч. си потрива ръцете в очакване на "положителни резултати". Онзи ръб, министър Димитров, ги загря. Докладва на шефа си Серго и всичко отиде по дяволите.

  4. БКримП
    #20

    При организираната комунистическа престъпност е логично между ТЕЦовете и собствениците на жилища и офиси да се пъхне Мафиотски топлофикционен "посредник".

  5. az
    #19

    Така се и очакваше. Комунистите управлявали добре, ама кризата е виновна. И каква е вината на финансовата криза за отдавнашния банкрут на Кремиковци, за крадливата топлофикация и за проблемите на Булгаргаз, произтичащи от заробващия договор, който именно този субект сключи? Или може би кризата е виновна за предстоящия фалит на спосора на Гоце от Перник или може би пак тя е виновна за спрените еврофондове, които ако бяха освоявани изобщо нямаше да съществува в БГ опасения по отношение на намаляване на кредитирането.Да не говорим, че намалението на чуждите инвестиции и изтеглянето на част от тях датира още от края на миналата година.

  6. Трудовак
    #17

    Не е логично държавата да бъде собственик на Топлофикация. Логично е Газпром да бъде собственик, а Р. Овч да получи още един мултимилионен рушвет в добавка към този, който вдигна цената на газа в пъти през 2008 вместо през 2012 г.

  7. Mickey
    #16

    ДС-БКП съвсем я удари през просото със сценариите си! Ами нали Дядо-Каринчовци има здрави преглъщателни системи, и всичко преглъщат! Гледат, с мигащи очички двата "антипода"– гнусния комунист Овчаров и комунистическата Мутра–ББ и си избират "по-малкото зло" по съвет на 17та-Бригада!(И Костов разбира се)

  8. are be
    #15

    ако не вярвате питайте бабите си

  9. пена
    #14

    За пореден път е прав г-н Овчаров, но за съжаление вече не е министър на енергетиктата. Както винаги, ние българите оценяваме това, което сме имали чак когато го загубим. Логично е човет от негови ранг да може да отговаря правилно на неудобните въпроси. Колкото и грешки да е направил докато беше министър, те са нищо в сравнение с глупостите, които сътвори П.Димитров. Жалко за страната ни.

  10. nik
    #13

    Питам журналистката - защо, г-жо/ице, не попитахте националния предател р.овч за цената на природния газ, която договори тайно от българите?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.