Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Не продавайте книжата си на съмнителни "брокери""

0 коментара

В последните месеци се повишиха цените на акциите на някои дружества, търгувани на Българската фондова борса, сред които са и акциите на бившите приватизационни фондове, преобразувани в холдинги. Едновременно с това се появиха сигнали от граждани за измами с акции или инвестиционни бонове. По този повод от Комисията за финансов надзор (КФН) разпространиха съвети към притежателите на такива акции или бонове, които могат да станат мишена на недобросъвестни лица, представящи се за брокери от дружества инвестиционни посредници.

Най-често фалшивите брокери предлагат да изплатят "дивидент" , като срещу това гражданите са подвеждани да подписват пълномощни, обясниха от КФН. По този начин те, без да съзнават, предоставят на "брокерите" възможност да присвоят акциите или боновете им.

Друг вариант е измамниците да твърдят, че дружеството, от което гражданинът има акции, ще фалира и затова те предлагат да "купят" акциите му на символична цена.

От КФН съветват собствениците на акции да проверят какво количество са книжата им и каква е реалната им борсова цена. Информация за цените на акциите на търгуваните на борсата дружества могат да се намерят на интернет-страницата на Българската фондова борса - www.bse-sofia.bg, както и в повечето финансови ежедневници. Инвестиционните посредници също могат да предоставят информация за цените на акциите.

Ако гражданите са притежатели на акции от приватизационен фонд, трябва да знаят, че повечето приватизационни фондове се преобразуваха в холдинги, а по-малка част в инвестиционни дружества. Информация за бившите приватизационни фондове може да се получи от Комисията за финансов надзор, тел. 0900 32 300 или от интернет-страницата на КФН - www.fsc.bg.

Собствениците на книжа трябва да проверят дали холдингът или дружеството, от което имат дял, раздава дивиденти. Това могат да направят, като се обадят в самото дружество. Другият начин за проверка е отново чрез Комисията за финансов надзор.

Ако собственикът на акции има право на дивидент, то той ще му бъде изплатен от дружеството, а не от трети лица.

Ако притежателят на акции или бонове иска да продаде (или да купи акции), трябва да се обърне към лицензиран инвестиционен посредник. Такива са и повечето търговски банки. Списъци на лицензираните от КФН инвестиционни посредници (ИП) са публикувани на интернет-страниците на фондовата борса - www.bse-sofia.bg и на Комисията за финансов надзор - www.fsc.bg.

От КФН препоръчват какво собственикът на акции НЕ трябва да прави:

- Не трябва да се доверява на лица, които идват в дома му и предлагат да изкупят акциите му.

- Не трябва да приема пари срещу подписване на документи, с чието съдържание не е запознат и не разбира добре.

- Не трябва да упълномощава непознати лица за сключване на сделки с акции или за получаване на дивидент.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.