Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Не виждам основания за разцепление в СДС

0 коментара

Убеден ли сте, че наистина ще има приемственост в българската външна политика при новото правителство, при новия състав на кабинета?

Необходимо е да има, защото очевидно задачите, които стоят пред България са много сериозни и аз бих се радвал да видя, че тяхното осъществяване протича по начин, който ни гарантира успех.

Вчера и днес, когато говорихте с Президента, коментирахте ли състоянието, в което се намира СДС?

Разбира се, президентът, както знаете, е човек, който е дошъл от Съюза на демократичните сили, бил е негов заместник-председател и никога не е преставал да, …опитвам се да намеря дипломатическата формула - така или иначе, да бъде дълбоко свързан с него.

Какво мислите за решението на ОДС да остане твърдо в опозиция?

Решението е обосновано с мотиви, които вие всички чухте. Така или иначе една партия може да вземе такова решение тогава, когато избира каква да бъде нейната позиция по отношение на властта. Но по-важното, за мен поне, е категоричността, с която СДС заяви, че по отношение на онези неща, които са част от самите принципи на СДС, които са част от целта, която СДС винаги е имал в името на България, СДС ще бъде готов да даде своята подкрепа и да подпомогне онова, което е необходимо да се направи, за да бъде България страна от света, към който заслужаваме да принадлежим.

Има ли притеснения сред дипломатическия корпус от кадрови промени след формирането на новото правителство?

Не знам, не съм обсъждал този въпрос с никого.

Въпросът, който най-много се обсъжда, е формирането на втори ешалон във властта. Смятате ли, че СДС трябва да има някакво участие в него?

Аз не бих укорил никой, който реши да поеме такава отговорност - това съответства на принципната позиция, която зае СДС. Давам си сметка, че е много деликатно, защото в една ситуация на силни емоции, човек би могъл да отнесе някоя лоша дума за такова нещо. Но, в крайна сметка, аз не бих могъл да искам хората да поставят на кантара срещу 13 месеца един живот. Но тези, които решат да направят това, не биха спечелили укор от мен.

На тази среща усетихте ли някакъв нов повей, някакви нови тенденции?

Напротив, мисля, че това, с което се отличават развитите демократични страни от неразвитите е, че тяхната външна политика е трайна. Едно от най-важните неща за България, което беше изработено през последните години и особено през годините на мандата на Иван Костов и неговото правителство, беше, че България е една държава, чиято политическа предвидимост е несъмнена. С други думи, знае се България къде принадлежи и на какви принципи служи. Да се знае на какви принципи служи една страна, е основната гаранция тя да бъде считана за надежден партньор. Така че, от тази гледна точка, радвам се, че не виждам никаква тенденция към промени.

Казахте, че не бихте укорили хора от ОДС, които работят за влизане във втория ешалон на властта. Как трябва да се работи в тази посока?

Казах ви, че не мога да давам препоръки, защото това е един тежък избор. Това означава да…

Би ли загубила партията, ако се изолира?

Всякакъв вид изолация е пагубна за която и да било партия.

Смятате ли, че можем да храним опасения, че в тази изолация, в това си опозиционно битие…

Вижте, хайде да не бързаме с това, че СДС се е изолирал. Опозицията е част от демократичната структура на държавата. Но да се твърди, че се е изолирал, означава СДС да се затвори в себе си и да започне прави неща, които той не прави. Напротив - СДС показва готовност да проявява активност и в бъдеще и аз ще се радвам да видя сфери, в които тъкмо конструктивната част от поведението на СДС ще бъде обект на вашия интерес.

Да, но вече виждаме как се реагира нервно на собственото мнение на хора, като Софиянски, Бакърджиев, Петър Стоянов - това не е ли изолация?

Вижте, нека да се опитаме да разберем човешката страна на нещата. Да се реагира нервно в една ситуация на трус, каквато несъмнено е ситуацията, в която СДС се намира - очевидно една голяма изборна загуба, така да се каже - една голяма рана за всяка една организация и партия, нормално е да има и прояви на нервност. Да правим капитал от това, според мен, е безумно. Да смятаме, че се търсят врагове, предатели и така нататък, е още по-безумно. Струва ми се, че спокойният тон в СДС надделява. Не можете да се сърдите на наши поддържници, които понякога пресоляват супата и които говорят с по-тежки думи, защото самите те явно са объркани, измъчени, изнервени. Просто - разберете ги, но не ангажирайте СДС с това, че един или друг симпатизант, гласоподавател, или участник в разговор, среща, или Господ знае какво, си е загубил нервите.

В новото правителство има двама червени кметове. Вас лично смущава ли ви този факт и както бихте го коментирали?

Сигурно се сещате, че ако аз трябваше да правя правителство, не бих го построил по този начин, но това е въпрос на лично разбиране.

Вие като човек, който през 1994 година, преживя нещо такова, приемате ли мълчанието на премиера Костов и неговата обида към всички, които според него не са разбрали СДС?

Мисля, че мога да разбера болката, която съпътства подобна ситуация и макар че Иван Костов не би се зарадвал да се каже, че него го боли - всъщност очевидно, че го боли, всеки нормален човек би го боляло.
Оттам-нататък нека да не пресилваме отново нещата. Чувството, че си изпълнил дълга си и е било несправедливо да загубиш е едно, а обидата от нацията, за която говорите, е друга. Аз не съм чул Иван Костов да говори обидено за нацията. Ако някой се обижда от нацията си, тоест ако смята, че неговата нация не е много хубава, той тогава или отива някъде другаде, или става академик и започва да пише трактати, но не се занимава с политика. Пак повтарям - Иван Костов не е казал такова нещо и по причината, която изтъкнах, не би следвало да му го преписваме.

Тоест изречението "Излъга ме вярата ви", за Вас не е изречението "Излъга ме вярата, че ние ще бъдем разбрани"?

Това не е изречение, което гласи "аз съм обиден на българската нация", според мен.

Вие опасявате ли се от някакви по-сериозни конфликти в СДС - да речем, някакво разцепление очаквате ли?

Надявам се, че няма основание за такова нещо. Възможно е винаги и във всяка ситуация - не само сега, във всяка друга ситуация винаги е възможно някой да сгази лука и ако това е по начин, който да е унизителен за партията, нараняващ за държавата, по какъвто и да било друг начин вреден - тогава се взимат мерки, естествено. Но мисля, че такава ситуация в момента в СДС не забелязвам.

В посока за това, което говорихме за СДС, смятате ли, че напрежението може да спадне, ако СДС и НДСВ постигнат тази договорка, за която, така или иначе, вече се говори, че няма кандидат-президент, който може да спечели, ако няма директна или индиректна подкрепа на НДСВ?

Моето лично становище е, че това е изключително важен момент в развитието на нещата. Това, според мен, би трябвало да стане.

НДСВ и СДС с обща президентска двойка?

Значи, вие знаете, че СДС вече е заявило подкрепата за кандидатурата на Петър Стоянов и ако трябва да бъдем честни, кандидатурата на Петър Стоянов е един знак, който определено трябва да бъде даден. Това би могло да помогне на нашата кауза в следващите 13 месеца.

А хипотетично, ако все пак БСП, които също имат апетити към НДСВ, ако се споразумеят преди СДС? Допускате ли възможността СДС да загуби и тази институция?

Не бих коментирал тази хипотеза.

Но все пак СДС трябва ли да бъде активната страна в такъв вид преговори?

Аз не си представям това като ситуация, в която едната страна е активната, а другата е пасивна. Естествено, активност би трябвало да има и от двете страни. Този, който е особено ангажиран с темата, трябва да я прояви пръв, това е нормално. Предполагам,че това е тема, която би трябвало да занимава и НДСВ, но тъй като съм убеден, че тя трябва да занимава СДС, бих счел за съвършено нормално и редно, ако СДС прояви инициатива в тази посока.

Има ли в момента такива идеи в СДС?

Не мога да коментирам в момента този въпрос, но това ми се струва естествено.

Как усетихте, смята ли новата власт да прави рокади в посланическите места?

Не мога да се произнеса. Ние обсъждахме въпроси, които са от общ интерес, в крайна сметка неща, които се правят на много нива и на много места.

За Либия какво говорихте?

Брифинг за ситуацията.

*Брифинг на Филип Димитров пред журналисти след срещата на посланици с президента, премиера и външния министър

Архив по темата
подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.