Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Недостигът на газ връща Европа към добрите стари въглища

17 коментара
Недостигът на газ връща Европа към добрите стари въглища

Във време когато климатичните промени стават все по-очевидни и все по-катастрофални, Европа се видя принудена да загърби, поне са известно време, "зелените" си амбиции и да се обърне за спасение към добрите стари замърсяващи въглища.

Изправен пред надвиснала газова криза на прага на задаващия се отоплителен сезон, Старият континент трескаво започва да се оглежда на юг, изток и запад и да се запасява с въглища от все още възможните пазари.

И макар миналата седмица газ да потече на тънка струйка по "Северен поток - 1", той може по всяко време да спре по волята на Кремъл и противно на всякакви пазарни и договорни правила. Брюксел вече разработи план за икономии на газ през зимата, но той сам по себе си едва ли е в състояние да гарантира сигурност на домакинствата и промишлеността.

Алтернативата е връщане, макар и временно, към употребата на въглища. Ройтерс обобщава какво вече е направено и какво трябва да се направи, за да могат страните от Европа да си гарантират поне донякъде енергийната сигурност през зимата с помощта на въглищата.

Замяна на руските доставки

Доскоро Русия доставяше около 70 на сто от въглищата, използвани в топлоцентралите в Европа за производство на електричество. Тази практика е към края си, тъй като от средата на август в ЕС влиза забрана за внос на руски въглища.

Въглищата са едни от най-сериозните замърсители на атмосферата с въглероден диоксид и през последните години Старият континент предприе последователни стъпки, за да намали употребата им и така да опита да постигне заложените климатични цели.

Но след началото на войната в Украйна, изправена пред перспективата да остане без газ през зимата, Европа се видя принудена да изостави тази си политика.

Германия, например, предприе стъпки за удължаването на живота на въглищни топлоцентрали с капацитет 10 гигавата поне до март 2024 г. През юни Австрия обяви, че ще отвори отново топлоцентралата в Мелах, а Гърция поднови експлоатацията на въглищните мини край град Козани.

Доклад на банка "Ай Ен Джи" (ING bank) посочва, че Полша и в по-малко степен Германия са в състояние да заменят потребявания от тях газ за производство на електричество, като пуснат в употреба всички налични въглищни мощности. Условието е да има достатъчно твърдо гориво.

Според анализатори вносът на въглища в 27-те страни членки на ЕС и Великобритания през следващата година ще бъде с 43 процента по-висок от настоящата, а това ще доведе до изпускането в атмосферата на допълнителни 10 милиона тона въглероден диоксид.

Някои видове руски въглища бяха предпочитани от европейските купувачи. Производители като Австралия, САЩ, Колумбия и Южна Африка биха могли да снабдяват Европа с подобни въглища, но едва ли биха могли да запълнят изцяло отварящата се дупка поради високо търсене на местния пазар и най-вече заради глобалната конкуренция за доставки на енергоносители.

Руският внос пада

Вносът на руски въглища в европейските страни постоянно пада през последните месеци и през юни стигна до 2.3 милиона тона, най-ниското ниво за последната година, сочат данни на анализаторите от "Бремър" (Braemar).

Според друг анализ на платформата за наблюдаване на глобалната търговия "Шипфикс" (Shipfix), през миналата седмица е нямало нови поръчки за доставка на въглища от Русия в Европа, което показва, че забраната за употребата им постепенно започва да влиза в сила.

Кои са възможните източници

По данни на "Бремър", които следят движението по търговските морски пътища, през юни европейските страни са внесли 7.9 милиона тона въглища. Това е почти два пъти повече от същия период на миналата година, но е по-малко от количествата, внесени през април и май.

Вносът от Колумбия е скочил до 1.2 милиона тона спрямо едва 287 000 тона година по-рано, при все че проливни дъждове са нарушили производството в латиноамериканската държава.

Расте и вносът от Австралия и през юни достига 1.1 милиона тона, което е най-високото ниво досега.

Доставените от САЩ въглища през юни възлизат на 618 000 тона, или ръст от 27.9 на сто на годишна основа. Те са обаче с 62.7 на сто по-малко от внесените през май и са най-малкото месечно количество от януари досега.

От Южна Африка са пристигнали 854 000 тона въглища спрямо нито един преди година. Очаква се доставките от тази страна да растат, тъй като добивът е висок, а логистичните проблеми постепенно намаляват.

Данни на "Шипфикс" сочат, че през последните седмици потокът на въглища от Индонезия към Европа постоянно расте, а европейските търговци и вносители стават все по-активни на пазарите на страни като Мозамбик, Намибия и Нигерия, чийто дял в глобалната търговия с въглища доскоро беше пренебрежимо малък.

Заплахите за европейските компании

Обръщането към въглищата обаче застрашават т. нар. И Ес Джи рейтинг (ESG -environmental, social, governance) на европейските компании в очите на инвеститорите, които залагат на постигането на климатична устойчивост.

Въпреки енергийната криза, породена от руската инвазия в Украйна и последвалиите санкции срещу Русия, големите европейски инвеститори твърдят, че не се отказват от целите си за постигане на въглеродна неутралност към 2050 г. или по-рано.

Именно въпросните ESG рейтинги се ползват за оценка на климатичните достойнства на компаниите. Употребата на въглища или на енергия, добита от изгарянето на въглища, носи черни точки за фирмите.

Това обаче не е проблем за много от тях, тъй като другата перспектива е да спрат работа. Германската "Ланксес" (Lanxess), която произвежда специални химикали, признава, че ще и се наложи да потребява въглища и отказва да коментира как това ще се отрази на нейния ESG рейтинг.

Италианската комунална компания "Енел" (Enel) пусна т. нар. устойчиви или зелени облигации, които да стабилизират цялостното ѝ представяне, тъй като неизбежно на фирмата ще се наложи да прибегне до въглища. Приходите от такива облигации се използват за финансиране на екологични проекти.

Най-големият производител на електричество в Германия - "Ер Ве Е" (RWE), признава, че ще му се наложи да замени част от потребявания газ с въглища, но допълва, че компанията продължава да залага на възобновяемите енергийни източници и водорода, както и пълния отказ от въглища в перспектива.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

17 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #17

    Китай и Индия тази година ще изгорят 4 милиарда тона въглища. За кой климат и коя икономика говорим?!

  2. Danko
    #16
    Отговор на коментар #12

    Европа трябва да се ориентира към ядрената енергия, нищо друго няма да им осигури независимост. === В грешка си. На пазара на ядрено гориво отново срещаме омразните москали, които са почти пълни монополисти в обогатяването на урана и производството на ядрено гориво. И с дървата е същото, и с въглищата. Да мрем по-добре, но да не пратим и стотинка на върко лака Путин. Ако можем да откраднем, още по-добре. Като ония $300 млрд, получени за газ и нефт, но прибрани от приобретателите на същия този газ и нефт. Ама това не е кражба, нали?

  3. Danko
    #15

    Вместо да вият като вдовица за таковата, да бяха пуснали напълно готовия СП-2, който може да тръгне веднага? Ама го спират по политически причини и се мъчат да изнудват Русия с неизпълними искания. Като това да пращат газ по СП-1 без никакви газови турбини. За Сименс се очертава блестящото бъдеще да плати всички нанесени щети и пропуснати ползи за страните, останали без газови доставки. Много е вероятно дори западните съдилища да не успеят да си изкривят достатъчно мизерните душички и да признаят

  4. Бисерко
    #14

    Дядо ми викаше, когато си решил да пикаеш, първо се увери,че са ти разкопчани панталоните..Иначе може яко да се опикаеш..както стана в Европа.Що за шантава политика, да затваряш старите мощности, преди да си се уверил,че новите могат да поемат надеждно товара?

  5. vdiv
    #13

    Само да подчертая, че водородът не е източник на енергия и не е решение на енергийните проблеми. Свободен молекулярен водород не е като изкопаемо на нашата планета, трябва първо да бъде отделен от въглеводородни съединения/горива или по-неефективно, от вода, което изисвка много енергия. Като резултат той е само носител на енергия и то много калпаф.

  6. Козин Човков
    #12

    Европа трябва да се ориентира към ядрената енергия, нищо друго няма да им осигури независимост. И да, това означава разходи за противоракетна отбрана, но те вече са задължителни след инвазията на пиздино-кyrоедовската джамахирия в Украина.

  7. pepe
    #11

    Въглищата, при изгарянето си, не отделят повече въглероден двуокис от природния газ /например/. Химията на горенето на въглерода си е една и съща /разлика има в праховото замърсяване, отделянето на сяра/серни съединения и т.н. /но точно по отношение на въглеродния двуокис няма/, ама за да напишеш това, трябва всъщност "да си в час"/. Прочетох статията точно до това изречение... и загубих интерес към нея /защото не ми се четат клишета, писани от "баламурници"/!

  8. Мунчо Велики
    #10

    Де са Грета и зелените гретени?!?

  9. перо
    #9
    Отговор на коментар #2

    Оди си нАмери сърцето! Питай Горки!

  10. перо
    #8
    Отговор на коментар #5

    Не ебаваЙся с хората!Егати болеста русофилска!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.