Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Недостигът на работна ръка сред основните пречки пред бизнеса у нас

14 коментара

Стопанската конюнктура в България остава благоприятна и през февруари, но недостигът на работна ръка започва да се очертава сред основните пречки пред бизнеса у нас, сочи месечното изследване на Националния статистически институт (НСИ) за оценката на предприемачите за икономическия климат в страната.

Общият показател на бизнес климата, който се състои от показателите за безнескличата в промишлеността, строителството, търговията и услугите, е с 0.9 пункта над януарското си равнище в резултат на по-оптимистичните оценки на мениджърите в строителството, търговията и услугите, отбелязва статистиката.

Съставният показател “бизнес климат в промишлеността” през февруари се понижава с 0.8 пункта в сравнение с януари поради по-умерени оценки и очаквания за състоянието на фирмите от страна на стопанските ръководители в промишлеността. Умереност има и в оценките им за производствената активност. Анкетата регистрира изместване на мненията на стопанските ръководители от “увеличена” към “непроменена” активност, което води до намаление на балансовата оценка с 8.7 пункта. В същото време очакванията за следващите три месеца остават благоприятни, като оценката за осигуреността на производството с поръчки се подобрява.

През февруари в сравнение с януари “недостатъчното търсене в страната” засилва негативното влияние и отново е на първо място сред факторите, затрудняващи дейността, показват още резултатите от допитването. На второ място е несигурната икономическа среда, а на трето вече излиза недостигът на работна сила, посочен от една пета от предприятията.

Увеличение на продажните цени през следващите месеци очакват 18% от стопанските ръководители в отрасъла, което е с 6 пункта по-малко в сравнение с предишния месец.

През февруари 2008 г. повишеният оптимизъм в прогнозите на строителните предприемачи за бизнес състоянието на предприятията през следващите шест месеца покачва съставния показател за бизнес климат в отрасъла с 4.9 пункта над равнището от януари. Същевременно и предвижданията на мениджърите за строителната активност и за заетите през предстоящите три месеца са към увеличаване, което намира обяснение и в настъпващия сезон.

Основни фактори, затрудняващи дейността на предприятията, продължават да бъдат конкуренцията в бранша и недостигът на работна сила, като повече от една четвърт от предприемачите посочват като пречка също финансовите проблеми, цените на материалите и несигурната икономическа среда.

Две трети от стоителните фирми не предвиждат промяна в цените в сектора в следващите три месеца.

Стопанската конюнктура в търговията на дребно през февруари остава благоприятна. Съставният показател бизнес климат в търговията на дребно е с 0.4 пункта над януарското си равнище. Очакванията за обема на продажбите и поръчките към доставчиците през следващите три месеца са повишени.

По отношение на факторите, ограничаващи дейността, предприятията от търговията на дребно са посочили, че намаляват проблемите, свързани с конкуренцията в бранша, но в сравнение с януари затрудненията с несигурната икономическа среда са се увеличили.

През следващите три месеца увеличение на продажните цени очакват 36.8% от търговците на дребно.

През февруари 2008 г. в сравнение с януари съставният показател “бизнес климат в сектора на услугите” леко се покачва (с 0.6 пункта), което се дължи изцяло на повишения оптимизъм в очакванията за бизнес състоянието на предприятията през следващите шест месеца. По-благоприятни са и очакванията на мениджърите за търсенето на услуги и увеличението на персонала през следващите три месеца.

Най-сериозен проблем, затрудняващ дейността на предприятията, продължава да бъде конкуренцията в бранша, посочен от над две трети от предприемачите в сектора на услугите. Анкетите не регистрират очаквания за покачването на продажните цени през следващите месеци.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

14 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. СЪРБОСЛАВ
    #15

    Правете разлика между РАБОТНА И РОБСКА РЪКА.При сегашното заплащане,което е сред най-ниските в света,не може да става дума за работна ръка.А за РОБСКА РЪКА.На която й се дават подаяния,колкото със свръхусилия да не пукне.

  2. АК47
    #14

    Поздравления..само ще добавя, че изгониха умните българчета немили-недраги по тая пуста чужбина, свиди им се да дадат пари на останалите и сега ще внасяме молдавци.. ужас..

  3. Боби
    #13

    че "бизнесът" в тая миризлива държава гледа първо да пести от заплати и осигуровки. Само че на мен поне такива не ми минават - шефът ми си плаща като поп, пък после го оставям да скърца със зъби колкото иска.

  4. Знаещ
    #12

    А не е ли виновен именно този бизнес за напускането на страната от знаещите и можещи българи, които сега успешно се реализират в чужбина . Не беше ли българския бизнес, този, който постави в унизително положение българския специалист, като му плащаше колкото да не умре от глад, само и само да пълни бързо гуша. Сега тази гуша ще трябва да се източва, но не към българите, от които се напраВИ, АКЪМ АЗИАТЦИ И НЕ ЗНАМ ОЩЕ КАКВИ. Но не забравяйте господа, че те няма да ви работят за паничка ориз и те ще минат само от тук, за да поемат към богатите страни, а дали ще са специалисти, Бог знае.

  5. аха
    #11

    на заплащането й, а не на работна ръка

  6. евростатистик
    #10

    работната ръка от самосебеси изчезва по естествен път! прибави към това ненормалните цени на жилищата и плачевното състояние на услугите от държавата и общините пък после се питай къде се топи работната ръка!

  7. Майбах
    #9

    По абсурдно понятие от БГ бизнес едва ли съществува.

  8. Знеещ
    #8

    "изгониха умните българчета немили-недраги по тая пуста чужбина" не защото не искат да плащат, а защото правителствата на БСП и Доган не искат конкуренция и не позволяват западен капитал да припари до БГ. А относно заплатите, те са функция на това колко Бг-та работна ръка произвежда. Ако работят така както се работи на запад, ще почнат и да получават.

  9. titko
    #7

    идва бизнесмен от чужбина и то от неевропейска страна ,инвестира и почва да търси персонал , като обещава прилично заплащане за БГ, веднага другите "бизнесмени" от града отиват и му правят проблеми защо вдига толкова заплатите на тях щял да им избяга персонала е това е проблема на българския "бизнес"знам ,че почти всеки от вас може да даде хиляди примери за българския "бизнес" и пак се оказва, че ние сме виновни за скапаното състояние на българския "бизнес" ,че не искаме да му плащаме за това , че му работим , много сме лоши

  10. до "знаещ"
    #6

    Много ме озадачи как "знаещите и можещите българи" успешно се били реализирали в чужбина. Известно е как извън границите ни се реализират най-вече сезонни работници, гледачки на възрастни и домашни помощници, също и работници по чистотата, както и помагачи в ресторанти. И да има знаещи и можещи те са единици, защото знаещи и можещи западняците си имат, трябват им помагачи в черната работа. А за бизнеса в Б-я е смешно да се говори. Напоследък все по-брутално се налага руското влияние от позиция на

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.