Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Недоволни фермери палиха пожари пред Европейския парламент в Брюксел

2 коментара
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Разгневени земеделски производители запалиха огньове пред сградата на Европейския парламент в Брюксел в знак на протест срещу данъците, нарастващите разходи и евтиния внос. ЕК провежда извънредно заседание на Европейския съвет, на което утвърди помощ за Украйна. Проблемите в земеделието не са част от дневния ред на съвета. Протестиращите фермери хвърляха яйца по Европейския парламент и запалиха огньове в близост до сградата му.

От протеста на фермерите още късно в сряда вечерта се възползва унгарският премиер Виктор Орбан в опит да трупа политически точки.

"Европейска грешка е, че лидерите не вземат насериозно гласа на хората", заяви Орбан пред репортери късно в сряда вечерта след разговор със земеделски производители в центъра на Брюксел.

Орбан добави, че основните партии са глухи по този въпрос, подобно на имиграцията или войната в Украйна. "Това е демократичен дефицит.", каза той.

"Урсула, ние сме тук"

На магистралата Париж-Брюксел разгневени фермери пишат с огромни жълти букви, които се виждат отдалеч: "Урсула, ние сме тук!"

На пътя е изписано с тебешир, който в еднаква степен предизвиква и отчаяно предупреждава Европейската комисия Урсула фон дер Лайен да не пренебрегва молбите на земеделските стопани за по-добри цени и по-малко бюрокрация.

По оценки на полицията около 1000 трактора са блокирали основни пътища през града, като на един от тях е бил издигнат плакат с надпис "Ако обичаш Земята, подкрепи тези, които я обработват".

Протестиращите събориха статуята на индустриалеца Джон Кокерил от паметника на пл. "Люксембург" пред парламента и я запалиха.

Друг плакат обявява "Няма фермери, няма храна", докато други участници в тълпата хвърляха яйца по сградата на Европейския парламент.

Полицаи в екипировка за борба с безредиците охраняват бариерите, където лидерите на ЕС провеждат среща в близост до парламента, а на централния площад са паркирани трактори.

"Ако видите с колко хора сме тук днес и ако видите, че това е в цяла Европа, значи трябва да имате надежда", каза Кевин Бертенс, фермер от околностите на Брюксел.

Фермерите казват, че са задушени от данъци и екологични правила, че са изправени пред нелоялна конкуренция от чужбина и че не получават достатъчно заплащане.

Протест срещу новите евроизисквания в земеделието

Оказа се, че фермерите протестират и срещу новите изисквания, които поставя ЕК пред фермерите с оглед по щадящо околната среда производство.

"Днес сме тук, за да протестираме срещу европейската система на фермите", каза Кевин, фермер от околностите на Брюксел, който посочи само първото си име.

"Защото начинът, по който европейските парламентаристи ни уважават или се отнасят към нас, не е такъв, какъвто трябва да бъде. Фермерството трябва да бъде да си вършим работата с животните, на полето, а не да седим по цял ден зад бюрото, за да гледаме документи.", каза още той.

Кристина Брицолари, 48-годишна производителка на ориз от Новара, Северна Италия, заяви, че тя и екипът ѝ са дошли в Брюксел, за да покажат ясно, че макар да подкрепят целите, свързани с климата, те не могат да бъдат за сметка на селскостопанския сектор, посочи агенция Bloomberg.

Въпросите, свързани със земеделието, не са включени в дневния ред на срещата на върха на лидерите в четвъртък, но темата може да бъде засегната неофициално от правителствата, които се опасяват, че протестите могат да се разпространят.

Кевин, фермер от околностите на Брюксел, казва, че се надява служителите на ЕС да чуят жалбите им.

"Но ако те кажат "не", трябва да е зелено и да е земеделие по начина, по който ние мислим от нашето бюро, тогава ще останем тук.", закани се той.

Следващата седмица Европейската комисия ще представи целта си за намаляване на емисиите до 2040 г. и ще заяви, че ЕС трябва да успее да намали емисиите на парникови газове, които не са свързани с CO2, в сектора с поне 30% през 2040 г. в сравнение с 2015 г.

През следващите години Европа също така иска да повиши конкурентоспособността на селскостопанския сектор и да адаптира общата си селскостопанска политика така, че да насочи подкрепата към тези, които имат най-голяма нужда от нея. За периода 2021-2027 г. ЕС е отделил 387 млрд. евро за ОСП - почти една трета от бюджета на блока.

Първи отстъпки от Брюксел

Още в сряда ЕС направи първи отстъпки пред протестиращите фермери като отложи  изискванията земеделските стопани да оставят по-голяма част от земята си под угар - едно от основните искания на френските фермерски профсъюзи.

Отделно от това бе взето решение, че с още 1 година ще бъде удължен безмитният внос от Украйно, но за птичето месо, яйцата и захарта, идващи от Украйна, ще останат безмитни само до средните обеми, внесени през 2022 и 2023 г.

Междувременно Франция обеща да продължи да предоставя отстъпки на земеделските производители след двуседмични протести.

"Прекаляваме с регулациите"

"Понякога имам чувството, че прекаляваме с регулациите", заяви министър-председателят на Люксембург Люк Фриден пред репортери по време на срещата на върха в четвъртък сутринта. 

"Днес това са фермерите, утре може да са други. Ето защо искам да обсъдим този въпрос и в Люксембург и да намалим бюрокрацията. Хората искат да работят, а не да прекарват деня си в попълване на формуляри", каза той. 

Унгарският министър-председател Виктор Орбан се опита да използва протестите, за да спечели политически точки преди изборите в целия блок, на които той събира крайнодясна подкрепа.

"Европейска грешка е, че лидерите не вземат насериозно гласа на хората", заяви Орбан пред репортери късно в сряда след разговор със земеделски производители в центъра на Брюксел. Той заяви, че основните партии са глухи по този въпрос, подобно на имиграцията или войната в Украйна. "Това е демократичен дефицит."

Според министър Вътев протестите са основателни

Европа протестира основателно, всички земеделски производители в момента са притиснати от високите разходи на стандартите, които изпълняват и от конкурентния внос от Украйна, коментира министърът на земеделието и храните Кирил Вътев пред журналисти в Троянския манастир.

"България не е изключение, ние сме в абсолютно същата ситуация. Знаете, че петте най-близки до Украйна държави - Румъния, Унгария, Полша, Словакия и България, на практика са най-потърпевши от украински внос. Постарахме се максимално да предпазим нашия пазар от дъмпингов внос. Естествено, има и хора, които са заинтересовани това да се случва, но ние сме длъжни да си пазим и производителите", каза министърът, цитиран от БТА.

По думите му сред земеделските производители "има разумни хора, има и такива, които искат на всяка цена да правят протести".

Той съобщи, че в неделя в 15:00 часа е срещата между него, земеделски производители, премиера и финансовия министър. "Това ще е третата ни среща. Има разбираем и обективен проблем, който възникна вследствие на това, че след приемането на бюджета изведнъж се появиха едни претенции за подпомагане вследствие на поредицата от кризи и най-вече загубите вследствие на войната в Украйна. Сумата е набъбнала доста и след като е приет бюджетът и тя не е предвидена в него - става дума за 550 милиона лева, това много трудно може да се получи без преразглеждане на бюджета", добави земеделският министър.

Протести и в Португалия, Гърция и Германия

В Португалия фермерите организираха в четвъртък струпвания на трактори, които забавиха движението по някои пътища и магистрали. В Кая, близо до границата с Испания, са се събрали 200 трактора, съобщава информационна агенция Lusa, като се позовава на полицията. Протестът е организиран от група, която призовава да се отдаде по-голямо значение на селското стопанство. В сряда правителството обяви набор от мерки на стойност над 400 млн. евро (431 млн. долара), които имат за цел да подпомогнат земеделските производители.

Във Франция, която е най-големият производител на селскостопанска продукция в ЕС (18 % от продукцията), от две седмици фермерите протестират срещу по-високите производствени разходи, нови аграрни правила, наложени от Брюксел, и нелоялната конкуренция от чужбина.

Протестите, които включват блокиране на поне четири магистрали в околностите на Париж, продължават, въпреки че френското правителство направи редица отстъпки, целящи да успокоят гнева им. Сред тези стъпки са гарантиране на изплащането на европейските средства до средата на март, засилване на контрола върху произхода на стоките и отпускане на кризисна помощ за лозята.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Георг Отс
    #2
    Отговор на коментар #1

    Цели ги с гумени куршуми и водни оръдия.

  2. ПyтлЭр Xyйло
    #1

    А полицията какво прави?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.